Vízia skladacieho smartfónu je tu s nami už nejakú tú dobu. Predstavených bolo viacero konceptov, vizualizácií, no komerčne predávaného modelu sme sa dlho nevedeli dočkať. Prvá lastovička prišla, keď v minulom roku ZTE predstavilo model Axon M s dvoma displejmi.

Dlho sa šíria správy o tom, že na skladateľnom smartfóne s možným názvom Galaxy X pracuje aj juhokórejský Samsung a svoj debut by mal zažiť už v tomto roku. Aj keď nie sú známe žiadne bližšie informácie, na základe konceptov a názoroch môžme odhadnúť, čo všetko môžme očakávať v prípade, že Samsung takéto zariadenie skutočne predstaví.

Nová technológia prináša úskalia

Na základe patentov spoločnosti a prototypov, ktoré zverejnila, môžme očakávať že Galaxy X bude mať displej skladaný buď vertikálne, alebo horizontálne. Maximálna veľkosť obrazovky bude porovnateľná s tabletmi a rozdelený by mal byť na dva panely, ktoré zobrazia rôzne veci, prípadne tú istú (podobne ako pri ZTE Axon M). Napriek tomu, že výrobcovia sa snažia znižovať hrúbku smartfónov, v tomto prípade môžme očakávať ‚‚tlsťocha’’, a to hlavne pri jeho zložení.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/Youtube/TechConfigurations

Nenechaj si ujsť!
ZTE Axon M má dva displeje a mení spôsob, akým sme používali smartfóny

Očakávať môžeme aj lepší systém ochrany displeja. Pri jeho zložení ho chráni samotné telo, no v rozloženom stave by každý pád znamenal jeho rozbitie. Keďže ide o novú technológiu v mobilnom priemysle, Samsung si za ňu nechá mastne zaplatiť. Nasadenie inovatívnej technológia zároveň znamená aj nové problémy, ktoré tu doteraz neboli. Nastane tak podobná situácia ako v prípade Galaxy S6 Edge, ktorý priniesol zakrivenie displeja po stranách. Nebolo to úplne dotiahnuté dokonca a jednalo sa skôr o testovanie. V prípade nasledujúceho Galaxy S7 Edge už išlo o úplne inú ligu.

skladací samsung galaxy x
Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/Youtube/TechConfigurations

Je možné, že Samsung v tomto prípade zvolí rovnakú stratégiu ako v roku 2013 pri modely Galaxy Round. Išlo o prehnutý smartfón, ktorý však bol dostupný len na ázijskom trhu. Táto stratégia mala zistiť, ako ľudia na takéto zariadenie zareagujú a či o produkt bude záujem. Stretlo sa to s prijateľnou odozvou a o rok na tom bol predstavený Samsung Note Edge, so zakriveným displejom na jednej strane. Keď už je reč o zakrivenom displeji, ten s veľkou pravdepodobnosťou Galaxy X nebude obsahovať. Nakoľko bude obsahovať dva displeje, nebude ho potreba. Tešiť sa však môžeme na konečne plnohodnotný multitasking.

Zatiaľ nevedno, kedy spoločnosť takýto smartfón predstaví. Prvotné správy hovorili o CES 2018 v Las Vegas, no tam sme sa nič podobného nedočkali. Nebude to ani na MWC 2018 v Barcelone, kde je už deň predtým naplánované predstavenie Galaxy S9. Keďže však ide o niečo úplne nové, je dosť možné, že si Samsung pre to pripraví samostatnú akciu. Pevne veríme, že to stihne ešte v tomto roku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom