Plusy

+Displej
+Výdrž batérie
+Fotoaparát
+Výkon

Mínusy

-Displej (chýbajúca 120 Hz obnovovacia frekvencia)
-Menšia batéria ako pri iPhone 11 Pro Max
-Dlhé (rýchle) nabíjanie
-Pre niekoho veľké rozmery

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.5
8.1
Displej
9.0
7.8
Výkon
9.5
8.5
Operačný systém
9.5
8.4
Fotoaparát
8.5
8.1
Výdrž batérie
8.5
7.2
Zhodnotenie

iPhone 12 Pro Max je ten najväčší smartfón, aký kedy Apple predstavil. To je skutočne cítiť a vidieť. Prináša to najlepšie v rámci celej série, výrobca mu pridal ešte pár "fičúr" navyše, ktorými sa odlišuje od menšieho modelu 12 Pro. V prospech takto veľkého modelu potom hrá dlhšia výdrž batérie, lepšie fotoaparáty, či obrovský displej, s ktorým je konzumácia video obsahu radosťou. Za konkurenciou ale stále v istých smeroch zaostáva.

8.9
Hodnotenie redakcie
8.0
Užívateľské hodnotenie
36 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Apple si dal tento rok s predstavovaním novej generácie iPhonov 12 celkom načas. Ešte dlhšie trvalo, pokým sa všetky modely dostali na náš trh. Tieto nepríjemnosti však budú môcť fanúšikovia značky výrobcovi odpustiť pri pohľade na to, čo s týmito novinkami prináša.

Niektorí môžu argumentovať, že opäť raz iPhony nepriniesli nič nové, no opak je pravdou. Isteže, padli aj isté kontroverzné rozhodnutia, s ktorými nemusí každý súhlasiť. Podobne ako Androidy, aj iPhony majú svoje „muchy“, ale aj pozitíva.

História najväčšieho iPhonu sa začala písať s príchodom modelu XS Max, ktorý si osvojil prívlastok najrozmernejšieho modelu, aký kedy Apple vyrobil. To však teraz prekonáva nový iPhone 12 Pro Max, ktorý je absolútnym víťazom v súťaži o najväčší smartfón značky.

Okrem iného ho však spoločnosť od menšieho súrodenca, iPhonu 12 Pro, odlíšila prvýkrát ďalšími špecifickými vlastnosťami, ktoré posúvajú označenie „Pro“ na ešte vyšší level. Oplatí sa priplatiť si za jedno unikátne technické riešenie, väčšie rozmery, displej a batériu?

Dlho očakávaný dizajn je tu

Tento rok mohli fanúšikov iPhonov jasať. Po dlhom čase sa dočkali ikonického dizajnu, ktorý Apple priniesol na svet ešte s iPhonom 4 a iPhonom 5. Jednoduché „industriálne“ tvary, ktoré nájdeme aj pri iPade Pro, sú späť. Žiadne zbytočne prehnané zaoblenia displeja, žiadne tenké rámiky konštrukcie. iPhone 12 Pro Max prináša staro-nový dizajn v tom najväčšom balení, aké v ponuke výrobcu nájdeme.

Práve jednoduché tvary a ploché boky sa postarali o to, že sa smartfón v ruke drží omnoho istejšie. Držanie môžu mierne skomplikovať lesklé rámiky, ktoré sa neraz trochu šmýkajú. V tomto smere to Apple lepšie vyriešil pri iPhone 12 a 12 mini, ktoré dostali matný rámik konštrukcie.

Napriek tomu je nový hranatý dizajn aj v tomto najväčšom iPhone doteraz skvelým rozhodnutím, ktoré však môže pre niekoho pôsobiť kontraproduktívne.

Kvôli svojmu dizajnu pôsobí celé zariadenie mohutne, opticky vyzerá byť väčšie aj ako iné Androidy s obdobnými rozmermi konštrukcie a displeja. Prvé, s čím sa musí budúci používateľ takéhoto kúsku zmieriť, je fakt, že bude mať v rukách skutočne veľký kus techniky. A pri aplikovaní ochranného krytu to pocíti ešte viac. Na používanie jednou rukou tak môžeme rovno zabudnúť a navyše je v rukách cítiť aj slušná hmotnosť 228 gramov.

Ostatné prvky však nájdeme na rovnakých miestach, ako v doterajších iPhonoch. Nezmenilo sa ani tlačidlo na prepínanie do tichého režimu a, bohužiaľ, ani port pre nabíjanie. Stále tu teda nájdeme Lightning port, ktorý Apple nie a nie nahradiť USB-C, hoci v iPade do zvládol.

Pri porovnaní s predošlými modelmi som si však všimol menšiu mriežku reproduktora pre volania a o málinko je menší aj kontroverzný výrez. Rozdiel je však naozaj minimálny a voľným okom ho zrejme len tak niekto nepostrehne.

iPhone 12 Pro Max však dostal na spodnej časti najviac otvorov pre reproduktor, čo dopomáha aj k mierne lepšiemu zvuku, ako pri jeho tohtoročných súrodencoch. Zadná strana si opäť zachováva matné sklo, vďaka ktorému nie je smartfón magnetom na odtlačky.

To sa ale nedá povedať už o spomínaných lesklých bokoch z ocele. Samotný hlavný fotoaparát sa taktiež výrazne nezmenil, upravilo sa len rozloženie mikrofónu a LED diódy, ktoré uvoľnili miesto novému LIDARu.

Displej sa takmer vôbec nezmenil

Od Applu sa tento rok očakávalo, že prvýkrát prinesie do smartfónov 120 Hz displej po vzore iPadu Pro. Žiaľ, nestalo sa tak kvôli výdrži batérie. Opäť sa teda stretávame s klasickým 60 Hz zobrazovacím panelom typu OLED, ktorý si výrobca označil ako Super Retina XDR.

Obrazovka je takmer totožná ako v minuloročnom iPhone 11 Pro Max, no v porovnaní s ním pokrýva väčšiu časť prednej steny, konkrétne 87,4 %. Opäť podporuje aj Dolby Vision a technológiu True Tone pre prispôsobenie farieb podľa okolitého prostredia.

Nájdeme tu aj mierne vyššie rozlíšenie 1284 x 2778 pixelov, čo je ale odpoveďou na väčšiu uhlopriečku, ktorá tentokrát dosahuje úctyhodných 6,7″ a pomaly hraničí so segmentom najmenších tabletov. Displej je skutočne obrovský, no poskytuje vysokokvalitný obraz, ktorý ocenili už aj mnohí odborníci. V tomto smere tak Apple opäť nesklamal.

Objavili sa ale správy o problémoch, pri ktorých má dochádzať k zelenaniu obrazovky na nových iPhonoch 12. Počas testovania modelu Pro Max sme však tento neduh nezaznamenali a obraz bol presne taký, ako by očakával aj náročnejší používateľ. Škoda len tých chýbajúcich 120 Hz. Pri bežnom používaní a bez porovnania s inými smartfónmi vybavenými takýmto panelom sme však tento rozdiel takmer nepostrehli.

Tým, že je celá obrazovka úplne plochá a nemá ani najmenšie zaoblenie, je jej používanie absolútne bezproblémové za každých okolností. Nečakali tu na mňa žiadne neželané dotyky ako pri iných modeloch so zaoblenými displejmi. Navyše je vďaka vysokému maximálnemu jasu 1200 nitov perfektne čitateľná aj na jasnom svetle.

Apple pri displeji využil novú ochrannú vrstvu Ceramic Shield, ktorá zaisťuje vyššiu odolnosť panela voči pádom. Prímes keramiky do ochrany obrazovky je teda zmysluplným rozhodnutím, ktoré pomôže pri ochrane pri pádoch, avšak problémom môžu byť škrabance, ktoré sa na takomto displeji objavia omnoho skôr, akoby bol používateľ čakal.

Nejde o žiadny katastrofálny scenár, no tým, že je displej odolnejší voči tvrdým pádom a nárazom, je menej odolný voči poškrabaniu. Rozhodne by preto mal budúci majiteľ využiť aspoň ochrannú fóliu, prípadne tvrdené sklo, ktoré škrabancom odolá lepšie.

Výkonu má na rozdávanie

Apple sa tento rok mohol pýšiť predstavením prvých smartfónov s novým procesorom vyrábaným 5 nm technológiou. Hoci sa mnohým nemusí vidieť táto zmena podstatná, skutočne je. Tranzistorov je teraz o niekoľko miliárd viac, čo zvyšuje aj samotný výpočtový výkon, a to pri nižšej spotrebe energie.

Nový procesor A14 Bionic nájdeme vo všetkých iPhonoch 12, model Pro Max nevynímajúc. Aj v tomto „obrom“ smartfóne dokazuje svoje schopnosti, ktoré používateľ pocíti pri každodennom používaní. Výkonu má jednoducho na rozdávanie, o čom svedčia aj samotné výkonové benchmarky.

K vysokému výkonu sa tentokrát pridáva aj viac operačnej RAM pamäte, najväčší iPhone tohto roka má totiž k dispozícii miesto 4 GB RAM, ako v ostatných modeloch, ešte o 2 GB naviac. Vďaka tomu je multitasking lepší a doťahuje sa napríklad na taký iPad Pro, ktorý sa pýši rovnako veľkou operačnou pamäťou. Po skúsenostiach z môjho testovania musím zhodnotiť, že 6 GB RAM v iPhone je perfektná kapacita na bezproblémové prepínanie aj medzi aplikáciami otvorenými pred niekoľkými hodinami.

Tento rok sme už v základe dočkali aj väčšieho úložiska. Pri „Pro“ modeloch Apple konečne zrušil základných 64 GB a nastavil veľkosť na 128 GB. Takáto kapacita je podľa môjho názoru dostatočná pre bežného náročnejšieho používateľa, ktorý by 256 GB nevyužil, no 64 GB by mu bolo málo.

Aby to však nebolo len o číslach, musím potvrdiť, že iPhone 12 Pro Max nezaváhal ani pri tých najnáročnejších úlohách či hrách, kde ponúka skvelý grafický výkon. Celý systém a aplikácie „lietali“ presne tak, ako to očakáva aj najnáročnejší používateľ. K tomu sa navyše pridáva perfektná optimalizácia systému iOS 14, ktorý priniesol v septembri tohto roka do iPhonov ďalšie nové možnosti. Predstavovať ho zrejme nikomu netreba.

Fotoaparát je kvalitný, ale nie dokonalý

Tento rok Apple sľuboval najväčšie zmeny vo fotoaparátoch za posledné roky. Je vidieť, že sa pomaly obracia podobným smerom ako konkurencia a snaží sa vylepšovať kľúčové aspekty. Práve iPhone 12 Pro Max má byť tým najlepším, ktorý z celej série ponúka najvyššiu kvalitu fotografií a videí. Je to ale skutočne tak?

Už v začiatku tejto stati však musím potvrdiť, že rozdiel pri porovnaní napríklad s takým iPhonom 11 Pro nie je za bežného fotografovania cez deň taký výrazný, ako by sa mohlo zdať. Výrobca tu opäť priniesol tri 12 MPx fotoaparáty, ktoré však dostali vylepšené snímače, nižšiu clonu a ešte lepší nočný režim. K tomu všetkému sa pridáva aj špecifický LIDAR senzor pre presnejšie vytváranie portrétového režimu najmä v nočných podmienkach.

V čom sa teda veľký iPhone 12 Pro Max tento rok tak líši? V prvom rade má väčší hlavný snímač, ktorý dokáže zachytiť o 47 % viac svetla, ako menší iPhone 12 Pro. Zároveň tu nájdeme aj špeciálnu optickú stabilizáciu, ktorá v hlavnom širokouhlom objektíve (clona ƒ/1.6) nie je implementovaná do objektívu, ako tomu býva pri smartfónoch zvykom.

Klasický vs. Portrét

[twenty20 img1=“253772″ img2=“253773″ offset=“0.5″]

Klasický vs. 2,5-násobný optický zoom

[twenty20 img1=“253767″ img2=“253768″ offset=“0.5″]

Apple je prvým výrobcom smartfónov, ktorý integroval optickú stabilizáciu miesto objektívu do samotného obrazového snímača. Takúto technológiu sme doteraz mohli vidieť len v DSLR fotoaparátoch, teraz už aj v smartfóne. Okrem tejto „čerešničky na torte“ ponúka iPhone 12 Pro Max ešte väčší optický zoom, ktorý je 2,5-násobný.

Zväčšenie o 0,5-násobné priblíženie oproti iPhonu 12 Pro však nepovažujem za „veľké“ plus a ako dôvod na kúpu. Rovnako to platí aj v prípade 12-násobného digitálneho zoomu (iPhone 12 Pro má 10-násobný digitálny zoom). Trojicu fotoaparátov ešte tvorí ultraširokouhlý objektív s clonou ƒ/2.4, 120° uhlom záberu a teleobjektív s clonou ƒ/2.2.

Vďaka spomenutému hardvéru fotoaparátu však dokáže iPhone 12 Pro Max poskytnúť prvotriednu kvalitu fotografií, ktoré nie sú výrazne presýtené farbami, zachovávajú si dostatočnú ostrosť a ponúkajú vysoký dynamický rozsah, pri ktorom dokážu pokryť ako jasnú oblohu, tak aj tmavšie aspekty fotografie.

Klasický režim vs. Nočný režim

[twenty20 img1=“253758″ img2=“253759″ offset=“0.5″]

Klasický vs. Nočný režim (ultraširokouhlý objektív)

[twenty20 img1=“253764″ img2=“253763″ offset=“0.5″]

Všetky testovacie fotografie v plnom rozlíšení nájdeš na tomto odkaze.

Apple vylepil fotografovanie technológiou Smart HDR 3, ktorá však podľa môjho názoru miestami prisvetľuje snímky viac, ako by možno bolo vhodné. Portrétový režim dokáže vytvoriť skvelé zábery s primerane rozmazaným pozadím a do popredia vie vytiahnuť objekt aj s detailnými obrysmi, avšak len do istej úrovne.

V prípade najväčšieho rozmazania pozadia totiž neraz dochádza k absurdným výsledkom, kedy je objekt často rozmazaný viac, ako by používateľ požadoval. Ak je však úroveň „bokeh“ efektu nastavená rozumne, objekt je v dostatočnej vzdialenosti a je dostatočne veľký, portrét funguje spoľahlivo.

A potom je tu nočný režim. Ten si Apple znova prispôsobil podľa svojich „štandardov“, no poskytuje možnosti na vysokej úrovni, s ktorými vytvorí aj v úplnej tme dostatočne svetelnú snímku s dostatočnými detailmi. Rozdielom však je, ako dlho tento nočný režim funguje.

Prispôsobuje sa vždy konkrétnej situácii a množstvu svetla, no je možné využiť aj manuálne nastavenie. Najvyšší časovač ponúka nočný režim na 30 sekúnd, avšak iba pri využití statívu alebo pevného umiestnenia smartfónu, kedy akcelerometer rozozná jeho uloženie a umožní využiť najvyššiu dĺžku nočného režimu.

Pri manuálnom fotení nočným režimom sa pri mikropohyboch objaví na obrazovke krížik, ktorý nenápadne používateľa usmerní, aby záber fotoaparátu upravil do potrebnej polohy. Práve nočný režim je azda najväčším ťahúňom iPhonu 12 Pro Max po stránke fotoaparátu. A navyše s väčším snímačom nepotrebuje na vytvorenie nočnej fotky toľko času, ako iPhone 12 Pro.

 

Samostatnou kategóriou je už spomínaná optická stabilizácia „Sensor shift“, ktorá ponúka unikátne stabilizovanie hlavného snímača v smartfóne, avšak tu zrejme bežný používateľ voľným okom nepostrehne veľké rozdiely oproti OIS hlavného širokouhlého objektívu v iPhone 12 Pro.

Vo väčšom iPhone 12 Pro Max je však technológia „Sensor shift“ pomyselným „šperkom“ v oblasti nahrávania videí pre najnáročnejších používateľov. Isté menšie benefity poskytne, no bežný používateľ ich zrejme na pohľad nedocení.

To môže platiť aj pri nahrávaní videí v štandarde Dolby Vision HDR, ktoré sú novou úrovňou nahrávania, avšak má malé možnosti uplatnenia. V plnej kvalite bez potrebných úprav si ho pozrú iba majitelia iPhonov 12 s HDR displejom alebo iným zariadením s podporou tohto štandardu. Opäť raz ale ide o funkciu, ktorá poteší najmä tých najnáročnejších z náročných.

Vo výsledku však môžem iPhone 12 Pro max zhodnotiť ako jeden z najlepších fotosmartfónov tohto roka, ktorý ešte viac zdokonaľuje to, čo načala minuloročná séria, no tetoraz to doťahuje na vyšší level. Vylepšenie by si však zaslúžil najväčší ultraišokouhlý fotoaparát. Ten má pevne nastavené ostrenie a pôvodný snímač z minulého roka. Apple teda mohol vynoviť aj túto časť hardvéru, no to si zrejme odkladá až na budúci rok.

Prekvapí menšou batériou, ale aj skvelou výdržou

Batérie iPhonov boli vždy terčom posmechu najmä kvôli zvykom Applu. Dať do výkonného smartfónu akumulátor s malou kapacitou nie je príliš dobrý nápad, no tu hrá v prospech výrobcu spomínaná optimalizácia a tentokrát ešte efektívnejší procesor. Je tu ale jedno „ALE“.

Kým minulý rok priniesol najväčší iPhone 11 Pro Max najväčšiu batériu v iPhonoch vôbec, tento rok je tomu opačne, Apple kapacitu nepochopiteľne znížil o viac ako 200 mAh. V iPhone 12 Pro Max teda nájdeme 3687 mAh batériu, no ako sa ukázalo, aj tá pohodlne stačí na to, aby smartfón zvládol na jedno nabitie dva dni primeraného používania.

V prípade najnáročnejších podmienok, spúšťania a neustáleho používania výkonovo náročných aplikácií, stále zvládne aj celý deň. Počas môjho testovania sa mi podarilo dosiahnuť na jedno nabitie 6 hodín a 30 minút používania so zapnutou obrazovkou, pričom batéria ponúkala stále 20 % kapacity k dobru. Na druhej strane, intenzívne hranie hier zhltne energiu batérie omnoho rýchlejšie.

Čo však také nabíjanie? Žiaľ, nemal som možnosť vyskúšať si nový MagSafe, a tak som musel iPhone 12 Pro Max nabíjať výlučne káblom, našťastie aspoň s využitím rýchleho nabíjania prostredníctvom PD (Power Delivery). Adaptér s USB-C portom som už doma mal, no pokiaľ niekto plánuje kúpiť niektorý z týchto iPhonov 12 a takúto nabíjačku nevlastní, jej kúpe sa zrejme nevyhne.

Vo výsledku však trvalo nabíjanie omnoho dlhšie, ako pri vlajkových Androidoch, ktoré ponúkajú ďaleko výkonnejšiu technológiu. S tým, čo Apple ponúka, bola batéria nabitá z 20 % kapacity na 80 % v priebehu približne 1 hodiny a 15 minút. Avšak zvyšných 20 % iPhone nabíjal poriadne dlho a celkovo nabíjanie doplna trvalo zhruba okolo 2 hodín, čo je už poriadne dlhá doba. Nuž, možno nám raz Apple ukáže aj skutočne rýchlejšie nabíjanie, s ktorým nebudeme musieť čakať na plnú kapacitu celú „večnosť“.

Poteší aj kvalitným zvukom

V prípade zvukového prejavu iPhonu 12 Pro Max sa môže na kvalitné audio tešiť aj náročný používateľ, ktorý si užije hlasné prehrávanie hudby so širokým spektrom tónov. Reproduktory (stereo) dokážu prehrať čistý a výrazný zvuk aj vďaka tomu, že dostali v obrovskej konštrukcii viac priestoru, ako je tomu napríklad pri iPhone 12 mini. Radikálne rozdiely ale nečakaj.

Pri prehrávaní hudby či pozeraní filmov sa však používateľ pri najväčšom iPhone tohto roka stretne s kvalitným zvukom, ktorý vynáša do popredia stredné a vyššie tóny, no nezabúda ani na dostatok basov. Dynamický zvuk s vysokou hlasitosťou a minimálnym skreslením tak potvrdzuje kvality tejto novinky, ktorá sa nenechá zahanbiť ani v tomto ohľade.

Oplatí sa upgrade?

iPhone 12 Pro Max stelesňuje to najlepšie medzi smartfónmi Applu, ktorý ich so všetkými vylepšeniami a novinkami tento rok posunul opäť o malý krok dopredu. Prečo len o malý krok? Nuž, dizajn nie je všetko, dôležité sú aj iné aspekty. Isteže, jedná sa o pravú vlajkovú loď pre najnáročnejších z náročných, ktorí si za prémiový model neváhajú poriadne priplatiť.

Koniec koncov, dostanú na oplátku zariadenie s ohromným výkonom, perfektným displejom, kvalitným zvukom, relatívne dlhou výdržou a skvelým fotoaparátom. Navyše, tento rok je to práve aj o dizajne, ktorý sa vracia ku koreňom a reprezentuje znovuzrodenie dizajnového jazyka, ktorý Apple využil pri iPhone 5S či iPade Pro. Hranaté tvary mu jednoducho skutočne pristanú.

Avšak, nie je bez kompromisov. Musel sa vzdať veľkej batérie z iPhonu 11 Pro Max a uspokojiť sa s menším akumulátorom. Na dnešné pomery mu môžeme vyčítať aj chýbajúcich 120 Hz v prípade displeja, menšie nedokonalosti v prípade fotoaparátu či stále pomalšie nabíjanie. Oplatí sa teda tento rok kúpiť tento najlepší a najväčší model, aký kedy Apple predstavil?

Pokiaľ si majiteľom minuloročného iPhonu 11, 11 Pro alebo 11 Pro Max, rozhodne by si sa s upgradom ponáhľať nemal. Vylepšenia nie sú tak zásadné a ani rok starý model vôbec nezaostáva. Pokojne si teda môžeš peniaze odložiť.

Ak však používaš iPhone XS/XS Max či starší model a pokukuješ po najnovších iPhonoch, rozdiely jednoznačne pocítiš. V takom prípade dáva kúpa iPhonu 12 Pro Max, alebo niektorého z iných tohtoročných modelov, zmysel. Samozrejme, koľko ľudí, toľko chutí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú