Smartfónový svet pred pár dňami obohatil Samsung svojim novým modelom z radu Galaxy Note. Rovnako ako minulý rok, tak aj teraz stavil výrobca na poriadne mastnú cenu, ktorá pri základnej verzii smartfónu atakuje 4-cifernú hranicu. Samsung na nový Galaxy Note 9 nalepil cenovku, ktorá sa vyrovná aj iPhonu X, no práve kórejský model dokáže ponúknuť používateľovi ešte viac vymožeností.

Obaja títo výrobcovia smartfónov proti sebe už dlhé roky bojujú, aby si získali priazeň zákazníkov. Ich pozornosť chcú pritiahnuť aj stále lepšími modelmi, ktorých ceny však už peňaženkám príliš nevoňajú. Cenová politika oboch spoločností zašla tak ďaleko, že si dnes za svoje vlajkové lode pokojne od zákazníka vypýtajú aj viac ako 999 €. Práve takúto cenu opäť využil Samsung pri svojom poslednom modeli Galaxy Note 9, ktorý sa oficiálne ukázal len pred pár dňami. Svojou hodnotou sa tak doťahuje na iPhone X, ktorý ani takmer rok po predstavení nestojí vôbec málo. Ktorý z týchto dvoch kúskov však dokáže priania používateľa uspokojiť viac?

Prémiové konštrukcie ulahodia každému.

Zobraziť celú galériu (4)
Samsung/Apple/FonTech

Aj keď má Samsung Galaxy Note 9 na vrchu a pod displejom o čosi hrubšie rámiky, oba smartfóny ponúkajú kvalitné prémiové spracovanie. Kórejská vlajková loď je však poriadne ťažká. Jej hmotnosť sa zastavila na 201 g, čo je v porovnaní s iPhonom X až o celých 27 gramov viac. Z veľkej časti za to môžu aj rozmery tohto smartfónu. Note 9-ka je totiž omnoho väčšia, než výročný model od Apple.

Kórea dokázala vyvinúť väčší a omnoho krajší displej.

Zobraziť celú galériu (4)
Marques Brownlee/YouTube

Nie je žiadnym tajomstvom, že Samsung dodáva OLED displeje aj konkurenčnému Apple. Rovnaké panely využíva aj vo svojich vlajkových lodiach. Jeho obrazovky sú však ešte dokonalejšie a v prípade Galaxy Note 9 to rozhodne platí. Obrovský 6,4″ OLED displej s hustotou pixelov 516 ppi je oproti 5,8″ obrazovke iPhonu X so 458 ppi omnoho lepší a ostrejší. To si však pri bežnom používaní nikto zrejme ani len nevšimne.

iPhone X kraľuje syntetickým benchmarkom.

Každý rok sa porovnávajú TOP modely Samsungu a Apple, pričom inak tomu nebolo ani teraz. Galaxy Note 9 si tak už stihol zmerať sily s iPhonom X, no mnohých svojich fanúšikov poriadne sklamal. Ani táto vlajková loď z Kórei so 6 GB RAM a procesorom Snapdragon 845 nedokázala zdolať takmer rok starý iPhone X s procesorom A11 Bionic a 3 GB RAM. Benchmarková aplikácia môže predstavovať skvelý spôsob ako zistiť číru silu smartfónu, no rozdiely v bežnej praxi sú len málo badateľné. Veľa tohto spraví aj rozdielny operačný systém a aplikácie preň určené. Napriek tomu Galaxy Note 9 odchádza z tohto súboja s dlhým nosom.

Výdrž batérie hraje v prospech Samsungu.

Kórejská spoločnosť vypočula priania zákazníkov a tento rok do nového Galaxy Note 9 vložila ešte väčšiu batériu. Tá je v porovnaní s akumulátorom iPhonu X o celých 1 284 mAh väčšia a pri celkovej kapacite 4 000 mAh by mala na jedno nabitie vydržať pohodlne celý deň. Množstvo energie batérie však nepotvrdzuje je celkovú výdrž, ktorú ovplyvňujú mnohé ďalšie faktory ako operačný systém a jeho správa energie akumulátora. V každom prípade je na tom najnovší Samsung na papieroch omnoho lepšie ako iPhone X. Reálne výsledky ale odhalia až prvé testy.

3,5 mm jack si v iPhone X neužiješ.

Tento prvok výbavy môže byť pre niekoho absolútne nepodstatný, no iní si zrejme zasa nevedia predstaviť svoj smartfón bez 3,5 mm audio jacku. Medzi prvými začal s jeho odstraňovaním v smartfónoch práve Apple a neskôr sa k nemu pridali ďalší výrobcovia. Našťastie Samsung tento trend obišiel. Aj v jeho novom modeli Galaxy Note 9 nájdeme 3,5 mm jack pre slúchadlá. Vďaka jeho prítomnosti si môže majiteľ túto novinku nabíjať a počúvať hudbu súčasne, bez potreby dodatočnej redukcie, ktorých má Apple habadej.

Rýchle nabíjanie v základe ponúkne Samsung, no bez drôtov nabijeme oba smartfóny.

Nenechaj si ujsť
Samsung chcel vyzdvihnúť vlastnosti Galaxy Note 9 v reklamách proti Apple. Veľmi mu nevyšli

Zatiaľ čo mnohí kritizujú Apple za absenciu adaptérov pre rýchle nabíjanie, Samsung túto výbavu ponúka ku všetkým svojim novinkám. Už pri rozbalení novej Note 9-ky ju tak môže používateľ s výkonným adaptérom rýchlo nabiť bez toho, aby čakal dlhé hodiny. Apple si v tomto smere doteraz razil vlastnú cestu a rýchle nabíjačky ponúkal zákazníkom osobitne za nemalý peniaz. Bezdrôtové nabíjačky sa však predávajú pre oba smartfóny osobitne.

Galaxy Note 9 je voči vode odolnejší, než iPhone X.

Mnohým novým smartfónom nechýba známa certifikácia, ktorá zaručuje, že sa zariadenie nepokazí ani pri určitom ponorení do vody. Odolnosť voči vode získal aj najnovší zástupca Galaxy Note línie, ktoré dostal certifikáciu IP68. Tá ho stavia do istej výhody v porovnaní s iPhonom X, ktorý sa pýši nižšou certifikáciou IP67. Rozdiel medzi nimi tkvie v hĺbke vody, do ktorej môžu byť oba kúsky ponorené. Kým Galaxy Note 9 zvládne vydržať pod vodou do hĺbky 1,5 m, iPhone X to podľa certifikácie zvláda len do 1 metra.

S Pen je kategória sama o sebe.

Samsung teraz stavil aj na výrazné vylepšenia pre stylus S Pen, ktorý sa tiahne so smartfónmi Galaxy Note už od ich začiatkov. V poslednej novinke mu však pridal aj nové Bluetooth pripojenie a možnosti pre čiastočné ovládanie funkcií Note 9-ky. Používateľ má stále možnosť využiť ikonické možnosti, ktoré S Pen ponúka. Tie však nenájdeme u žiadneho iného smartfónu a ani u iPhonu X.

Fotoaparát Samsungu ponúka ešte viac možností.

Oba smartfóny dokážu vytvárať perfektné fotografie, no Samsung na fotoaparáte Galaxy Note 9 zapracoval o čosi viac. V jeho možnostiach je nastaviť variabilnú clonu podľa okolitých podmienok, ale aj niekoľko skvelých funkcií. Pomocou nich dokáže smartfón používateľa upozorniť na nekvalitný snímok, ktorý môže zachytiť lepšie už behom okamihu. Celkovo je duálny fotoaparát v Galaxy Note 9 o čosi lepší, než v iPhone X.

Viac úložiska len tak nenájdeme.

Výročný iPhone X prišiel v minulom roku v známych pamäťových verziách, pričom tá najvyššia ponúka 256 GB interného úložiska. Samsung však teraz ukázal, že aj smartfón môže priniesť ohromné miesto pre osobné súbory. Na svet totiž priviedol Galaxy Note 9 aj vo verzii s 512 GB ROM, no používateľ si túto pamäť môže pomocou microSD karty rozšíriť o ďalších 512 GB. Celkovo tak táto novinka môže ponúknuť až 1 TB, do ktorého sa toho zmestí naozaj veľa.

Najnovší operačný systém má iPhone X.

Zobraziť celú galériu (4)
Marques Brownlee/YouTube

Samsung Galaxy Note 9 je síce poslednou novinkou z dielne tejto kórejskej spoločnosti, no napriek tomu je vybavený starším operačným systémom Android 8.1 Oreo. Pre porovnanie je iPhone X vybavený novým iOS 12 a ďalšie nové verzie tohto systému bude dostávať ešte poriadne dlho. Budúci majitelia nového Galaxy Note 9 sa môžu tešiť na posledný Android 9.0 Pie, no ešte chvíľu potrvá, kým im ho Samsung sprístupní.

Kórejčan dostal aj snímač odtlačkov prstov.

Nenechaj si ujsť
Samsung Galaxy Note 9 ukázal svoje jedinečné vodné chladenie

Zatiaľ čo sa iPhone X pri biometrickej autorizácii používateľa spolieha len na odomykanie tvárou, Galaxy Note 9 využíva aj snímač odtlačkov prstov. Pravdaže do vienka dostal aj on rozpoznávanie tváre, no nejde o prepracovanú 3D, ale 2D technológiu, ktorá nie je tak bezpečná ako Face ID od Apple.

Samsung Galaxy Note 9 toho ponúka za svoju cenu viac, než iPhone X.

Zákazníci, ktorí si v obchode kúpia výročný model z Kalifornie platia predovšetkým za premyslený ekosystém Applu a z veľkej časti tiež za poprednú svetovú značku. Výberom modelu z Kórei však používateľ svoje peniaze investuje do smartfónu, ktorý mu dokáže ponúknuť omnoho viac možností a funkcií, aké u konkurencie nenájdeme. S maloobchodnou odporúčanou cenou 999 € za základný Samsung Galaxy Note 9 tak zákazník dostane „viac smartfónu“, ktorý mu ponúka aj unikátny stylus S Pen s bohatou paletou funkcií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom