Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pred viac ako 80 rokmi vo svojej poviedke Rozum opísal Isaac Asimov vesmírnu stanicu vysielajúcu energiu na Zem. Dnes sa táto sci-fi vízia stáva realitou. Leopold Summerer z ESA (Európska vesmírna agentúra) verí, že do 10 rokov môžeme mať funkčnú slnečnú elektráreň na obežnej dráhe uvádza vo svojom článku digitaltrends.com.

Slnečná energia z vesmíru má oproti klasickým zdrojom energie viacero výhod. Môže sa vyrábať nepretržite, 24 hodín denne, 7 dní v týždni, bez ohľadu na počasie. Ďalej vo svojej správe pre NASA uvádza autor projektu SPS-ALPHA John C. Mankins že vďaka absencii atmosféry je jej účinnosť oveľa vyššia. Je to ekologická a udržateľná technológia bez emisií a znečistenia. A navyše, energiu z vesmíru by sme mohli distribuovať aj do odľahlých oblastí, ktoré nemajú prístup k bežným zdrojom energie.

Výhody vesmírnej slnečnej energie:
  • Nepretržitá výroba: 24 hodín denne, 7 dní v týždni, bez ohľadu na počasie.
  • Vysoká účinnosť: Bez strát spôsobených atmosférou.
  • Ekologická udržateľnosť: Žiadne emisie ani znečistenie.
  • Dostupnosť: Energia pre všetkých, aj pre odľahlé oblasti.
Nebude to také jednoduché

Samozrejme, existujú aj výzvy, ktoré je potrebné prekonať. Výstavba a doprava obrovskej elektrárne na obežnú dráhu bude technicky aj finančne náročná. Ďalším problémom je bezdrôtový prenos energie na Zem bez strát. A v neposlednom rade je tu otázka údržby a opráv zariadení vo vesmíre.

SPS-ALPHA John C. Mankins / NASA

Výzvy:
  • Výstavba a doprava: Postaviť a prepraviť obrovskú elektráreň na obežnú dráhu bude technicky aj finančne náročné.
  • Bezdrôtový prenos energie: Efektivný prenos energie na Zem bez strát je stále predmetom výskumu.
  • Údržba a opravy: Opravovať zariadenia vo vesmíre je náročné a nákladné.
Sme bližšie než si myslíme ?

Napriek všetkým výzvam je vesmírna slnečná energia nádejným riešením pre našu energetickú budúcnosť. ESA investuje do výskumu a vývoja tejto technológie a dve koncepčné štúdie už skúmajú jej uskutočniteľnosť. Rozhodnutie o ďalšom postupe by mohlo padnúť už v roku 2025.

Leopold Summerer je optimistický a verí, že ukážkový systém by mohol byť vyvinutý do piatich rokov. Praktické aplikácie tejto technológie by potom mohli byť dostupné do roku 2041, pri príležitosti 100. výročia “Asimovovej poviedky”. Realizácia tejto vízie bude síce vyžadovať medzinárodnú spoluprácu, no nádej na čistý a trvalý zdroj energie by mohla byť dostatočnou motiváciou.

Získavanie slnečnej energie z vesmíru je ambiciózny projekt s veľkým potenciálom. Ak sa podarí prekonať technické a finančné výzvy, môže táto technológia revolučným spôsobom zmeniť náš prístup k energetike a priniesť riešenie pre globálne problémy, ako je klimatická zmena.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú