V tomto texte boli použité aj materiály SITA.

Slovensko patrí medzi krajiny so silnou automobilovou základňou. Lenže tento priemysel sa postupne uberá cestou elektromobility, takže štát musí zvažovať aj investície z tohto segmentu, aby sme neostali prešľapovať na mieste.

Aj z tohto dôvodu podpísala vláda ešte 20. júna tohto roka Investičnú dohodu (IA) so spoločnosťou Gotion InoBat Batteries (GIB), spoločným podnikom medzi jednou z popredných čínskych batériových spoločností Gotion High-tech a slovenskou inovatívnou batériovou spoločnosťou InoBat. Začiatok plánovanej výstavby bol stanovený na koniec roka 2024, no všetko môže byť úplne inak.

Obavy miestnych

Výstavba baterkárne v Šuranoch narazila na vážne problémy. Miestni obyvatelia sa postavili proti projektu a začali organizovať petíciu, v ktorej žiadajú zastavenie celej investície. Obávajú sa o svoje zdravie, bezpečnosť a budúcnosť svojho regiónu. V otvorenom liste adresovanom premiérovi Robertovi Ficovi volajú po osobnom stretnutí, na ktorom by chceli prezentovať svoje obavy a žiadať o zrušenie projektu.

Miestni tvrdia, že pri príprave zámeru došlo k pochybeniam a nekalým praktikám, ktoré výrazne podkopali dôveru vo verejné inštitúcie zodpovedné za schvaľovanie projektu. Tvrdia, že „ide o život“ a že verejný záujem deklarovaný štátom je v rozpore so záujmami obyvateľov dotknutého územia. Petícia proti výstavbe baterkárne už získala viac ako 11-tisíc podpisov, pričom sa k nej pridali nielen obyvatelia Šurian a okolitých obcí, ale aj ľudia z celého Slovenska.

Inobat

Zasiahol aj primátor

Na vzniknutú situáciu, ktorú od začiatku obklopujú emócie, oficiálne zareagoval aj primátor mesta Šurany, Marcel Filaga. „Predovšetkým by som chcel zdôrazniť, že o tejto strategickej investícii rozhodla vláda Slovenskej republiky, nie mesto Šurany,“ začína stanovisko Filaga. „Myslím, že v tejto súvislosti nie je na škodu veci pripomenúť vymedzenie kompetencií – kto za čo zodpovedá, pretože v súčasnej vypätej atmosfére sa v Šuranoch a blízkom okolí takmer všetko v súvislosti s baterkárňou pripisuje nášmu mestu,“ uvádza.

„Vláda SR túto investíciu schválila. Gotion InoBat Batteries (GIB) ako investor by mal realizovať  výstavbu aj prevádzku baterkárne,  MH Invest II, s.r.o. ako spoločnosť so 100 % majetkovou účasťou štátu v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR uskutočňuje činnosti súvisiace s prípravou a výstavbou priemyselných parkov a zón pre investorov, v spolupráci so štátnymi inštitúciami, vyššími územnými celkami, správcami sietí a investormi.

Zabezpečuje prípravu územia a výkup pozemkov pre investorov a súvisiace práce s vybudovaním infraštruktúry pre regionálny rozvoj. Medzi úlohy mesta Šurany vo vzťahu k Industrial Parku Šurany patrí schvaľovanie zmien v územných plánoch,  vydávanie povolení v súlade s príslušnou legislatívou a pripomienkovanie projektu,“ píše starosta Šurian.

Facebook/Mesto Šurany

Miestni sú skutočne vo veľmi ofenzívnej nálade voči stavbe, keďže na iniciovanom verejnom zhromaždení, na ktorom sa zúčastnili aj predstavitelia štátnej spoločnosti a zástupcovia firmy realizujúcej túto stavbu, sa zúčastnení toho veľa nedozvedeli. Primátor uvádza, že „účastníci stretnutia, ktorí sú proti výstavbe baterkárne, prerušovali vystúpenia hostí celý čas nesúhlasným skandovaním“. A tak sa vlastne nikto nedozvedel nič.

Stanovisko investora

Spoločnosť GIB EnergyX, ktorá za projektom stojí, uviedla, že rozumie obavám obyvateľov, no zároveň zdôraznila, že všetky procesy sú v súlade so zákonmi a prísnymi regulačnými predpismi.

„Náš projekt je plne v súlade so všetkými platnými zákonmi, predpismi a stanovenými limitami. Veríme, že prinesie významné ekonomické a technologické prínosy pre región, pričom neustále dodržiavame najvyššie štandardy ochrany životného prostredia a bezpečnosti,“ vyhlásila firma.

Najvyspelejšia továreň v Európe

Giga továreň GIB má byť situovaná v strategickom ekoparku Šurany, kde vznikne nový batériový uzol. Projekt sa bude rozvíjať vo viacerých fázach, pričom prvá fáza bude mať kapacitu 20 GWh a začne svoju komerčnú prevádzku v roku 2026. Celková plánovaná kapacita fabriky by mala dosiahnuť až 60 GWh. Výstavba tejto giga továrne sa začne koncom roka 2024 a prinesie viac ako tisíc pracovných miest.

Predseda Gotion High-Tech, Li Zhen, označil túto investíciu za míľnik v globalizačnej stratégii spoločnosti. „Na Slovensku, za Slovensko,“ zdôraznil Zhen, pričom poukázal na snahu vybudovať najvyspelejšiu továreň na bezuhlíkové batérie v regióne EMEA (Európa, Blízky východ a Afrika). Podľa neho bude projekt prínosom nielen pre Šurany, ale aj pre celú Európu, ktorá smeruje k ekologickej transformácii energetiky.

„Investovali sme do InoBat a vytvorili sme GIB. Naša továreň Giga v Šuranoch bude medzníkom, ktorý predstaví naše schopnosti Gotion High Tech. Súčasťou projektu bude aj výskumno-vývojové centrum v Šuranoch a už teraz sme začali spolupracovať s univerzitami na vzdelávacích programoch, aby sme pomohli uspokojiť dopyt po odborníkoch.

Dôležitá je aj naša lokálna spolupráca v rámci obce a Nitrianskeho kraja pri rozvoji pracovnej sily prostredníctvom kurzov odborného vzdelávania,“ uviedol Steven Cai, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Gotion EMEA a predseda GIB.

Význam projektu

Šurany Industrial Park, kde má baterkáreň vyrásť, má byť jedným z najväčších priemyselných parkov na západnom Slovensku. Jeho rozloha a plánované investície vo výške 1,23 miliardy eur z neho robia kľúčový projekt pre celý región. V parku by mohlo nájsť prácu až 2 600 ľudí, pričom prevádzka baterkárne je naplánovaná na prvý kvartál roku 2027.

Občianska iniciatíva „Chránime si naše“ je presvedčená, že riziká spojené s výstavbou baterkárne prevažujú nad jej prínosmi. Miestni obyvatelia sa snažia získať podporu verejnosti aj premiéra Roberta Fica, aby zastavili tento kontroverzný projekt. Budúcnosť baterkárne v Šuranoch tak zostáva neistá a napätie v regióne stúpa.

„Predpokladám, že rozhodujúcim momentom ďalšieho procesu prípravy továrne na výrobu batérií do elektromobilov bude zo strany investora zagarantovanie takých parametrov prevádzky, ktoré budú v súlade so zákonnými limitmi ochrany životného prostredia a potvrdenie jeho argumentov aj výsledkami veľkej štúdie EIA. Rád by som veril, že v takom prípade by obavy ľudí mohli opadnúť,“ uzavrel primátor.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú