Po úspešnej testovacej misii Demo-2 má NASA pripravené ďalšie plány na let do vesmíru so spoločnosťou Elona Muska. Nedávno vesmírna agentúra už oznámila aj členov posádky, ktorá bude súčasťou ďalšieho letu s Crew Dragon na jar budúceho roka, informuje Space.

Dvojica astronautov, ktorí koncom mája odleteli na Medzinárodnú vesmírnu stanicu v module Crew Dragon, sa čoskoro vráti na Zem. Misia Demo-2 tak doteraz prebiehala bez komplikácií. Išlo o vôbec prvý let s ľudskou posádkou v module od súkromnej spoločnosti SpaceX, s ktorou NASA spolupracuje.

Na ISS sa Bob Behnken a Doug Hurley vydali v rakete Falcon 9 ešte 30. mája a dokovanie k stanici prebehlo úspešne na ďalší deň. Spočiatku nebolo jasné, ako dlho sa na palube stanice astronauti zdržia, no prednedávnom šéf NASA oznámil, že na spiatočnú cestu na Zem sa vydajú už 1. augusta a pristáť by mali o deň neskôr.

NASA má pripravenú posádku pre ďalšiu misiu Crew-1

Krátko po ich návrate má vesmírna agentúra v pláne so SpaceX opäť vyslať na ISS modul Crew Dragon pre ľudskú posádku, no tentokrát sa už bude jednať o ostrý let so štvoricou astronautov na palube. Misia Demo-2 bola len testovacia. V pripravovanom lete bude posádku Crew-1 tvoriť astronaut Mike Hopkins (NASA), Victor Glover (NASA), Soichi Noguchi (JAXA) a astronautka Shannon Walker (NASA).

Zobraziť celú galériu (1)
Kapsula Crew Dragon od SpaceX. Zdroj: SpaceX

Táto misia by sa mala začať približne v polovici septembra a trvať môže až 210 dní. SpaceX pritom pracuje na novom module Crew-1, v ktorom posádka poletí už o pár týždňov. Po tejto misii nás však začiatkom jari budúceho roka čaká ďalší let modulu Crew Dragon s ďalšou štvoricou astronautov. NASA predstavila všetkých členov, ktorí poletia v marci 2021 na ISS.

Nenechaj si ujsť
Kokpit Starlineru je voči Crew Dragon až šokujúco rozdielny. Od jednoduchosti má na míle ďaleko

Agentúra vybrala aj členov posádky v Crew-2

V module Crew-2 bude sedieť Shane Kimbrough (NASA), Megan McArthur (NASA), Akihiko Hoshide (JAXA) a Thomas Pesquet (ESA), informuje TechCrunch. Astronautka Megan McArthur už má v NASA svoje skúsenosti, do agentúry nastúpila v roku 2000, kedy absolvovala tréning. V agentúre navyše pracuje aj jej manžel, Robert Luis Behnken, známy tiež ako Bob Behnken, ktorý sa momentálne nachádza na ISS a bol členom testovacej misie Demo-2.

NASA si ju teda zvolila ako člena ďalšej posádky pri druhej ostrej misii s modulom pre ľudskú posádku Crew-2. Bude sa jednať o jej prvú cestu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Vo svojej pracovnej histórii v agentúre doteraz letela v raketopláne Atlantis počas misie, ktorá mala opraviť Hubblov teleskop. Manželka Boba Behnkena má titul z oceánografie a leteckého inžinierstva, informuje NASA.

Zobraziť celú galériu (1)
Na fotografii zľava je astronautka Megan McArthur, Shane Kimbrough, Akihiko Hoshide a Thomas Pesquet. Zdroj: NASA

Jeden let do vesmíru má za sebou aj Thomas Pesquet z Európskej vesmírnej agentúry, ktorý letel v Sojuze a bol členom expedícií 50 a 51 na vesmírnej stanici. Akihiko Hoshide z Japonskej vesmírnej agentúry letel do vesmíru dvakrát. Prvýkrát pri misii STS-124 v raketopláne Discovery a neskôr v roku 2012 v Sojuze ako člen expedície 32 a 33.

Astronaut Robert Shane Kimbrough letel do vesmíru dvakrát, a to počas misie STS-126 v raketopláne Endeavour, neskôr v Sojuze ako člen expedície 49 a 50. Posádka v Crew-2 potom strávi na ISS približne 6 mesiacov, počas ktorých bude na stanici aj trojica ruských astronautov, ktorí priletia na kozmickej lodi Sojuz.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú