Elektromobily sú ešte stále pomerne drahou záležitosťou. Aj keď niektoré automobilky ako Dacia už prišli s pokusmi o skutočne lacné elektrické auto, stále to nie je to, čo by sme očakávali v pomere cena/kvalita. Výnimkou by ale mal byť VW ID. Life, ktorý príde v roku 2025 a na ktorého dizajne pracuje aj Slovák Jozef Kabaň.

Automobilka na konferencii IAA v Mníchove odhalila veľmi zaujímavý koncept ID Life, ktorý bude stáť menej ako 20 000 €, no v produkčnej verzii príde na trh až v roku 2025. Postupne ale VW odhaľuje stále viac detailov o elektromobile, ktorý môže konečne priniesť revolúciu.

Volkswagen

Maximum prírodných a recyklovaných prvkov

Ak má byť elektromobil čo najekologickejšé, dôležité je pri jeho výrobe používať aj ekologické a recyklované materiály, nie iba využiť ekologickú formu pohonu. Táto úloha spočíva v rukách dizajnérov, no a tým hlavným je v prípade ID Life Slovák Jozef Kabaň.

Kto je Jozef Kabaň? 

Kabáň pracoval na jar 2019 ako hlavný dizajnér pre Rolls-Royce, kam prestúpil z BMW. Do povedomia verejnosti vstúpil hlavne svojou pôsobnsťou v automobilke Škoda, kde bol hlavným dizajnérom a nadizajnoval takmer všetky súčasné modely.  Aj vďaka nemu prišlo ku kompletnému prepracovaniu a novému smerovaniu značky. Zavŕšenie tohto vývojového cyklu predstavuje aj model Škoda Yeti. Jeho posledné kúsky pre Škodu boli síce veľmi odvážne, ale zožali úspech. Ak sa pozrieme napríklad na Superb alebo Kodiaq, určite sa nedá povedať, že ide o nevydarené kúsky. Jozef Kabaň je podpísaný aj pod fenomenálnym kúskom Bugatti Veyron, na ktorom začal pracovať koncom 90. rokov. Má na svedomí kompletný exteriér, okrem kolies, na ktoré mu nezostal čas.

„ID. Life je prvým pohľadom cez kľúčovú dierku do našej malej elektrickej triedy budúcnosti. Inovácia, udržateľnosť a nadčasovosť sú tri veci, ktoré nás poháňajú,“ uviedol Kabaň na adresu budúceho najdostupnejšieho elektromobilu od VW.

Kapota a strecha je vytvorená zo špeciálnej textílie, ktorá sa vyrába z recyklovaných plastov. Lak karosérie je bez použitia chemických farbív, miesto nich použili na prifarbenie laku drevenú štiepku. Pneumatiky sú vyrobené z prírodného oleja, kaučuku a ryžových šupiek.

VW

V interiéri sa takisto nachádzajú čisto prírodné materiály či textílie z recyklovaných plastov. Odstránenie všetkých zbytočných prvkov navyše celý interiér prevzdušní a vďaka tomu pôsobí skutočne čisto a elegantne.

Originálny interiér plný prekvapení

Lacný elektromobil cieli na skupinu mladých šoférov, čomu je prispôsobený jeho exteriérový, ale aj interiérový dizajn.  Predný rad sedadiel je spojený, medzi sedadlom spolujazdca a šoféra sa preto nenachádza žiadna konzola. Toto riešenie má aj svoj praktický význam, predne sedadlá sa totiž dajú sklopiť a spolu so zadným radom tak vytvoria jedno veľké sedenie. Táto možnosť sa skvelo hodí na sledovanie filmov či hranie hier.

Volkswagen

Koncept ID Life je totiž vybavený hernou konzolou a projektorom a ty si tak budeš môcť užiť nekonečnú zábavu kdekoľvek na cestách. Projekčné plátno je šikovne skryté v palubnej doske, odkiaľ sa dá v prípade potreby jednoducho vytiahnuť.

Palubná doska je extrémne čistá a neobsahuje žiaden displej infotainmentu. Ako infotainment môže vodič využiť svoj smartfón podobne, ako tomu je napríklad pri lacnom VW e-UP či Škode Citigo-e, ktorú sme testovali. Displej pre vodiča je integrovaný priamo vo volante, no nejde však o klasický kruh, ale skôr o „kormidlo“ pripomínajúce volanty F1 alebo kontroverzný Yoke volant od Tesly.

Skvelý výkon aj solídny dojazd

Ako uvádza Volkswagen v tlačovej správe, v interiéri auta sa nachádzajú aj klasické 230 V zásuvky, z ktorých je možné napájať ďalšiu techniku, napríklad smartfón či notebook.

Volkswagen

Produkčná verzia ID Life bude postavená na modulárnej platforme MEB pre menšie elektromobily, pôjde tiež o prvé vozidlo na tejto platforme s pohonom predných kolies.

Elektromotor dostane výkon 172 kW (234 koní) a malý a ľahký ID Life vďaka tomu zrýchli z 0 na 100 km/h za 6,9 sekundy. Pôjde tak o skutočne mrštné vozidlo s dojazdom okolo 400 km podľa WLTP. Solídny dojazd zabezpečí batéria s kapacitou 57 kWh.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP