Na scénu turistických vesmírnych letov sa vracia aj Rusko. Pre niektorých ide možno o prekvapenie, v skutočnosti s tým však majú množstvo skúseností. Všetkých doterajších turistov dostali do vesmíru práve oni na kozmickej lodi Sojuz. Kým vtedy bola sprostredkovateľom spoločnosť zo Spojených štátov, dnes prichádza s ponukou samotný Glavkosmos, informuje SPACE.

Nové lety na starých Sojuzoch – sú však neuveriteľne spoľahlivé

Na novú ponuku upozornil Glavkosmos, dcérska spoločnosť štátnej korporácie Roskosmos, prostredníctvom svojho Twitter účtu. V správe ponúkajú nezabudnuteľnú cestu pre tých, ktorí sú už unavení z lockdownu a uzavretých hraníc.

K statusu priložil Glavkosmos aj odkaz na webovú stránku, kde sú popísané dodatočné detaily tejto ponuky. Ako sa ďalej vyjadril Dmitrij Loskutov, generálny riaditeľ spoločnosti, potenciálni zákazníci majú teraz k dispozícii stručné a jasné informácie o priebehu a organizácii ich letu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Vďaka tejto stránke sa môžu dozvedieť viac o kozmickej lodi a rakete, ktorá ich do kozmu vezme a tiež o aktivitách, ktoré ich čakajú v rámci predletového tréningu a prípravy. Ceny zverejnené nie sú a pre viac informácií je nutné kontaktovať priamo Glavkosmos.

Nepôjde o prvých turistov, tentoraz to ale majú v rukách Rusi

Turisti cestovali do vesmíru aj v minulosti, vždy ale na ruských strojoch. Celkovo ide až o sedem turistov a osem návštev, keďže Charles Cimonyi letel hneď dvakrát. Organizáciu týchto letov mala v rukách americká spoločnosť Space Adventures, ktorá dnes organizuje let japonského miliardára na ISS. Yusaku Maezawa je ten istý miliardár, ktorý stojí aj za projektom dearMoon a chce letieť k Mesiacu na pripravovanej rakete Starship.

dearMoon / SpaceX

Ani let japonského miliardára ale nie je prvým po dlhej dobe. Ešte pred ním, v októbri tohto roku, poletia na ISS dvaja turisti – herečka a režisér, pričom sprevádzať ich bude kozmonaut Anton Škaplerov. V útrobách ISS chcú totiž natočiť film, celý projekt vykonajú pod záštitou Roskosmu.

Takmer identickú misiu plánuje aj ich americký náprotivok. Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu poletí jeden z najznámejších hercov, Tom Cruise, rovnako v spoločnosti režiséra. Tí ale poletia na palube kozmickej lode Crew Dragon, ktorú vyvinula súkromná spoločnosť SpaceX.

SpaceX / Twitter / Flickr / Úprava redakcie

Tá má pritom v rukách rezervácie už na niekoľko komerčných letov. Len firma Axiom Space počíta až so štyrmi takýmito misiami, pričom na každej z nich poletia štyria súkromní astronauti. Kým oni poletia na ISS, blíži sa aj misia Inspiration-4, v rámci ktorej sa dostanú štyria astronauti na obežnú dráhu a vďaka špeciálnej kupole si užijú jedinečný výhľad.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom