Vedci z Univerzity Johna Hopkina sa podujali na prieskum inkubačnej doby a času prejavov symptómov nového koronavírusu Covid-19.

Pri šírení koronavírusu Covid-19 je v súčasnosti dostupných mnoho informácií, no mnohé možno zaradiť do kategórie dohadov. Ako píše portál Science Alert, takéto informácie je nutné vedecky podložiť. Naprieč krajinami v posledných dňoch zasadalo množstvo krízových štábov, ktoré rozhodovali o pozastavení výučby či nariadení 14 dňovej domácej „karantény“.

Takéto rozhodnutia sa nesmú šiť horúcou ihlou a musia vychádzať z čo najpresnejších informácií. Vedci z Univerzity Johna Hopkina, ktorej ústav CSSE je mimochodom zodpovedný aj sa známu interaktívnu mapu, sa preto rozhodli bližšie pozrieť na inkubačnú dobu nového koronavírusu Covid-19, nástup jeho symptómov a iné časové parametre. Závery tejto štúdie následne zverejnili v žurnále Annals of Internal Medicine.

Súčasné odporúčanie 14 dní na aktívne monitorovanie alebo karanténu je primerané

Vedci svoju štúdiu postavili na 181 prípadoch nákazy vírusom COVID-19 mimo provincie Hubei v Číne, ktoré boli hlásene pred 24. februárom. Tím zaznamenal čas možného vystavenia sa vírusu, nástupu symptómov ako je napríklad začiatok prejavenia sa horúčky a zároveň pre každý prípad preskúmal čas jeho detekcie úradmi. Na základe zozbieraných informácií vedci zostavili model distribúcie inkubačnej doby.

Zobraziť celú galériu (2)
Obrázok zobrazujúci všetkých 181 potvrdených prípadov, pričom vystavenie subjektov vírusu Covid-19 je zobrazené modrou farbou, nástup príznakov červenou farbou a detekcia prípadov zelenou farbou. Zdroj: annals.org

Ten ukázal, že menej ako 2,5 % infikovaných by malo prejavovať príznaky do 2,2 dňa. Odhadovaná stredná inkubačná doba bola stanovená na 5,1 dňa, pričom 97,5 % prípadov prejavilo príznaky do 11,5 dňa.

Zobraziť celú galériu (2)
Kumulatívna distribučná funkcia odhadu inkubačnej doby koronavírusu COVID-19 na základe log-normálneho modelu. Zdroj: annals.org

Inkubačná doba je doba medzi tým, keď je subjekt vystavený vírusu a keď začne prejavovať prvé príznaky nákazy. Táto doba obyčajne predchádza stav, počas ktorého môže subjekt preniesť chorobu na iný subjekt.

„Na základe našej analýzy verejne dostupných údajov je súčasné odporúčanie 14 dní na aktívne monitorovanie alebo karanténu primerané,“ povedal pre portál NeuroScienceNews epidemiológ Justin Lessler z Bloomberg School of Public Health, patriacej pod Univerzitu Johns Hopkins.

Bude potrebný výskum s vyšším počtom prípadov

Tento druh výskumu je nesmierne užitočný pre špecialistov na infekčné choroby, ktorí robia zásadné politické rozhodnutia v prípade koronavírusu. Existovali obavy, že súčasné odporúčania na aktívne monitorovanie a karanténu nie sú dostatočne dlhé, keďže niektorí veci hovorili o inkubačnej dobe trvajúcej 19 až 24 dní.

Vedci z tímu Univerzity Johna Hopkina na základe 181 prípadov odhadli, že na každých 10 000 ľudí, ktorí boli v karanténe počas 14 dní, sa po prepustení môžu symptómy objaviť u 101 jedincov. Bude preto potrebné vykonať výskum na väčšej vzorke, aby sa prejavili prípadné zmeny v súčasných číslach odhadujúcich inkubačnú dobu. Aktuálne sú odporúčania na monitorovanie a karanténu nastavené správne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP