Divízia displejov spoločnosti Samsung ohlásila, že nedávno vyvinula flexibilný, a čo je ešte zaujímavejšie, aj „nerozbitný“ OLED panel. Skoncujeme konečne s rozbitými displejmi na telefónoch a tabletoch?

Novinka vo svete displejov nie je žiadna špekulácia, čo ešte reálne neexistuje. Flexibilný a nerozbitný OLED panel od Samsungu už bol dokonca certifikovaný spoločnosťou Underwriters Laboratories, oficiálnou testovacou spoločnosťou pre OSHA (Úrad pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci) pod hlavičkou ministerstva práce v USA. Displej prešiel prísnym testom odolnosti v reálnom čase, ktorý je založený na vojenských normách stanovených ministerstvom obrany USA.

Konečne koniec rozbitým displejom?

Displej, ktorý Samsung vyvinul spája flexibilný OLED panel s nerozbitným substrátom a špeciálnym plastovým povrchom. Aktuálne OLED panely boli pokryté temperovaným sklom, ktoré je neflexibilné a v dôsledku namáhania a nárazu častokrát praskne.

„Zosilnené plastové sklo je obzvlášť vhodné pre prenosné elektronické zariadenia nielen kvôli svojim nerozbitným vlastnostiam, ale aj kvôli jeho ľahkosti, prenositeľnosti a tvrdosti, ktoré sú veľmi podobné klasickému sklu,“ povedal Hojung Kim, generálny riaditeľ komunikačného tímu Samsung Display.

Testy ukazujú sľubné výsledky

Ako bolo spomenuté, novinka si prešla viacerými testami odolnosti, medzi ktoré patril aj test pádu z výšky. Celkom 26-krát vydržal displej bez poškodenia prednej strany a okrajov po páde z výšky 1,2 m. Tento test bol navyše sprevádzaný extrémnymi teplotami v rozmedzí od +71°C až po -32°C. Displej dokonca vydržal bez poškodenia aj pády z výšky 1,8 m, čo je dokonca nad limit americkej vojenskej normy.

A čo iné vlastnosti?

Samsung zatiaľ svoj nový displej prezentuje z pohľadu nerozbitnosti. Doteraz však nepadla žiadna zmienka o iných vlastnostiach, ako je napríklad odolnosť povrchového plastového skla voči poškriabaniu. Keďže vo vyjadrení znelo, že jeho vlastnosti sú veľmi podobné klasickému sklu, ostáva nám len veriť, že je to skutočne tak. Lepšou správou je, že tento displej je veľmi blízko k nasadeniu do komerčného trhu a mal by byť súčasťou smartfónov a ďalších elektronických produktov, ako sú displejové konzoly pre automobily, mobilné vojenské zariadenia, prenosné herné konzoly a tablety.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP