Qualcomm pred pár týždňami predstavil procesor pre vlajkové Android smartfóny. Hoci boli už známe aj jeho špecifikácie, reálne výsledky benchmarkových testov ostávali neznámou, teda až doteraz. Spoločnosť odhalila čísla, ktoré nový Snapdragon 888 získal v testovaní. Výsledkami však zrejme nepoteší, v niektorých prípadoch zaostáva aj za procesorom A13 Bionic, informoval AnandTech.

Každoročne sledujeme konkurenčný súboj nielen medzi výrobcami smartfónov, ale aj v oblasti ich výpočtového výkonu. Trhu v tomto prípade dominuje najmä Qualcomm, ktorý vyrába čipy pre modely s Androidom, a samozrejme Apple, ktorý má vlastné procesory pre iPhony. Ešte je tu Samsung s vlastným Exynosom a MediaTek.

Tento rok sme však mohli vidieť prvé procesory vyrábané 5 nm výrobným procesom. Vôbec prvý smartfón s takýmto čipom predstavil ešte v septembri práve kalifornský gigant. Prednedávnom sa k nemu pridal aj najväčší konkurent, Qualcomm, ktorý v Snapdragone 888 sľubuje o 25 % vyšší výpočtový výkon a až o 35 % výkonnejšie GPU oproti predchodcovi.

Snapdragon 888 prekvapil, výkonom zaostáva aj za minuloročným Apple procesorom

Hoci špecifikácie na papieri vyzerajú úctyhodne, potenciál tohto kremíka odhalili teraz benchmarkové testy, ktoré zverejnil práve Qualcomm. Podobné výsledky by potom mali dosahovať pri ďalších benchmarkoch aj prvé smartfóny. Podľa týchto čísel však Snapdragon 888 vo viacerých prípadoch zaostáva nielen za novým procesorom A14 Bionic, ale aj za minuloročným A13 Bionic.

Nelichotivý verdikt potvrdzujú výsledky testu GeekBench 5. V ňom boli oba procesory testované v teste na výkon jedného jadra a výkon viacerých jadier. Nechýbal ani grafický benchmark GFXBench. V oboch tabuľkách však dominuje výkonom nový iPhone 12 Pro vybavený procesorom A14 Bionic. Snapdragon 888 sa so svojimi výsledkami umiestnil až 3. pozícii v GeekBench a na 7. mieste v GFXBench.

Nepochodil ani pri teste grafiky

Rozdiely sú pritom výrazné. Na A14 Bionic stráca vlajkový procesor Qualcommu v GeekBench teste pri single-core celkovo 468 bodov a pri multi-core testovaní 393 bodov. Hoci potom v multi-core prebieha procesor A13 Bionic, stráca naň v single-core teste.

Pri grafickom benchmarku GFXBench sa Snapdragon 888 oproti Snapdragonu 865 „pochlapil“ a dosiahol slušný výsledok s 86 fps, čo je o 55 % viac ako u minuloročného procesora spoločnosti. Ani to však nestačí na to, aby sa výkonom GPU vyrovnal procesorom A13 a A14 Bionic. Výsledný výkon tohto nového čipu od Qualcommu sa však odvíja aj od spotreby energie.

Karta sa môže neskôr obrátiť

Pokiaľ bude Snapdragon 888 spotrebúvať od 4 W – 4,5 W, má šancu si pri testoch v prvých Android smartfónoch uchmatnúť späť prvenstvo a preskočiť aj čipy od Apple. Ak však bude spotreba energie obmedzená, v takom prípade zrejme nedosiahne v Androidoch taký výkon ako konkurencia.

Vyhráva však v teste Antutu, kde podľa výsledkov spoločnosti dosahuje 735 439 bodov, zatiaľ čo A14 Bionic ostáva na úrovni 635 902 bodov. Treba opäť podotknúť, že výsledky benchmarkov boli zverejnené Qualcommom a reálne výsledky z testov procesora v prvých vlajkových lodiach sa môžu mierne líšiť. Na takéto výsledky si budeme musieť ešte zopár týždňov počkať.

Ani majitelia budúcich prémiových Androidov ale nemusia mať hlavu v smútku, Snapdragon 888 poskytne ich zariadeniam poriadnu dávku výkonu, ktorý spoľahlivo zvládne aj náročné úlohy. Avšak zatiaľ platí, že nedosahuje v benchmarkoch taký potenciál, ako procesory od Apple.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom