SIS obvinila Huawei, ovplyvňoval politikov na Slovensku. Firma sa bráni, hovorí o poškodení reputácie
Huawei sa znova stal terčom vážnych obvinení, ktoré najnovšie prišli priamo od Slovenskej informačnej služby (SIS). V uplynulých dňoch padli na adresu giganta obvinenia z aktivít, ktoré v relácii Na telo pre TV Markíza a v rozhovore pre Denník N (spoplatnené) vyjadril šéf SIS Vladimír Pčolinský. Huawei sa voči zverejneným informáciám bráni a rezolútne odmieta akékoľvek obvinenia zo špionáže a ovplyvňovania politikov bez relevantných dôkazov.
Spoločnosť Huawei je už niekoľko rokov stredobodom pozornosti mnohých krajín, ktoré ju po vzore Spojených štátov začali podozrievať a vylučovať napríklad aj z oblasti budovania 5G sietí.
Práve táto téma je otvorená už vyše roka nielen v USA, ale aj iných európskych štátoch, ktoré zaujali voči Huawei vlastné stanovisko. Pre mnohých predstavujú čínske technológie veľké bezpečnostné riziko.
Huawei sa bráni útokom z každej strany
Napriek tomu, že sa spoločnosť voči takýmto obvineniam, ktoré sa týkali aj priemyselnej špionáže či ohrozovania kybernetickej bezpečnosti, bránila, názory mnohých krajín na ňu ostali viac-menej nezmenené. Kvôli útokom zo strany vplyvných európskych krajín a administratívy Donalda Trumpa prišiel Huawei o mnohých dodávateľov a spolupráce aj v oblasti budovania infraštruktúry pre 5G siete.
Najznámejšie sú prípady, kedy spoluprácu s firmou ukončila Veľká Británia, ktorá jej ešte začiatkom roka ponúkala významnú dohodu, či Francúzsko, ktoré obmedzilo jeho účasť na budovaní 5G sietí.
Bezpečnostné riziko predstavuje aj podľa SIS
Nie je to tak dávno, čo sa pochybnosti objavili aj na Slovensku vo výročnej správe Slovenskej informačnej služby. Huawei má predstavovať bezpečnostné riziko aj podľa prezidentky SR, Zuzany Čaputovej, ktorá kvôli spoločnosti na konferencii Globsec chcela zrušiť svoju účasť. Nakoniec bola spolupráca Huawei s Globsecom ukončená. Ďalšie detaily nájdeš v samostatnom článku.
Pred niekoľkými dňami však zazneli v relácii Na telo televízie Markíza vážne obvinenia. Ďalšie informácie k téme sa objavili aj v rozhovore Denníka N (spoplatnené). V oboch prípadoch informácie priniesol šéf SIS Vladimír Pčolinský. Ten to svojich vyjadreniach hovoril najmä o vplyve a záujmoch čínskych technologických firiem, menovite Huawei, na Slovensku.
„Číňanov zaujímajú technológie, presadzovanie vlastných firiem. Bavíme sa najmä o spoločnosti Huawei, to nemusíme tajiť a rozprávať, že teda nie, plus druhá spoločnosť je ZTE. Oni majú veľký záujem participovať na budovaní 5G na Slovensku,“ vyjadril sa šéf SIS v relácii Na telo s Michalom Kovačičom v TV Markíza.
Pčolinský tak potvrdil, že doteraz nemenovaná čínska telekomunikačná spoločnosť, ktorá sa spomína vo výročnej správe SIS a ktorá má vyvíjať úsilie, aby získala vzťahy na niekoľkých ministerstvách, informácie z oblasti IT a telekomunikačných technológií, je Huawei. Zároveň v rozhovore pre Denník N (spoplatnené) v spojitosti s otázkou týkajúcou sa Huawei potvrdil: „Nehovorím, že ide o nekvalitnú firmu, ale je tam bezpečnostné riziko“.
„Asertívne pôsobenie čínskych spravodajských zložiek bolo zaznamenané predovšetkým v súvislosti s predstaviteľmi významnej čínskej telekomunikačnej spoločnosti, ktorých záujem sa v SR orientuje na viacero tematických oblastí.
Vytváranie a následné rozvíjanie vzťahov zo strany predmetnej telekomunikačnej spoločnosti sa v hodnotenom období týkalo pracovníkov niekoľkých ministerstiev,“ informovala SIS vo svojej výročnej správe.
Okrem iného sa výročná správa informačnej služby venuje aj aktivitám ruských spravodajských služieb. Detailné informácie o výročnej správe SIS sme priniesli v tomto článku.
Číňania majú slovenským politikom platiť prostitútky. Chcú nadviazať vzťahy
Na otázku Michala Kovačiča v relácii Na telo „Ešte niečo zaujíma Číňanov?“ ďalej šéf SIS reagoval nasledovne:
„Číňanov zaujíma biznis, duševné vlastníctvo a zaujímajú ich naši poslanci, lebo im zadarmo ponúknu cestu do Číny, aby sa išli pozrieť. Sú špecialisti aj na to, že sa snažia ponúkať prostitútky,“ vyjadril sa Vladimír Pčolinský v relácii Na telo a potvrdil, že sa to deje aktuálne tu na Slovensku.
„Nie na ceste do Číny, tu na Slovensku, Slovenky, ktoré im zaplatia, dohodnú a…,“ dodal šéf SIS. „Čiže takéto veci sa dejú a je to dosť, dosť trápne potom,“ informoval ďalej Pčolinský.
S vyššie potvrdenými informáciami o záujme Číňanov a ponúkaní prostitútok slovenským politikom však šéf SIS nespája žiadne konkrétne spoločnosti a nemenoval ani mená konkrétnych politikov.
Podľa jeho tvrdení nie sú takéto aktivity vyvíjané za účelom vydierania poslancov, ale kvôli nadviazaniu „bližších vzťahov“. O našich koaličných aj opozičných poslancov však majú mať záujem podľa Pčolinského nielen čínske, ale aj spomínané ruské spravodajské služby.
„Zatiaľ sa mi javí, že k ruským a čínskym spravodajským službám majú bližšie opoziční poslanci,“ dodal v relácii Na telo. Vyššie priložené citácie z relácie Na telo a rozhovoru Vladimíra Pčolinského pre Denník N tak predstavujú vážne obvinenia voči čínskej spoločnosti Huawei a voči jej povesti aj na Slovensku.
Huawei odmieta akékoľvek obvinenia
Gigant vo vyjadrení pre redakciu FonTech.sk zaslal odpoveď, v ktorej neguje a odmieta akékoľvek nepodložené informácie a obvinenia z nezákonných aktivít, ktorými dochádza k poškodeniu jeho povesti a reputácie. Celé znenie v neupravenej podobe prikladáme v nasledovnej citácii.
„Obvinenia zástupcov spoločnosti Huawei z nezákonných aktivít sú nepravdivé a poškodzujú reputáciu spoločnosti Huawei ako značky
Rezolútne odmietame všetky nepodložené obvinenia týkajúce sa špionáže v ktorejkoľvek krajine, a tiež tvrdenia, že Huawei predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť. Je nám preto veľmi ľúto, že sa niektoré dezinformácie opäť objavili v médiách.
Huawei Technologies je nezávislý a sebestačný obchodný subjekt, ktorý na slovenskom trhu pôsobí už 15 rokov. Spoločnosť Huawei v minulosti implementovala detailný program dodržiavania predpisov, ktorého cieľom je rešpektovať miestne zákony, a ktorý zakazuje aktivity zmieňované riaditeľom SIS. Všetci zamestnanci sú povinní dodržiavať tieto pravidlá a nariadenia.
Spoločnosť Huawei si plne uvedomuje dôležitosť kybernetickej bezpečnosti a chápe bezpečnostné obavy vlád a zákazníkov. Kybernetická bezpečnosť je globálnou výzvou, ktorá si vyžaduje úzku spoluprácu medzi viacerými stranami (vládami, operátormi, dodávateľmi, atď.). V tejto súvislosti by sme radi spomenuli, že počas dlhých rokov spoločnosť Huawei poskytla svoje služby viac ako 3 miliardám ľudí v 170 krajinách, a to bez akýchkoľvek bezpečnostných incidentov.
Sme presvedčení, že bezpečnosť sieťových zariadení by mala byť definovaná tým, ako je výrobok vyrobený, používaný a následne udržiavaný. Bezpečnosť výrobkov Huawei je dlhodobo uznaná partnermi z celého sveta a za posledných 15 rokov sa spoločnosť zaviazala k modernizácii slovenských komunikačných systémov, opäť bez akýchkoľvek incidentov týkajúcich sa bezpečnosti siete.
Navyše, kvôli známym politickým predsudkom a útokom je Huawei pravdepodobne najviac testovanou spoločnosťou na svete. Zároveň, je to tiež jediná spoločnosť v odbore, ktorá plne akceptuje testy zdrojových kódov tretími stranami. Z tohto dôvodu sme v spolupráci s poprednými technologickými odborníkmi a vedcami vybudovali komplexný systém zabezpečenia siete a získali množstvo skúseností so zabezpečením sietí, ktoré sme plne ochotní zdieľať s vládami a inými firmami.“
Huawei sa tak opätovne ocitá pod „paľbou“ ďalších vážnych obvinení, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňujú vnímanie jeho mena nielen laickou verejnosťou a poškodzujú jeho reputáciu. Doteraz sa však aj napriek vyššie spomenutým tvrdeniam SIS či kritike prezidentky SR neobjavili verejne žiadne relevantné dôkazy, ktoré by potvrdili doterajšie informácie a útoky voči gigantovi. Nie je ale známe, akými konkrétnymi dôkazmi disponuje informačná služba.
Kvôli tomu sme nedávno priniesli detailné informácie k téme aj v našom exkluzívnom rozhovore s najvýznamnejším predstaviteľom Huawei na Slovensku. Generálny manažér Colin Cui reagoval v našich otázkach na vzniknutú situáciu, problémy a obvinenia, ktoré boli v uplynulom čase adresované spoločnosti. Celý rozhovor nájdeš TU.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Packeta otvára „novú“ sieť balíkoboxov, doručovať do nich bude aj konkurencia
Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
Veľký operátor ponúka státisícom Slovákov špičkový AI nástroj na rok zadarmo, ušetríš až 200 eur
Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
Autá zo Slovenska si podmanili trh. Svetová automobilka pokorila významný rekord vo výrobe
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- V kľúčovom teste uspela. Európska krajina dá desivej zbrani za miliardy eur revolučné palivo
- Automobilky robili veľkú chybu: Francúzom stačil jeden model na elektrický prevrat, Nóri dokázali nemožné
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Ľudia na ňu takmer zabudli. Slávna automobilka znova ožíva, pripravuje dve špičkové autá
-
- V kľúčovom teste uspela. Európska krajina dá desivej zbrani za miliardy eur revolučné palivo
- Automobilky robili veľkú chybu: Francúzom stačil jeden model na elektrický prevrat, Nóri dokázali nemožné
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Ľudia na ňu takmer zabudli. Slávna automobilka znova ožíva, pripravuje dve špičkové autá
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
Vedci objavili „vitamín dlhovekosti“. Zázračné huby spomaľujú stárnutie, má to však jeden háčik
Šanca ušetriť je preč. Veľký operátor na Slovensku zdvihne cenu známej služby
Ceny energií stále rastú. Za všetko môže jeden kľúčový faktor, najviac zdražie tento druh plynu
Prevrat v medicíne: Šírenie Parkinsonovej choroby sa dá zastaviť, nový liek zachráni milióny ľudí
ChatGPT má skrytú „fintu“, o ktorej Slováci stále netušia. Zlepší ti kľúčovú vec (+návod)
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené