Slnko radikálne zvyšuje svoju aktivitu. Malá slnečná škvrna iba v priebehu niekoľkých dní 10-násobne zväčšila svoj priemer a dorástla do rozmerov planéty. Čo je horšie, je nasmerovaná priamo k Zemi. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Slnečné erupcie predstavujú problém pre satelitné technológie

Solárne škvrny sú najviditeľnejším znázornením slnečnej aktivity. Vieme, že čím viac viditeľných solárnych škvŕn sa na povrchu Slnka nachádza, tým je naša materská hviezda aktívnejšia.

Pexels

Ako pre portál Fontech.sk prezradil riaditeľ Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV), Peter Gömöry: „Všetky pozorovateľné prejavy, vrátane slnečných škvŕn, sú spôsobované magnetickým poľom. Na slnečných škvrnách je dobre vidieť, ako kopírujú slnečný cyklus, pretože sú priamom manifestáciou slnečného poľa v slnečnej atmosfére.

V tomto zmysle sú slnečné škvrny oblasti, kde sa na slnečný povrch z podpovrchových vrstiev dostane veľmi koncentrované a silné magnetické pole. Toto magnetické pole je dokonca tak silné, že ak by sme si ho predstavili ako trubicu magnetického poľa, ktorá vystúpi nad povrch, dokáže zabrániť šíreniu energie z podpovrchových vrstiev.

Keďže zo spodných vrstiev nepreniká energia, dôjde k lokálnemu ochladeniu časti slnečného povrchu. Samotné škvrny sú ale nesmierne horúce i napriek svojmu tmavému vzhľadu.“

V niektorých prípadoch sa slnečné škvrny vyvinú do erupcií, pri ktorých dôjde k uvoľneniu veľkého množstva energie, alebo dokonca magneticky nabitých častíc.

Hoci pri nižšej intenzite sú tieto erupcie neškodné, pri tých vyšších dokážu narušiť satelitné technológie, vrátane navigácie či rádiovej komunikácie. V určitých prípadoch môžu dokonca poškodiť elektrickú sieť a úplne vyradiť, respektíve nenávratne poškodiť satelity.

Kým väčšina satelitov sa dokáže na orbite udržať, úplne inak je to s vesmírnym odpadom. Okolo Zeme kolujú milióny úlomkov – niektoré z nich sú len drobné čiastočky s veľkosťou pár milimetrov, iné sú tvorené kusmi rakiet, starých družíc či kozmických lodí.

NASA, NASA/Apollo 17 crew

Zvýšená slnečná aktivita pomáha vesmír od takéhoto odpadu čistiť, i keď primárne len nízke obežné dráhy Zeme. Tie sú ale najviac zamorené a takáto očista sa im zíde. Vesmírne agentúry ani súkromné spoločnosti nemajú doreaz v rukách efektívny a finančne únosný spôsob na odstraňovanie vesmírneho odpadu, takže najlepšou zbraňou ostáva naďalej prevencia.

Minulý rok sa tiež objavila správa, že extrémne silná solárna búrka by mohla napáchať na Zemi nepredstaviteľné škody a vyradiť internet až na niekoľko mesiacov.

Masívna škvrna smeruje priamo k Zemi

Našťastie pre nás, nedávno pozorovaná solárna škvrna AR3085, ktorá v priebehu len pár dní tak isto až 10-násobne zväčšila svoju veľkosť a premenila sa na dvojicu slnečných škvŕn, z ktorých každá je tak veľká ako naša planéta, „vystreľuje“ iba erupcie triedy C, píše portál LiveScience.

SDO/HMI/ SpaceWeather

Slnečné erupcie sú klasifikované v triedach A, B, C, M a X, kde písmeno A označuje najslabšiu a písmeno X tú najsilnejšiu triedu slnečných erupcií pri vlnovej dĺžke 100 – 800 pikometrov.

Erupcie triedy A, B a C sú vo všeobecnosti príliš slabé na to, aby spôsobili hmatateľné škody na našich technológiách. Ak ale dvojica škvŕn bude rásť aj naďalej, je vysokopravdepodobné, že sa začnú tvoriť silnejšie erupcie, ktoré by mohli smerovať aj k našej planéte a ohroziť naše technológie.

Netreba totiž zabúdať na to, že Slnko neustále naberá na svojej aktivite a len v priebehu posledných pár mesiacov našu planétu zasiahlo viacero erupcií triedy X a to s rozstupom iba pár dní.

Na Slnku sa tiež 20. júna objavila veľká slnečná škvrna, ktorá v priebehu 24 hodin narástla do 2,5-násoboku veľkosti Zeme – mala takmer 32 000 kilometrov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú