Spoločnosť Samsung Electronics ako jedna z lídrov v oblasti SSD diskov predstavila novú radu Samsung 860 QVO SSD, ktorej maximálna kapacita bude až 4 TB.

V posledných mesiacov bol badateľný výrazný prepad cien diskov, za čo mohlo zlacnenie pamätí. Najvýraznejšie zmeny nastali u SSD diskov, ktoré sú dnes dostupnejšie, než kedykoľvek predtým. Pri niektorých modeloch dokonca klesla cena o viac než polovicu. Aj novinka v portfóliu Samsungu začína na veľmi nízkej cene a pritom nejde o žiadny ‚‚podradný’’ produkt.

Slušné parametre a prekvapivo nízka cena

Samsung 840 QVO prichádza s kapacitou 1, 2 a 4 TB. Je postavený na architektúre NAND, vďaka čomu je tento SSD disk dostupný pre široké masy, pričom príliš nezaťaží tvoju peňaženku. Dnes sú klasické platňové disky viac v úzadí, nakoľko sú oproti SSD diskom niekoľko násobne pomalšie. Dnes už nie je nič výnimočné, ak používateľ používa len rýchlejšie disky, ktorých výdrž sa v priebehu niekoľkých rokov výrazne zvýšila a už dávno neplatí fakt, že SSD disky sú obmedzené počtom zápisov a ich výdrž je len krátkodobá. Obmedzenie síce majú, no je tak malé, že drvivá väčšina diskov prežije životnosťou zvyšné komponenty.

‚‚Dnešní spotrebitelia používajú, produkujú a ukladajú viac súborov s vysokým rozlíšením ako kedykoľvek predtým, vrátane 4K videí a graficky náročných hier, zvyšujúcich sa dopyt po väčších kapacitách a výkonnosti v pamäťových zariadeniach,’’ povedal Dr. Mike Mang, viceprezident Brand Marketing Product.

‚‚Spoločnosť Samsung naďalej vedie svoje kroky smerom k multi-terabajtovým jednotkám SSD s uvedením modelu Samsung 860 QVO, ktorý prináša rýchly výkon, spoľahlivosť a hodnotu viacerým zákazníkom po celom svete.’’

Samsung 860 QVO je klasický 2,5″ SSD disk, ktorý sa zapája prostredníctvom SATA konektora. Jeho rýchlosť je štandardná a to až do 550 MB/s v prípade čítania a 520 MB/s pri zápise dát. Nechýba podpora technológie Inteligent TurboWrite 2, ktorá tieto rýchlosti ešte zvyšuje. Životnosť 1 TB disku je až 360 TBW, čo je pre bežného používateľa dostatočne dlhá doba na to, aby mu vydržal niekoľko rokov.

Prečítaj si tiež
Benchmark Samsungu Galaxy S10 ukazuje bezkonkurenčný výkon medzi Androidmi

Navyše každý zákazník získava priamo od spoločnosti 3-ročnú záruku. SSD disk sa dostane do predaja už v decembri tohto roka, pričom jeho odporúčaná maloobchodná cena je stanovená na 150 dolárov. Podobnú cenu ale v eurách môžme očakávať aj na Slovensku, pričom vyššie kapacitu sa budú v prípade ceny násobiť priamou úmerou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom