Moderným trendom vo svete smartfónov sú stále tenšie rámiky displejov, ktoré tak dokážu pokryť väčšiu plochu prednej steny a zobraziť ešte viac obsahu. Mnohí výrobcovia išli po vzore Applu a stavili na výrez obrazovky, no kórejskému gigantovi sa neslávny „notch“ stále nepáči. Miesto toho, aby využil tento kontroverzný prvok, vyvíja Samsung novinku, ktorá môže posunúť objektív predného fotoaparátu priamo pod displej. 

V snahe zmenšiť rámiky obrazoviek smartfónov využili mnohí výrobcovia rôzne riešenia, ktoré boli neraz poriadne netradičné. Popri presúvaní selfie fotoaparátu do spodného rámika, či vysúvacieho mechanizmu, sme mohli vidieť aj piezoelektrický reproduktor pre volania, ktorý na reprodukciu zvuku využíval konštrukciu smartfónu Xiaomi Mi MIX. Neustále objavovanie nových možností pri bezrámikových modeloch zaviedlo Samsung k zmene umiestnenia selfie fotoaparátu, ktorý môže skončiť podobne ako snímač odtlačkov prstov pod displejom.

Pod displej môže zavítať už aj selfie fotoaparát

Práve na takejto technológii má podľa posledných správ najväčší výrobca smartfónov na svete pracovať. Keďže Samsung nie je fanúšikom výrezu obrazovky, začal hľadať riešenie, s ktorým by boli spokojní jeho dizajnéri, ale aj zákazníci. Miesto „notchnej“ mory tak inžinieri testujú verziu, v ktorej by sa predná kamera nachádzala priamo pod displejom. Vďaka tomuto riešeniu tak o pár rokov môžeme vidieť ďalšie bezrámikové smartfóny, ktoré nebudú mať mechanické časti pre vysúvanie fotoaparátu. Pohyblivé prvky sú stále náchylnejšie na chyby než pevné časti hardvéru.

Nenechaj si ujsť
Samsung už má flexibilný „nerozbitný“ displej. Vydrží extrémne zaobchádzanie

Koncept zabudovanej selfie kamery pod displejom je však stále „v plienkach“ a Samsungu môže trvať ešte poriadne dlho, kým vyrukuje s funkčnou verziou pre komerčné použitie. Celý vývoj by pritom mohol trvať zhruba do roku 2020, kedy by sme mohli uzrieť prvý takýto smartfón. V budúcom roku sa dočkáme nového Galaxy S10 a až jeho nástupca s označením Galaxy S11 by mohol byť tým, ktorý túto inováciu ukáže svetu. Nateraz je však ešte priskoro hádať, kedy sa Samsungu podarí dotiahnuť tento vývoj do zdarného konca. Môže sa tak stať o dva, ale pokojne aj o tri roky.

Týmto krokom však chce výrobca ukázať, že implementovať selfie kameru do bezrámikového smartfónu sa môže dať aj bez vysúvacích mechanizmov či jej presúvania do spodného rámika. Viaceré spoločnosti už začali experimentovať aj so stále menšími výrezmi obrazovky, ktoré môžu nakoniec nadobro vymiznúť. Aj keď by tento scenár potešil mnohých používateľov, na jeho reálne zavedenie v praxi si zrejme ešte nejakú tú chvíľu počkáme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP