Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Druhá slovenská družica GRB Alpha sa zapisuje do histórie. Ako vôbec prvá družica typu CubeSat veľkosti 1U dokázala detegovať vo vesmíre gama záblesk, informoval na Facebooku Jakub Kapuš z firmy Spacemanic, ktorá sa na projekte podieľala. Po mesiacoch od vypustenia do vesmíru tak priniesla prelomový dôkaz, že dokáže zachytiť aj takýto vesmírny jav.

Záblesk gama žiarenia má najmenšiu vlnovú dĺžku a najväčšiu energiu spomedzi všetkých vĺn v elektromagnetickom spektre. Vytvoriť ho vo vesmíre dokážu veľké energiou nabité objekty ako neutrónové hviezdy, pulzary alebo výbuch supernovy a oblasti v blízkosti čiernych dier.

Slovenská družica prvýkrát zachytila gama záblesk

Doteraz sa darilo takéto gama záblesky detegovať omnoho väčšími a drahšími teleskopmi, no slovenská družica potvrdila, že to ide aj oveľa lacnejšie. Počas svojej demonštračnej misie sa jej prednedávnom podarilo zachytiť dlhý záblesk s niekoľkými vrcholmi, ktorý podľa zverejneného grafu trval zhruba až 80 sekúnd.

„Toto je prvýkrát, čo GRB (Gamma-ray burst) bol pozorovaný 1U CubeSat družicou určenou na pozorovania gama zábleskov,“ píše NASA v správe o detekcii gama záblesku slovenskou družicou.

Vo vesmíre sa pritom vyskytujú dva druhy gama zábleskov – krátke, ktoré trvajú menej ako 2 sekundy, a dlhé, ktoré môžu trvať od 2 sekúnd až niekoľko stoviek sekúnd, teda minút. GRB Alpha tak zachytila jeden z dlhých gama zábleskov, ktorý bol označený ako GRB 210807A. Záblesk pritom zachytil aj teleskop Swift od NASA.

TUKE/Letecká fakulta

Práve dlhé gama záblesky sa spájajú so „smrťou“ masívnych hviezd a je teda možné, že slovenská družica vo vesmíre zachytila veľkú explóziu supernovy. Zároveň však družica potvrdila svoj účel. Po dlhom testovaní od štartu, ktorý sa uskutočnil v marci tohto roka, dokázala potvrdiť, že vie zachytiť gama žiarenie z orbitálnej dráhy Zeme.

NEPREHLIADNI
Vypočuj si ju: Nová slovenská družica poslala prvú správu z vesmíru. Všetko prebieha podľa plánov, až na jeden drobný detail

Ide však o demonštračnú družicu, ktorá je svojim spôsobom predskokanom pre väčšiu misiu CAMELOT (Cubesats Applied for Measuring and Localising Transients), ktorá ponesie 9 CubeSat družíc veľkosti 3U (zodpovedá trom satelitom 1U o veľkosti 10 x 10 x10 cm). Tie budú taktiež vybavené detektormi pre meranie gama žiarenia vo vesmíre.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú