Obchod Play je nechválne známy aj množstvom nebezpečných a podvodných aplikácií. Na jednu z nich teraz upozorňuje známy obchodný reťazec. Lidl varuje zákazníkov pred falošnou aplikáciou Slovensko Krajina Zážitkov, ktorá sa podobá na jeho oficiálnu aplikáciu. Ide však o podvod.

Lidl má v Obchode Play niekoľko vlastných aplikácií. Zatiaľ čo mnohé pochádzajú od vývojára s názvom Lidl Digital International GmbH & Co. KG, jedna z nich pochádza od iného vývojára a je určená na ukladanie zliav vo forme mincí, ktoré zákazníci môžu potom využiť pri rezervácii výletu.

Falošná aplikácia zneužíva meno Lidlu

Originálny názov aplikácie znie „Lidl Zážitky“ a pochádza od vývojára QUP. V popise aplikácie vo virtuálnom obchode sa potom píše: „Pomocou aplikácie Slovensko Krajina Zážitkov môžete rýchlo a jednoducho naskenovať a uložiť kódy zliav.“

Práve Slovensko Krajina Zážitkov je však aj názov falošnej aplikácie, ktorá má zbierať emailové adresy ľudí a môže predstavovať potencionálne nebezpečenstvo.

Milí fanúšikovia, vo virtuálnom obchode Google Play bola pridaná aplikácia Slovensko Krajina Zážitkov od vývojára VD…

Gepostet von Lidl Slovensko am Freitag, 3. Juli 2020

„Milí fanúšikovia, vo virtuálnom obchode Google Play bola pridaná aplikácia Slovensko Krajina Zážitkov od vývojára VD STUDIO, pričom nejde o našu aplikáciu. Podvodná aplikácia Slovensko Krajina Zážitkov zbiera emailové adresy a pre Vaše zariadenie môže dokonca predstavovať nebezpečenstvo,“ informoval Lidl.

Táto podvodná aplikácia s názvom „Slovensko Krajina Zážitkov“ pochádza od vývojára VD STUDIO a nepatrí obchodnému reťazcu Lidl. Zákazníci by sa tak mali vyvarovať inštalácii.

Prvým znakom, že nejde o oficiálnu aplikáciu Lidlu, je nekvalitná ikona aplikácie, ktorej rozlíšenie je príliš nízke a text je zle čitateľný. Ďalším znakom podvodu sú samotné snímky obrazovky z aplikácie.

Falošné sú aj snímky obrazovky. Pochádzajú z verzie pre iOS

Obchod Play je určený len pre aplikácie na Android smartfóny, no pri tejto podvodnej aplikácii sú vo virtuálnom obchode priložené snímky obrazovky z verzie pre iOS. Obrázky sú potom iba orezané. Pozorné oko však zistí, že jednotlivé prvky na snímkach obrazovky nie sú z Android smartfónu.

Zobraziť celú galériu (1)
Snímky obrazovky z verzie pre iOS v Obchode Play. Zdroj: Screenshot/Obchod Play

Utvrdiť sa v tom môžeme aj pri pohľade na oficiálne snímky obrazovky zo skutočnej aplikácie Lidl Zážitky v obchode App Store. V prípade verzie pre iOS je vývojárom Stichting Derdengelden Queueup.

Netreba sa však mýliť, pre rôzne platformy môžu oficiálnu aplikáciu vyvíjať rôzni vývojári. V App Store sa však falošná verzia tejto Lidl aplikácie nenachádza.

Pravá aplikácia Lidl Zážitky:

Lidl Zážitky
Lidl Zážitky
Developer: QUP
Price: To be announced

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom