Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Úrad pre potraviny a liečivá v USA dnes udelil certifikáciu novému automatickému testu na koronavírus, ktorý má zvýšiť frekvenciu testovania až 10-násobne. Testy sa budú robiť na prístrojoch švajčiarskej firmy Rosche, informuje Bloomberg.

Testy na prítomnosť koronavírusu dokážu vykonávať prístroje Roche cobas 6800 a cobas 8800, ktoré sú schopné denne zanalyzovať vzorky až 1440, respektíve 4128 pacientov. Zo strany Amerického úradu pre potraviny a liečivá sa jedná iba o núdzové udelenie certifikácie, ktorej výsledkom má byť rýchlejšie testovanie pacientov s podozrením na koronavírus a ktorým bude možné vykonávať iba testy na vírus Covid-19 počas krízového stavu.

Spoločnosť Roche už dávnejšie vytvorila test na koronavírus, ktorý sa vykonáva na zariadeniach MagNA Pure 24 a LightCycler 480. Tie však vyžadujú na prevedenie testu omnoho viac ľudskej práce, no na druhej strane sa ich v zdravotníckych zariadeniach nachádza viac, ako prístrojov cobas 6800 a cobas 8800, preto budú aj naďalej zohrávať dôležitú rolu pri testovaní.

Ako ďalej približuje Forbes, počet testovaných ľudí sa môže zvýšiť až 10-násobne a výsledky z nových testov budú lekárom dostupné už behom štyroch hodín. Spoločnosť Roche vo svojej tlačovej správe píše, že jedná sa vôbec o prvý schválený komerčný test na koronavírus.

Roche

Zariadenia cobas 6 800 a cobas 8800 sú široko dostupné nielen v USA, kde ich je dokopy viac ako 100, ale rovnako aj v Európe a na trhu sú už od roku 2014. Nový test na koronavírus je tak dostupný pre všetky európske krajiny, ktoré akceptujú označenie CE. Na Slovensku však podľa ŠÚKL, žiaľ, ani jeden z týchto dvoch analyzátorov nemáme.

Situáciu u nás v krajine sa zatiaľ darí úradom držať pod kontrolou, o čom svedčia aj aktuálne čísla.  Podľa posledných výskumov je však inkubačná doba koronavírusu až 14 dní, čo znamená, že prvé príznaky by sa mohli začať pokojne prejavovať až po dobe dvoch týždňov.

CDC

K zabráneniu nekontrolovateľnému šíreniu by však mali pomôcť aj prísne opatrenia vlády, ktorá uzavrela všetky medzinárodné letiská pre osobnú dopravu, zvýšila kontroly na hraniciach a tiež uzavrela všetky školské zariadenia. Okrem toho

Ministerstvo vnútra SR pokračuje s upozorňovaním občanov prostredníctvom SMS správ. Nie všetci zrejme rešpektujú povinnú 14-dňovú karanténu po návrate zo zahraničia, preto dnes rozosielali správu s informáciou, že pri porušení tohoto nariadenia hrozí danej osobe pokuta vo výške 1 659€.

Ľudia prichádzajúci zo zahraničia domov sú navyše nútení zostať v povinnej 14-dňovej karanténe. Rovnako platí zákaz organizovať spoločenské akcie a udalosti. Každý by však mal k aktuálnej situácii pristupovať zodpovedne aj bez nariadení štátu, dopad vírusu na ľudské zdravie môže byť v niektorých prípadoch fatálny, o čom svedčia aj CT zábery pľúc nakazeného človeka.

Mnohí ľudia aktuálne často porovnávajú koronavírus s bežnou chrípkou, no tieto dve ochorenia majú značné rozdiely. Jedným z nich je aj takzvané číslo R0, ktoré predpovedá počet ľudí, ktorí sa môžu nakaziť danou chorobou alebo vírusom od jednej infikovanej osoby. Pri koronavíruse sa od jednej infikovanej osoby môže v priemere nakaziť 2,2 ďalších ľudí. Pre porovnanie, R0 sezónnej chrípky sa pohybuje na úrovni 1,3. Z tohto pohľadu sa môže koronavírus medzi ľuďmi šíriť rýchlejšie.

Rozdiely sú aj úmrtnosti v prípade oboch vírusov, ktorá závisí od viacerých faktorov, ako napríklad vekový priemer určitého regiónu. Úmrtnosť na chrípku sa pohybuje na úrovni 2 až 3 %, zatiaľ čo koronavírus spôsobuje mortalitu od 2,3 % v Číne, až po 5 % v Európe. Globálny priemer je ale na úrovni 3,4 %.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú