Čínsky Huawei čelí ďalším problémom aj na Slovensku. Doteraz ho ako riziko vnímali mnohé krajiny sveta, na čele s USA, a aktuálne obavy vyjadrila aj prezidentka SR, Zuzana Čaputová, informovali Aktuality.sk s odvolaním na český Deníkn.cz. Hlava štátu chcela kvôli Huawei bojkotovať konferenciu Globsec, na ktorej bola firma donedávna ako generálny partner.

Aktualizácia 07.10.2020 o 18:02

Redakcii FonTech.sk zaslalo zastúpenie Huawei na Slovensku vyjadrenie k dnešnému nečakanému vylúčeniu z GLOBSECU a vyhláseniu prezidentky SR.

Rázne odmietame tieto neoverené obviňovania spoločnosti Huawei zo špionáže a prezentovania spoločnosti ako rizika pre národnú bezpečnosť v ktorejkoľvek krajine. Tieto tvrdenia sú bez relevantných dôkazov, nie sú založené na žiadnych skutočnostiach a poškodzujú reputáciu značky Huawei. Kybernetická bezpečnosť je a vždy bola našou najvyššou prioritou.

Máme dostatok dôkazov z celého sveta, ktoré potvrdzujú, že naše výrobky a riešenia sú bezpečné. V skutočnosti sme najviac testované technologická spoločnosť zo všetkých.

V 30-ročnej histórii našej spoločnosti sa nikdy nepreukázalo, že by sa Huawei dopustil akéhokoľvek porušenia kybernetickej bezpečnosti. Vďaka tejto príkladnej skutočnosti sme dôveryhodným partnerom pre všetky hlavné telekomunikačné spoločnosti na celom svete. V spoločnosti Huawei sa snažíme byť stabilným a zodpovedným partnerom.

K spolupráci s našimi partnermi pristupujeme vždy profesionálne, držíme sa faktov a plníme dohody. Vždy dodržiavame všetky platné zákony a predpisy. Podnikáme otvorene a transparentne. Počas práce s Globsecom sme nenarazili na žiadne problémy, avšak neradi by sme sa nechali zatiahnúť do ničím nepodložených konšpiračných teórií, ktoré sú založené na neoveriteľných tvrdeniach.

Pôvodný článok

Spoločnosť Huawei bola doteraz podozrievaná zo špionáže, obviňovaná zo spolupráce s čínskou vládou, a preto ju mnohé krajiny považujú za bezpečnostné riziko. Problémy kvôli tomu nastali aj v prípade spolupráce s krajinami pri budovaní 5G sietí.

Od Huawei sa totiž doteraz odvrátila aj Veľká Británia a Francúzsko bude využitie jeho technológií značne limitovať. Do boja proti Huawei sa pustili najmä USA. Administratíva Donalda Trumpa totiž vydala voči spoločnosti množstvo zákazov, ktoré ovplyvnili je fungovanie vo svete.

Kvôli doteraz spomínaným podozreniam považujú giganta za bezpečnostné riziko mnohé štáty. Tajná služba SR nedávno vyjadrila obavy z čínskych a ruských aktivít na slovenskej pôde, priame pomenovanie Huawei ale nepadlo. Viac detailov sa dozvieš v tomto článku.

Huawei predstavuje podľa prezidentky SR riziko

Aktuálne sa na Slovensku uskutoční konferencia Globsec so zameraním na bezpečnosť, kde mal podľa vyjadrení Roberta Vassa pre portál Aktuality.sk vystupovať Huawei ako marketingový partner podujatia, hoci pôsobil ako generálny partner. Kvôli účasti Huawei na konferencii Globsec chcela svoju účasť zrušiť prezidentka SR, Zuzana Čaputová, ktorá považuje spoločnosť za riziko.

Nenechaj si ujsť
Česko odmietlo návrh USA. Nepodpíše vyhlásenie o „čistých“ 5G sieťach a Huawei dá šancu

Nakoniec sa Huawei na bezpečnostnej konferencii neukáže, Globsec s ním rozviazal spoluprácu. Gigant tak nebude na konferencii ani ako marketingový partner, no jeho zástupcovia na konferencii zotrvajú, čo pre Aktuality.sk potvrdil šéf konferencie, Robert Vass.

Obvinenia padli pred rokmi aj v Česku

Problémom sa Huawei nevyhýbal v minulosti ani v susednom Česku, kde ho za hrozbu označil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Neskôr bol vylúčený z výberového konania na vybudovanie daňového portálu.

Premiér Andrej Babiš dokonca kritizoval Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) za postup pri tejto situácii a nariadil, aby sa príslušné inštitúcie zbavili všetkých mobilných telefónov značky Huawei.

Spoločnosť sa však naďalej snaží svojich zákazníkov a predstaviteľov krajín upokojiť, že nepredstavuje riziko a obvinenia zo špionáže či napojenia na čínsku vládu sú klamlivé.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú