Na Slovensku sa rozmohol nový „nešvár“. Internetom sa šíri návod od anonymného autora, ktorý začali ľudia zneužívať, aby sa predbehli pri očkovaní. Takéto prípady boli doteraz zaznamenané vo viacerých mestách. Podvodníkov, ktorí sa vydávajú za pracovníkov v prvej línii, môže stíhať polícia aj po zaočkovaní. Na tento problém upozornil Denník N, ale aj Ministerstvo zdravotníctva SR.

Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku je doteraz dostupné len pre ľudí spadajúcich do vybraných vekových skupín alebo špeciálnych skupín, kam patria napríklad zdravotníci v prvej línii alebo policajti. Podľa pokynov pri registrácii na očkovanie má byť záujemca pripravený preukázať sa, že patrí do určenej skupiny ľudí.

V prípade, ak teda niekto nespĺňa vekovú hranicu pre očkovanie a pracuje v 1. línii, mal by mať platný dokument – potvrdenie o zamestnaní, pracovnú zmluvu, služobný preukaz či potvrdenie od lekára, aby bolo možné overiť, či ide o pracovníka, pre ktorého je vakcína dostupná. Slováci však začali tento systém obchádzať a pri registrácii na očkovanie uvádzajú klamlivé údaje.

Slováci sa chcú prednostne zaočkovať. Internetový návod im radí, ako podvádzať

Navádzať na to ich má internetový návod, ktorý ľudí nabáda, ako sa predbehnúť v systéme a dostať vakcínu skôr. Podľa návodu sa ľudia potom neprávom registrujú ako pracovníci v prvej línii alebo iní ľudia zo „špeciálnej“ skupiny obyvateľov, ktorí pri výkone práce prichádzajú do styku s pozitívnymi pacientmi alebo im môže hroziť nakazenie vírusom.

Návod ľudí „povzbudzuje“, že vo vakcinačných centrách nie je povolanie osôb vôbec kontrolované, vďaka čomu tak anonymný autor nabáda ľudí, že sa dostanú skôr na rad a budú zaočkovaní, aj keď nespadajú do žiadnej zo skupín.

Rovnako ich autor nabáda, aby sa ľudia hlásili ako „náhradníci“, ktorí sú potom privolaní, pokiaľ sa niekto nedostaví na očkovanie alebo môžu čakať pred vakcinačnými centrami na zvyšné dávky. MZ SR preto vakcinačným centrám odporúča, aby zo zoznamu náhradníkov volali najmä ľudí s chronickými ochoreniami.

NEPREHLIADNI
Bezpečnostná „bomba“ štátneho IT. Kontrola odhalila veľké množstvo problémov v systémoch NCZI

„S ľútosťou musíme upozorniť na to, že sa množia prípady, kedy sa občania neoprávnene registrujú na očkovanie vo fáze 1, ktorá je určená najmä pre zdravotníckych pracovníkov a ľudí, ktorí poskytujú starostlivosť o pacientov alebo ohrozené skupiny.

Prosíme záujemcov, aby sa registrovali len v prípade, že patria do tejto skupiny, a aby boli súčinní vo vakcinačnom centre a po vyzvaní preukázali doklad o zamestnaní. V prípade, že sa záujemcovia o očkovanie, ktorí sa zaregistrovali cez 1. fázu, nevedia vo vakcinačnom centre preukázať potvrdenie o zamestnaní (alebo pracovnou zmluvou, služobným preukazom), nebudú môcť byť zaočkovaní,“ upozornilo na FB stránke MZ SR.

Takéto podvody sa mali pritom podľa Denníka N objaviť vo viacerých slovenských mestách. V Brastislavskom kraji potvrdili, že vo vakcinačných centrách takýchto ľudí, ktorí sa pokúsili predbehnúť a oklamať systém, odmietli zaočkovať.

Zobraziť celú galériu (1)
Vakcína AstraZeneca / Zdroj: TASR - Ján Krošlák

„Odsudzujem takéto vedomé zavádzanie, ktoré pripravuje o vakcíny ľudí, ktorí ich nutne potrebujú a boli vyhodnotení ministerstvom zdravotníctva ako prioritné skupiny. Prosím, nezneužívajte túto situáciu, doplácajú na to tí najzraniteľnejší,“ vyjadril sa k situácii župan Juraj Droba.

Osoby, ktoré sa takýmto spôsobom snažia podľa internetového návodu oklamať systém pre očkovanie, konajú podľa Drobu podvod, pre ktorý nebudú zaočkované. Ľudia takýmto podvodom tiež riskujú, že budú vyradení zo všetkých očkovacích centier v rámci BSK a podvody môže začať vyšetrovať polícia.

Podvodníci by sa totiž mohli v očkovacích centrách pokúsiť preukázať aj falošnou pracovnou zmluvou, alebo iným dokumentom, ktorý je vyžadovaný pri overení. Odhaliť ich však môže aj spätná kontrola po očkovaní.

NEPREHLIADNI
Slovákov výsledok zaskočí. Toto je kalkulačka, ktorá ukáže, kedy na teba príde rad v očkovaní

Hoci by sa tak podvodníkovi podarilo oklamať systém registrácie a dostať vakcínu, môže byť spätne odhalený na základe rodného čísla, ktoré uvádza pri registrácii, informoval Denník N trnavský župan Jozef Viskupič.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom