Slováci sú pri kúpe nových automobilov konzervatívni a stále sa orientujú najmä na autá s klasickým benzínovým a dieselovým motorom. Potvrdzujú to údaje zo Zväzu automobilového priemyslu SR. V septembri tohto roku sa totiž na Slovensku zaregistrovalo 3 333 vozidiel s benzínovým motorom.

To predstavovalo z celkového množstva takmer 70 %. V tom istom období si Slováci kúpili aj 1 209 dieselových automobilov. Takýto pohon si teda zvolil približne každý štvrtý Slovák. Pre čisto elektrické auto sa rozhodlo 9 zákazníkov. Elektromobily tak tvorili ani nie 0,2-percentný podiel na všetkých registráciách. Podobné percentuálne zastúpenia mali pritom registrácie osobných vozidiel aj v auguste tohto roku. V tomto mesiaci sa však zaregistrovali iba 3 elektromobily.

Podľa viacerých analýz môžu v nasledujúcich piatich rokoch v Európe nastať výrazné zmeny v štruktúre automobilovej výroby. Realitou je totiž celkový pokles novo evidovaných vozidiel. Ten je spôsobený najmä poklesom dopytu po dieselových automobiloch.

Zobraziť celú galériu (0)
Flickr (Úprava redakcie)

V prvej polovici tohto roka sa znížila evidencia nových dieselových vozidiel v Európskej únii medziročne o 17 %. Podiel vozidiel na dieselový pohon medzi novoevidovanými vozidlami klesol v druhom štvrťroku 2019 na 31 %. Najrýchlejšie rastúcim segmentom v rámci automobilového priemyslu sú hybridné elektrické vozidlá a elektromobily.

Ich kombinovaný podiel na novo evidovaných vozidlách v únii dosiahol v druhom štvrťroku tohto roku asi 7,5 %. Na Slovensku by trh s elektromobilmi mohlo oživiť poskytovanie dotácií. Najnovšia výzva by mohla byť vyhlásená ešte v tomto roku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú