Pandémia koronavírusu, ale aj témy súvisiace s očkovaním, ukázali dôležitosť kritického myslenia. Uvedomuje si to 78 % populácie. Hrozby dezinformácií, konšpirácií a hoaxov pritom vníma takmer dvakrát viac ľudí s dosiahnutým vysokoškolským vzdelaním než tých, ktorí majú základné alebo stredoškolské vzdelanie bez maturity.

Závažnosť ochorenia COVID-19 podceňuje 16 % z tých Slovákov, ktorí odmietajú očkovanie. Vyplýva to z prieskumu agentúry 2muse pre 365.bank. Zhruba pätina z tých, ktorí očkovanie odmietajú, je proti vakcinácii ako takej. Neveria v jej účinnosť a bezpečnosť, a to nielen v prípade aktuálneho ochorenia COVID-19, ale ani v prípade iných chorôb.

Zobraziť celú galériu (2)
Freepik (Úprava redakcie)

Slováci odmietajú očkovanie. Môžu za to aj hoaxy a dezinformácie

Takmer štyria z desiatich ľudí odmietajúcich očkovanie v ňom nevidia žiadne benefity. Očkovanie je pritom podľa epidemiologičky a odborníčky na verejné zdravotníctvo Zuzany Krištúfkovej veľmi efektívna prevencia, ktorá doteraz zachránila viac ľudských životov než akékoľvek iné opatrenie.

NEPREHLIADNI
Štátna IT katastrofa: Ak si rýchlejší, na očkovanie sa prihlásiš skôr. Zásadná zmena príde až od pondelka

Niektoré ochorenia sa znovu začínajú objavovať u tých detí, ktoré rodičia odmietli dať zaočkovať,“ hovorí Krištúfková.

Polaritu názorov na očkovanie môže do značnej miery ovplyvňovať množstvo dezinformácií, konšpirácií a hoaxov, ktoré sa na tému vakcinácie či samotného ochorenia COVID-19 šíria nielen u nás, ale aj všade na svete. Kritické myslenie a mediálna gramotnosť sú však oblasti, v ktorých sú Slováci podpriemerní.

Účinným liekom proti dezinformáciám je prijímanie informácií z dôveryhodných médií, od oficiálnych autorít a relevantných odborníkov,“ hovorí PR manažérka 365.bank Linda Valko Gáliková.

Ľuďom chýba kritické myslenie

Podľa jej slov možno najmä na sociálnych sieťach sledovať v rámci chýbajúceho kritického myslenia aj ďalší dôležitý fenomén, tzv. Dunningov-Krugerov efekt. Ľudia, ktorí nie sú kompetentní sa vyznačujú vysokou mierou sebavedomia a preceňujú sa v danej problematike.

A naopak, kvalifikovaní jednotlivci svoje schopnosti podceňujú a vyznačujú sa nižšou mierou sebadôvery. Súvisí to s tým, že človek s málo poznatkami si neuvedomuje, čo všetko v danej sfére ešte nepozná.

Problém neakceptovania odborných názorov pritom považujú za zásadný aj samotní lekári, podľa ktorých môže súvisieť s tzv. krízou autority. Namiesto toho, aby ľudia dôverovali odborníkom, spoliehajú sa na informácie z internetu, ktoré vôbec nemusia byť pravdivé.

Príkladom je štúdia z roku 1998, ktorá spájala očkovanie s autizmom. Dnes sa však už vie, že jej autor doktor Wakefield používal falošné údaje a bola zmanipulovaná. Okrem toho vyšlo mnoho ďalších štúdií, ktoré spojitosť medzi očkovaním a autizmom vyvrátili. Svetová zdravotnícka organizácia označila Wakefieldovu štúdiu za najväčší lekársky podvod minulého storočia, ktorý napáchal v medicíne obrovské škody,“ upozorňuje Krištúfková.

Sociálne siete ako nástroj šírenia dezinformácií

Doteraz sme sa mohli v online prostredí na sociálnych sieťach stretávať s rôznymi výplodmi fantázie konšpirátorov a dezinformátorov, ktorí zneužívajú pretrvávajúcu situáciu v čase pandémie na šírenie nezmyslov a klamlivých informácií. Jedným z najväčších bludov bolo označenie Slovenska za za nacistický experimentálny tábor.

NEPREHLIADNI
Český politik „zbúral internet“. Lietadlo DHL v Česku roznášalo COVID-19. Pravda je oveľa prostejšia

Takúto informáciu vypustil do sveta neznámy web, údajne z Kanady. Absurdné tvrdenia zo stránky, ktorej majiteľ nie je známy a môže pochádzať aj zo Slovenska, zdieľali vo veľkom známe konšpiračné a dezinformačné weby.

Olej do ohňa prilievajú aj politici

Konšpirátorom a dezinformátorom bohužiaľ občas nahrávajú svojimi mylnými vyjadreniami aj politici, ktorí doteraz neraz šírili nesprávne informácie. Príkladom môže byť vyjadrenie Richarda Sulíka v relácii RTVS, kde povedal, že nové vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2 zasahujú do ľudskej DNA, informovala TASR.

Pozorne si pozrite a vypočujte toto videoVeľmi veľa vám to napovieSulik aj keď nechce, tak dokáže veľa prezradiť nám Slovákom To, čo práve povedal, tak Matoviča isto nepoteší

Posted by Iza Bela on Sunday, February 21, 2021

Nie je to pravda, takzvané mRNA vakcíny síce organizmu poskytujú genetickú informáciu, ale tá rýchlo zaniká a v žiadnom prípade nemení štruktúru DNA príjemcu. Aj Sulík medzičasom svoj výrok vysvetlil a poopravil a podľa strany SaS ho jeho omyl mrzí. Medzičasom však video s dezinformáciou zdieľalo vyše 12 000 Slovákov.

V článku boli použité materiály SITA a TASR.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom