Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Najbližšia rozsiahla solárna búrka by mohla vyradiť internet na celej planéte až na niekoľko mesiacov. Internetová apokalypsa sa podľa najnovších zistení dotýka najmä siete podmorských internetových káblov. Na tému upozornil portál Sciencealert.

Solárne búrky

Slnko k nám z vrchnej atmosféry neustále vysiela prúd nabitých častíc. Tie niekedy v podobe neuveriteľne rýchleho prúdu solárneho vetra bičujú magnetické pole našej planéty a vytvárajú geomagnetické búrky.

K tej poslednej došlo iba pred pár dňami potom, ako na Slnku nastali výrony koronálnej hmoty, počas ktorých sa do okolia uvoľnilo veľké množstvo materiálu zo slnečnej koróny. Vyvrhnutá hmota vo forme plazmy smerovala k našej planéte, pričom jej následky sme pocítili  1. a 2. septembra 2021.

Výron koronálnej hmoty zobrazený na štyroch rôznych vlnových dĺžkach. NASA/Goddard Space Flight Center

Ako píše portál IFLScience, v štúdii prezentovanej počas konferencie SIGCOMM 21 vedci z Kalifornskej univerzity podrobne popísali účinky rozsiahlej geomagnetickej búrky, ktorá by sa v budúcnosti mohla objaviť. Autori štúdie veria, že ich práca vyzdvihne potrebu pracovať na technológiách, ktoré týmto nepriaznivým vplyvom zabránia.

Je pomerne dobre zdokumentované, že veľké výrony koronálnej hmoty na Slnku ohrozujú satelity na obežnej dráhe, pričom narúšajú ich systémy. Podľa autorov novej štúdie sa však máloktorý výskum zaoberá tým, aký dopad má tento dej na internetovú infraštruktúru.

Ako uviedla odborná asistentka z Kalifornskej univerzity pre portál Wired, „naša infraštruktúra nie je pripravená na takúto rozsiahlu solárnu udalosť“.

Jednou z príčin je aj to, že k takýmto extrémne silným solárnym búrkam nedochádza tak často. Svedčí o tom aj nová štúdia, kde vedci naznačujú, že existuje šanca len 1,6 až 12 % k takejto extrémnej búrke a zasiahnutie Zeme.

Doposiaľ boli v novodobej histórii zaznamená iba dve takéto búrky. Tá prvá sa odohrala v roku 1859 a je známa ako Carringtonova udalosť, k tej druhej došlo o pár desiatok rokov neskôr v roku 1921. Spomenutá Carringtonova udalosť sa považuje za jednu z najväčších zaznamenaných geomagnetických búrok, pri ktorej dokonca zlyhali telegrafné systémy po celej Európe a Severnej Amerike.

NEPREHLIADNI
Vedľa Mliečnej dráhy je „čudný“ galaktický sused. Teraz ho odfotili a svojou krásou vyráža dych

Apokalypsa na obzore

Od tej doby však ľudstvo technologicky postúpilo vpred a stalo sa v mnohých ohľadoch závislým na internete. Ako ukazuje nová štúdia, internetová infraštruktúra nie je nezničiteľná a rozsiahla solárna búrka jej narobí poriadnu „šarapatu“.

Porovnanie slnečnej erupcie so Zemou. Goddard Space Flight Center Scientific Visualization Studio and the Solar Dynamics Observatory.

Dobrou správou je, že regionálna internetová infraštruktúra by pravdepodobne nezaznamenala veľké zmeny, pretože optické vlákna nie sú ovplyvnené solárnymi búrkami. Horšie na tom ale sú dlhé podmorské internetové káble, ktoré prepájajú jednotlivé kontinenty.

Zosilňovače, ktoré sú rozmiestnené pozdĺž káblov každých 50 až 150 km, využívané na zosilnenie signálov, sú veľmi citlivé na geomagneticky indukované prúdy, takže s najväčšou pravdepodobnosťou by došlo ich výpadku a následnému prerušeniu spojenia.

Podľa autorov by boli takouto internetovou apokalypsou zasiahnuté najmä krajiny ako Veľká Británia či USA. Inými slovami, v prípade extrémne silnej geomagnetickej búrky by boli od internetu ako prvé odstavené krajiny vo vyšších zemepisných šírkach.

Takáto „apokalypsa“ podľa nových zistení môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov, čo by napáchalo astronomické ekonomické škody a pripravilo milióny ľudí o živobytie.

„Ekonomický dopad jednodňového výpadku internetu v USA sa odhaduje na viac ako 7 miliárd dolárov,“ cituje portál ScienceAlert vyjadrenie Abdu Jyothi.

Na záver autori upozorňujú, že vzhľadom na neustále rozširujúcu sa internetovú infraštruktúru je potrebné brať hrozbu extrémnych solárnych búrok vážne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú