Rýchle SSD disky sú veľmi obľúbené, a to najmä vďaka ich oveľa vyššej rýchlosti než ponúkajú klasické disky. Ich nevýhodou je však stále relatívne vysoká cena a menšia kapacita.

Medzi najlepších výrobcov patrí Samsung, ktorý predstavil najväčší SSD disk na svete s kapacitou na úrovni 30 TB. Prekonal tak svoj vlastný rekord rovno dvojnásobne ako v prípade veľkosti, tak aj rýchlosti.

Až 5700 filmov vo FullHD rozlíšení

Disk pozostáva z 32 kusov 1 TB NAND pamätí, z ktorých každá pozostáva zo šestnástich vrstiev 512 Gbit V-NAND čipov. Celková kapacita je tak 30,72 TB. Na tak veľké úložisko by si dokázal uložiť až 5700 filmov vo FullHD rozlíšení. Disk si pritom zachováva prijateľné rozmery a stále ide o 2,5″ formát. Obdiv vzbudzujú aj maximálne rýchlosti, ktoré sú na úrovni 2100 MB/s v prípade čítania a 1700 MB/s v prípade zápisu. Je tak niekoľko násobne rýchlejší, než bežne dostupné SSD disky. To z neho robí ideálneho kandidáta pre veľké spoločnosti a dátové centrá, kde je aj prioritne určený.

Nenechaj si ujsť!
Dva značkové ultrarýchle SSD disky v až 37 % zľavách, ktoré dajú tvojmu PC nový dych

V obchode ho tak s veľkou pravdepodobnosťou budeš hľadať márne. Zatiaľ Samsung nezverejnil ani cenu, za ktorú ho plánuje predávať. Čipy už ale započali masovú výrobu, čo je dobré znamenie aj pre nás. S menšou kapacitou by sa totiž mohli objaviť disky, ktoré budú dostupné pre bežných zákazníkov. Nachádzať by sa mohli aj v ďalších zariadeniach, ako sú televízory či smartfóny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom