Kórejský Samsung bezpochyby patrí medzi najväčších výrobcov smartfónov sveta a svoje zručnosti v tomto odbore nám ukazuje neustále. Najnovšou vlajkovou loďou z jeho dielne je model Galaxy S9, ktorý chce očariť najmä hardvérovými vylepšeniami. Doteraz najlepší smartfón Samsungu prekonáva aj minuloročný Galaxy Note 8, o čom svedčia tieto fakty. 

Moderné technológie zašli tak ďaleko, že dnes môžeme v našich smartfónoch využívať množstvo skvelých funkcií a výkon, ktorý si poradí aj s tým najnáročnejšími úlohami. Medzi tie najlepšie kúsky, aké si môže aktuálne zákazník dopriať, patria vlajkové lode Samsung Galaxy S9 a Galaxy Note 8.

Každý z nich má svoje pre a proti. Pre tých, ktorí hľadajú nový smartfón je však lákavejšou voľbou práve posledný zástupca S-línie. O jeho dominantnosti medzi modelmi tohto kórejského výrobcu presvedčí používateľov nejeden dôvod, kvôli ktorému má nová S9-ka navrch.

Kontroverzná cena.

Samsung v porovnaní s minulým rokom zdvihol cenovky nových modelov Galaxy S9 a S9+, čo nie je po vôli každému zákazníkovi. Väčší smartfón z tejto dvojice vo svojej najvyššej variante presiahol hranicu 1 000 €. Jeho menšie dvojča však dostalo lákavejšiu cenovku ako pôvodne Galaxy Note 8, ktorý teraz, pol roka po predstavení, stále atakuje u niektorých významných predajcov 4-cifernú sumu. Pri pohľade na maloobchodné ceny sa tak peňaženka zákazníka rozhodne poteší skôr S9-ke.

Stereo reproduktory sú naozaj veľkým lákadlom.

Doterajšia výbava Samsungov zahŕňala po zvukovej stránke iba jediný reproduktor. Po uchopení zariadenia do ruky tak mnohokrát dochádzalo k utlmeniu zvuku a celý zážitok zo sledovania filmu či hrania hier bol preč. To platí aj u Samsungu Galaxy Note 8, ktorý má na svojom spodku iba jedinú mriežku reproduktora. Novinka S-línie však dostala stereo reproduktory pre ešte lepšie zvukové podanie. O vyladenie tejto výbavy sa postarala renomovaná spoločnosť AKG, vďaka ktorej hraje dvojica reproduktorov v Samsungu Galaxy S9 naozaj skvelo.

Fotoaparát s lepšími vymoženosťami.

Nenechaj si ujsť
Fotoaparát v Galaxy S9/S9+ prekonáva všetkých. Týmito vlastnosťami zosmiešnil konkurenciu

S novým „Pro“ režimom môže majiteľ modelu Galaxy S9 využívať potenciál fotoaparátu skutočne naplno. Najväčšou novinkou v tomto smere je variabilná clona, ktorá sa prispôsobuje okolitému svetlu, aby boli vytvorené čo najdokonalejšie fotografie. Prepínanie medzi clonou f/1.5 a f/2.4 môže prebiehať automaticky, alebo manuálne.

Funkcia, ktorú sme doteraz stretávali len v zrkadlovkách tak zavítala už aj do sveta smartfónov. Samsungu Galaxy S9 pribudlo aj natáčanie spomalených videí až pri 960 snímkach za sekundu. Narozdiel od menšej S9-ky má Galaxy Note 8 k dispozícii dva zadné fotoaparáty, ktoré ponúkajú špičkové možnosti. Ani to však nestačí na snímač v poslednej novinke spoločnosti.

Najnovší Android je samozrejmosťou.

Zobraziť celú galériu (1)
Marques Brownlee/YouTube

Samsung predstavil Galaxy S9 už s predinštalovaným Androidom 8.0 Oreo, zatiaľ čo ostatné vlajkové lode z minulého roka túto najnovšiu verziu ešte len dostávajú vo forme aktualizácie. Stále sa tak majitelia modelu Galaxy Note 8 musia uspokojiť so starším operačným systémom Android 7.1 Nougat, no to sa zmení už v priebehu nasledujúcich týždňov.

Rozumnejšie umiestnenie snímača odtlačkov prstov.

Zobraziť celú galériu (1)
King's Tech/YouTube

Minulý rok nás výrobca prekvapil skvelo vybavenými vlajkovými loďami, no ich nedostatkom bola zlá pozícia pre snímač odtlačkov prstov. Za to zožal Samsung vlnu kritiky, no fanúšikov sa rozhodol vypočuť a tento rok v Galaxy S9-ke tento neduh napravil.

Pri odomykaní tejto novinky tak majú používatelia možnosť priložiť prst na snímač jednoduchšie a intuitívnejšie. U Samsungu Galaxy Note 8 však stále musia bruško prsta nasmerovať vedľa fotoaparátu, pričom sa ten neraz zašpiní.

Širší výber farieb.

Zobraziť celú galériu (1)
Gadget View/YouTube

Nenechaj si ujsť
Samsung rieši sťažnosti na Galaxy S9. Problémom je displej

Smartfón má vyjadrovať preferencie a aj osobnosť človeka, ktorý pri výbere určite zohľadňuje tiež farbu konštrukcie. Kórejská spoločnosť však k nám na Slovensko neposlala Galaxy Note 8 vo všetkých farebných prevedeniach.

Zákazníci sa tak môžu najčastejšie stretnúť najmä s čiernou a zlatou verziou a ojedinele aj s modrým variantom tejto vlajkovej lode. Na druhej strane ponúka nový Samsung Galaxy S9 až štyri farebné verzie, z ktorých si zákazník môže vybrať medzi čiernou, modrou, sivou a ružovou farbou.

Zobraziť celú galériu (1)
Samsung Galaxy Note 8, zdroj fotografie: Samsung

Výber medzi týmito dvoma smartfónmi rozhodne nie je pre nikoho ľahký, no pre milovníkov menších konštrukcií je lepšou voľbou práve Samsung Galaxy S9. Ten však toho ponúka omnoho viac a používateľa očarí skvelým zvukom, kvalitou fotografií a ešte tenším rámikom displeja.

Jeho protivník v tomto súboji, Samsung Galaxy Note 8, ale ponúka duálny fotoaparát, ohromný displej a pero S Pen, ktoré je naozaj návykovou záležitosťou, no za to si zasa musí záujemca priplatiť. Ktorý z týchto dvoch smartfónov by si si vybral ty a prečo?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom