Včerajšie predstavenie nových vlajkových lodí od Samsungu bolo dlho očakávanou udalosťou, na ktorú sa tešili mnohí fanúšikovia spoločnosti. Počas premiéry výrobca odhalil všetky inovácie, ktoré si používatelia budú môcť vychutnať a medzi nimi nechýbali ani významné vylepšenia fotoaparátu. Je to práve fotoaparát Samsungu Galaxy S9 a S9+, ktorý z nich robí hviezdy pri fotografovaní či natáčaní spomalených videí.

Samsung pri návrhu tejto dvojice smartfónov nestavil kartu na dizajnovú stránku a miesto toho sa venoval najmä softvérovým zmenám a novým vylepšeniam fotoaparátov. Väčší model Galaxy S9+ prichádza nie s jedným, ale rovno s dvoma objektívmi, čím nasleduje stopy minuloročnej Note 8-ky. Čo je však na fotoaparátoch nových zástupcov S-línie také špeciálne? Veď spomalené videá pri 960 snímkach za sekundu nám už ukázalo Sony v modeli XZ Premium. Mnohé smartfóny v dnešnej dobe disponujú fotoaparátmi, ktoré dokážu vytvoriť skutočne dokonalé fotografie.

Samsung však prišiel s novou variabilnou clonou, ktorá sa v modeli S9 a S9+ dokáže extrémne rýchlo a efektívne prispôsobiť okolitým svetelným podmienkam. Hodnota clony tak môže byť v okamihu zmenená z f/2.4 na f/1.5. Vďaka tomu na snímač fotoaparátu dopadne omnoho viac svetla, čo ocenia používatelia najmä počas fotografovania v noci. Táto jedinečná vlastnosť nových Samsungov je tiež kľúčovým prvkom pre zachytávanie kvalitných „slow-motion“ videí pri 960 snímkach za sekundu. Pre porovnanie je drvivá väčšina dnešných smartfónov schopná natáčať takéto videá pri 120, respektíve 240 snímkach za sekundu.

Ešte lepšie denné fotografie a viac svetla počas noci

Nízka clona f/1.5 má významnú úlohu nielen pri natáčaní spomalených videí, ale tiež pri fotografovaní v zlých svetelných podmienkach. Počas západu slnka či tmy je tak fotoaparát dnešných smartfónov odkázaný najmä na hodnotu ISO a rýchlosť uzávierky, aby dokázal vytvoriť kvalitný záber. Samsung však trafil premenlivou clonou „klinec po hlavičke“. Clona sa totiž dokáže extrémne rýchlo prispôsobiť okolitému množstvu svetla. V noci sa tak používatelia dočkajú svetelnejších snímok a počas dňa budú zasa fotografie omnoho ostrejšie.

Nenechaj si ujsť
Samsung Galaxy S9/S9+ sú oficiálne tu! Konkurencia sa bude musieť poriadne snažiť

Otváranie clony fotoaparátov však môže ovplyvniť celkovú kvalitu fotografií a dochádza k tzv. „difrakcii“. Tento problém ale kórejský gigant hravo vyriešil pomocou softvéru, a tak sa majitelia novej S9-ky rozmazaných či príliš „mäkkých“ fotiek báť nemusia. V porovnaní s minuloročným Galaxy S8 dokáže podľa Samsungu jeho nástupca prijať na snímač fotoaparátu až o 28 % viac svetla práve vďaka premenlivej clone. Zároveň však táto novinka pomáha výrazne redukovať množstvo šumu, s ktorým sa stretávame najmä pri nočných záberoch. Fotografie vytvorené Samsungom Galaxy S9 a S9+ tak budú obsahovať až o 30 % menej šumu ako tie, ktoré vytvárali ich predchodcovia.

Dokonalejšie rozostrenie pozadia prináša krajší „bokeh“ efekt

Fotoaparáty v smartfónoch prešli skutočne dlhým vývojom, kým mohli dosiahnuť dnešných kvalít. Napriek ich skvelým schopnostiam sú však stále limitované fyzickou veľkosťou snímačov, objektívov či šošoviek. Kvôli tomu tak nie je možné dosiahnuť dokonalo rozostrené pozadie, s akým sa stretávame pri fotografiách vytvorenými profesionálnymi fotoaparátmi. Pre simulovanie hĺbky ostrosti tak výrobcovia smartfónov využívajú softvérové riešenia, ktoré pomáhajú docieliť žiadaného výsledku.

Mnohí by si priali pri fotení svojim telefónom fotografiu s „bokeh“ efektom, ktorý rozmaže pozadie za objektom absolútne dokonale. To však nie je kvôli fyzike fotoaparátov možné, a tak sa s perfektným rozmazaním nestretneme ani u nových modelov Galaxy S9 a S9+. Nízka clona f/1.5 však prinesie menšiu hĺbku ostrosti aj pri fotografovaní objektu z menšej vzdialenosti, pričom Samsung výsledný záber ešte obohatí o softvérové úpravy. Ďalším, tentokrát vyklápacím smartfónom s takouto variabilnou clonou je drahší model W2018. Vplyv clony na výsledné fotografie môžeš posúdiť aj na vyššie priložených fotografiách, ktoré boli vytvorené práve týmto kúskom.

Extrémne spomalené video pri 960 snímkach za sekundu

„Slow-motion“ videá sa stali skvelým spôsobom ako zachytiť rýchle akcie a pozrieť si ich v spomalených záberoch, ktoré mnohokrát vyzerajú skutočne epicky. So Samsungom Galaxy S9 a S9+ sa táto funkcia povyšuje na ešte vyššiu úroveň. Obe novinky totiž zvládajú spomalené videá až pri 960 snímkach za sekundu. Natáčanie týchto záberov však závisí aj na rozlíšení, ktoré je rovnako ako u Xperie XZ Premium aj v tomto prípade na úrovni 720p. Nová S9-ka navyše dokáže automaticky detegovať pohyb, vďaka čomu sa používateľ už nemusí takmer o nič starať.

Pokiaľ by však niekto nebol s automatickou detekciou pohybu spokojný, môže spomalené video ešte dodatočne upraviť v Galérii. S ostatnými sa o svoj výtvor môže podeliť a video poslať ako GIF obrázok, alebo si ho dokonca nastaviť ako pozadie uzamknutej obrazovky. Pri každom prebudení nového Samsungu Galaxy S9 alebo S9+ tak uvidí spomalené video, na ktoré môže byť právom hrdý.

Za všetkým zrejme hľadaj Nokiu…

Nová dvojica vlajkových lodí od Samsungu tak má na poli fotografovania skutočne čo ponúknuť a konkurencia sa bude musieť ešte posnažiť, aby ich dobehla. Nejde však o prvé smartfóny, ktoré do vienka dostali variabilnú clonu fotoaparátu. Ešte v roku 2009 to bola práve Nokia N86, ktorá disponovala až troma úrovňami clony, a to f/2.4, f/3.2 a f/4.8.

Nenechaj si ujsť
Samsung zaviedol na Slovensku šikovný systém predobjednávok na Galaxy S9 a S9+

Zákazníci však určujú trendy a čoraz viac začali túžiť po smartfónoch so štíhlou konštrukciou. Výrobcovia tak boli nútení niektoré skvelé možnosti odhodiť stranou a zamerať sa na to, čo si aktuálne pýta trh. Vďaka pokroku a miniaturizácii sa ale teraz opäť začínajú vracať funkcie a výbava, ktorá si pohodlne nájde miesto aj v tak tenkom tele, aké má nová S9-ka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom