Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Mladý technologický startup zo Spojených štátov prichádza s bizarným riešením obnoviteľných zdrojov, ktoré je na jednej strane po technickej stránke uskutočniteľné, avšak zároveň zrejme až prehnane ambiciózne. Pomocou zrkadiel vo vesmíre chce totiž poskytovať slnečné žiarenie solárnym elektrárňam aj v noci, pričom technologické výzvy tohto riešenia sú enormné.

Majú vôbec šancu?

Cieľom startupu Reflect Orbital je umiestniť na obežnú dráhu Zeme družice so zrkadlami, ktoré dokážu odrážať slnečné žiarenie na nočnú stranu Zeme a poskytovať tak výkon solárnym elektrárňam, či už tepelným alebo fotovoltickým. Kým z technického hľadiska je možné čosi také uskutočniť, dvojica stojaca za založením tejto ambicióznej firmy čelí technickým aj finančným výzvam.

Fotovoltické elektrárne totiž nie sú práve lukratívnou formou podnikania, na druhej strane vynášanie materiálu do vesmíru je aj napriek zásadným technologickým pokrokom a znižovaniu cien stále nesmierne drahé. Lacná navyše nie je ani stavba družíc, ktoré sú oveľa komplikovanejšie, než sa môže na prvý pohľad zdať – a to aj v prípade, že majú niesť len zrkadlo.

Obaja zakladatelia majú už s technikou skúsenosti a kým Ben Nowack sa podieľal dokonca na overovaní pohonných komponentov kozmickej lodi Crew Dragon, Tristan Semmelhack zase už desať rokov pracuje na vývoji a konštrukcii výkonných lietajúcich zariadení. V tomto prípade si ale možno vzali väčšie sústo, než s akým sa dokážu vysporiadať.

Skúšalo to aj Rusko

Metódu odrážania svetla na Zem zatiaľ testovalo len Rusko. V roku 1993 pomocou družice Znamja-2, ktorá bola vybavená hliníkovým reflektorom s priemerom 20 metrov a mala preskúmať práve odrážanie žiarenia na Zem, kde by bolo zužitkované solárnymi elektrárňami. Medzi obavy patrí napríklad rušenie astronómie a životného prostredia ďalším svetelným smogom, avšak podľa vedcov je možné tieto reflektory od Zeme odvrátiť v momente, keď viac neprechádzajú ponad elektráreň.

Problémom sú financie

Projekt opisujú ako satelitnú konšteláciu a technologické detaily zatiaľ nie sú jasné. V prípade umiestnenia družíc na nižšiu obežnú dráhu, čo je oveľa lacnejšie, bude nutné vybaviť ich oveľa spoľahlivejšími a trvácnejšími systémami na ovládanie orientácie, keďže sa budú voči zemskému povrchu pohybovať vysokou rýchlosťou.

SPS-ALPHA John C. Mankins / NASA

Alternatívnym riešením je geostacionárna orbita, na ktorej sa satelity vždy nachádzajú nad konkrétnym bodom na zemskom povrchu. Tá sa ale nachádza vo výške až cez 35 000 km, kvôli čomu intenzívne rastú náklady na každý vynesený kilogram materiálu. Aj keď je teda čosi také technicky možné, problémom sú financie – nočnou výrobou energie nemusia solárne elektrárne nikdy zarobiť dostatok na to, aby pokryli náklady na takéto zrkadlové družice.

V blízkej budúcnosti môžu zásadne pomôcť rakety ako Starship, ktoré znížia ceny letov do vesmíru len na zlomok úrovne, na ktorej sa dnes nachádzajú. Než sa však Reflect Orbital dostane tak ďaleko, bude musieť nájsť investorov aspoň na otestovanie svojich technických riešení.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú