Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

NASA a SpaceX sa už pripravujú na prvú komerčnú misiu s astronautmi. Doteraz sa uskutočnilo viacero tlačových konferencií, na ktorých spoločnosť Elona Muska informovala o pokroku misie Crew-1. SpaceX na nedávnom briefingu prezradil ďalšie detaily o spolupráci s NASA počas príprav na štart Falconu 9 s modulom Crew Dragon. Doteraz vykonali simulácie trvajúce celkovo až 8 miliónov hodín, informuje WCCFTech.

Po deviatich rokoch od ukončenia letov raketoplánmi Space Shuttle tak pôjde o významný krok vpred pre americký vesmírny program, na ktorom sa bude prvýkrát v histórii podieľať aj súkromná firma. SpaceX už doteraz ukázal v spolupráci s NASA, že dokáže spoľahlivo dopraviť astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu a späť na Zem.

Spolupráca SpaceX a NASA prešla skúškou počas prvej testovacej misie s posádkou

Prvý testovací let modulu pre posádku Crew Dragon sa (bez posádky) uskutočnil ešte minulý rok. Koncom mája tohto roka sme potom boli svedkami prvej testovacej misie Demo-2 s dvojicou astronautov na palube modulu. Ten vyletel na rakete Falcon 9 30. mája a o deň neskôr dokoval Crew Dragon k ISS.

Misia bola ukončená návratom Boba Behnkena a Douga Hurleyho, ktorí sa vrátili na Zem 2. augusta. NASA a SpaceX následne začali s vyhodnocovaním získaných dát, aby mohol dostať modul potrebnú certifikáciu. Ešte počas testovacej misie však NASA oznámila členov posádky, ktorá poletí v pripravovanej komerčnej misii Crew-1 na ISS.

Neskôr boli vybraní aj členovia ďalšej misie Crew-2, ktorá by sa mala začať v marci 2021. Do štartu rakety Falcon 9 s modulom Crew Dragon a 4 astronautmi na palube počas očakávanej misie ostáva už len pár týždňov. NASA doteraz termín viackrát posunula, no aktuálne je stanovený na koniec mesiaca. Bližšie informácie nájdeš v tomto článku.

Crew Dragon dostane dôležité vylepšenie tepelného štítu

Kvôli prípravám na misiu Crew-1 sa uskutočnilo aj viacero tlačových konferencií. Na jednej z nich odhalil riaditeľ manažmentu pre misie s posádkou v SpaceX, Benjamin Reed, detaily o tom, ako spoločnosť spolupracuje s NASA na testovaní systémov a prípravách pre misiu Crew-1, aby sa zaistil jej bezproblémový priebeh. Nedávno sa totiž ukázalo, že modul Crew Dragon pri misii Demo-2 mal pri návrate astronautov poškodený tepelný štít.

Zobraziť celú galériu (0)
NASA HQ PHOTO/Flickr

Hans-Jorg Koenigsmann, viceprezident pre konštrukciu a spoľahlivosť letov SpaceX, informoval, že pre posádku nepredstavovala táto chyba žiadne ohrozenie. Spoločnosť však najbližšie využije vylepšený tepelný štít, ktorý otestuje v praxi aj počas letu nákladného modulu Dragon na ISS. Ten odštartuje v novembri, no vráti sa na Zem skôr ako Crew Dragon z misie Crew-1, vďaka čomu sa skôr overí jeho spoľahlivosť, informuje Space.

Inžinieri pri vylepšovaní tepelného štítu upravili kritickú oblasť, ktorá bude po novom robustnejšia a využili tiež kvalitnejšie materiály či vylepšili samotný proces inštalácie tašiek tepelného štítu. Podľa slov Steva Sticha, programového manažéra pre komerčný program s posádkou v NASA, bolo otestovaných celkovo 5 návrhov, ktoré boli podrobené testu v centre Ames Arc Jet využívanom aj pre Space Shuttle.

Tam bolo možné simulovať podmienky ako pri vstupe modulu do atmosféry, kedy je tepelný štít vystavený vysokej teplote, alebo poruche počas letu s raketou. Nové návrhy tepelného štítu absolvovali testovanie na výbornú.  NASA a SpaceX tak pracujú na tom, aby astronautom aj v pripravovanej komerčnej misii s posádkou zaistili bezpečný návrat domov. Pred samotným štartom misie však prebiehajú zdĺhavé testovania a simulácie.

Simulácie systémov trvali milióny hodín

Spoločnosť doteraz vykonala aj simulácie dokovania a fungovania modulu Dragon s raketou Falcon 9 v Johnsonovom vesmírnom centre. Celkovo takéto simulácie trvali neuveriteľných 8 miliónov hodín. Počas toho však SpaceX a NASA testovali aj samotný hardvér a softvér.

S posádkou a operačným tímom v SpaceX a NASA sa potom uskutočnili ďalšie simulácie, ktoré trvali tisícky hodín, informoval na tlačovej konferencii Benjamin Reed zo SpaceX. Pri skúškach s operačným tímom sú vykonávané procedúry ako pri reálnom štarte rakety, dokovaní a odpojení od ISS či návrate na Zem.

Simulácií sa účastní aj posádka astronautov, ktorí si v testovaní vyskúšajú situácie ako počas reálneho letu. SpaceX pritom pripravil simuláciu skutočne realisticky. Svedčia o tom aj vyjadrenia Boba Behnkena a Douga Hurleyho po návrate z misie Demo-2, kedy opísali, že počas letu všetko prebiehalo ako v simuláciách a nečakali ich žiadne prekvapenia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú