Kvality fotoaparátov v dnešných smartfónoch sa neustále zlepšujú a vďaka lepším šošovkám, snímačom a softvéru tak dokážeme vytvoriť špičkové fotografie. Dvaja výrobcovia sa však rozhodli povýšiť túto výbavu na novú úroveň a vytvorili unikátny snímač. Samsung sa spojil so Xiaomi, aby spolu vytvorili jedinečný 108 MPx senzor pre smartfóny, ktorého produkcia začne už koncom tohto mesiaca, informuje Android Authority.

Fotoaparáty v smartfónoch prinášajú čoraz lepšie možnosti, vďaka ktorým je možné zachytiť ešte kvalitnejšie fotografie a videá. Priekopníkom je v tomto smere podľa DxOMark Huawei so svojim modelom P30 Pro, ktorý je aktuálne najlepším fotosmartfónom na trhu. Čo sa však týka výroby samotných snímačov, medzi najväčších producentov týchto komponentov patrí práve kórejský Samsung.

Množstvo pixelov vo fotoaparátoch smartfónov neustále stúpa

Tento gigant sa teraz spolčil so Xiaomi, aby spolu vyvinuli snímač s rozlíšením 108 MPx a veľkosťou pixelov 0,8 μm, ktorý môže byť spočiatku exkluzívnou výbavou v smartfónoch tohto čínskeho výrobcu. Jedným z prvých môže byť o pár mesiacov Xiaomi Mi MIX 4. Nový senzor s označením ISOCELL Bright HMX dokáže produkovať fotografie v rozlíšení 12032 x 9024 pixelov. Samsung pritom využil technológiu Smart-ISO, ktorá pri jasnom svetle znižuje hodnoty ISO, aby vytvorila kvalitnejšie fotografie.

Nenechaj si ujsť
Ako séria Samsung Galaxy Note zmenila všetko, čím smartfóny sú a chcú byť

Pri zhoršených svetelných podmienkach je zasa ISO vyššie, aby boli výsledné zábery svetelnejšie. Vďaka veľkosti senzora 1/1,33″ je možné zachytiť viac svetla ako na iných mobilných fotoaparátoch. Čím väčší je senzor, tým viac svetla dokáže zachytiť. Navyše Samsung využil aj možnosť spájania pixelov, vďaka čomu môže jeho 108 MPx snímač spojiť v zhoršených podmienkach 4 pixely do jedného, aby tým vytvoril kvalitnejšiu fotografiu porovnateľnú s 27 MPx fotoaparátom s 1,6 μm veľkými pixelmi.

Táto novinka taktiež podporuje nahrávanie videí v 6K rozlíšení pri 30 fps. Veľkosť pixelov je porovnateľná s doterajšími 48 MPx a 64 MPx snímačmi, ktoré dokážu vytvoriť kvalitné fotky porovnateľné so zábermi vytvorenými 12 MPx a 16 MPx senzorom s 1,6 μm veľkými pixelmi. Zatiaľ sa nespomína podpora pre slow-motion videá pri 960 fps. V prípade vyššie menovaných snímačov  takáto možnosť chýba.

64 MPx snímač sa čoskoro ocitne v prvom smartfóne

Samsung však pred pár mesiacmi predstavil aj nový 64 MPx snímač ISOCELL GW1, ktorý v sebe skrýva o 38 % viac pixelov ako 48 MPx fotoaparát. Taktiež poskytne možnosti pre vytváranie kvalitnejších, ostrejších a živších fotografií.

S týmto snímačom by mal prísť ako prvý smartfón od Realme, ktorý zrejme bude predstavený v najbližších týždňoch, informuje PhoneArena. Aj nasledujúce obdobie sa tak bude v segmente smartfónov niesť v znamení vylepšovania fotoaparátov, ktoré poskytnú používateľom ešte lepšie možnosti pre vytváranie špičkových záberov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom