Vývojári z XDA-Developers objavili, že niektorí operátori v novom Androide P začali skrývať možnosť zobrazenia číselnej sily signálu. Aj keď sa nejedná o údaj, ktorý bežne človek kontroluje, v niektorých prípadoch sa môže zísť.

Mobilní operátori majú medzi zákazníkmi pošramotenú povesť. Nie je tomu tak dávno, keď blokovali kúpené zariadenia len na ich vlastnú sieť. Upravujú firmvér telefónu podľa seba a zohrávajú dôležitú úlohu pri tom, ako rýchlo je doručená aktualizácia na tvoj telefón. Podľa najnovších zistení sa zdá, že niektorí operátori začali skrývať informácie o sile a intenzite signálu.

Škodia tým sami sebe

Číselná hodnota sily signálu je bežne dostupná v Informáciách o telefóne. Meraná je v dBm, alebo asu. Čím je toto číslo nižšie, tým horší je mobilný signál a naopak. Oveľa bežnejšie zobrazenie signálu je v ‚‚paličkách’’. Nejedná sa však o úplne presný údaj a hlavne v miestach, kde je signál slabší, je vďaka číselnému zobrazeniu oveľa lepšie dosiahnuť čo najlepšiu hodnotu. Sila signálu je veľmi dôležitá pre kvalitu hovoru, dátovú konektivitu, resp. rýchlosť a životnosť batérie.

skrývanie sily signálu operátormi
Zobraziť celú galériu (3)
Martin Lajčák / FonTech

Nenechaj si ujsť!
O smart hodinky stále nemáme záujem: V budúcnosti to bude ešte horšie

Dostupný je aj kúsok kódu, ktorý dokazuje zámerné skrývanie sily signálu. Dobrou správou je, že tento údaj bude možné zobraziť pomocou rôznych aplikácií, ktorých je v Google Play nespočetne veľa. Aj keď nie je žiadnou novinkou, že operátori upravujú operačný systém podľa seba, podobnými krokmi v konečnom dôsledku uškodia len sebe. Už teraz čoraz viac ľudí pristupuje ku kúpe nebrandovaných zariadení, pred tými od operátora.

Ako bolo spomenuté na začiatku, nejedná sa o údaj, ktorý by bežný užívateľ potreboval vedieť. Veľa ľudí možno ani netuší, že niečo také vôbec existuje. Na druhej strane sa však vynára otázka, prečo sa niektorí operátori rozhodli túto informáciu ukryť. Dôvodov môže byť viacero, no je však nepravdepodobné, žeby sme sa dočkali nejakej odpovede.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú