Odhady množstva predaných kusov iPhonu X boli v minulom roku skutočne veľkolepé. Apple si už brúsilo zuby na mastný zisk, no po skorých a nie tak celkom presných analýzach prišlo sklamanie. Napriek zníženiu predajnosti výročného iPhonu X spustí Samsung výrobu ďalších 100 miliónov OLED panelov preňho a jeho nového súrodenca.

Predstavenie iPhonu X prinieslo medzi fanúšikov Applu vlnu nadšenia, ktoré spôsobil zbrusu nový dizajn a funkcie tohto smartfónu. Čo zákazníkov už potešilo omnoho menej bola privysoká cena, kvôli ktorej si túto vlajkovú loď spoločnosti mnohí odopreli. Po úspešnom štarte sa situácia v predajnosti skomplikovala po tom, čo bol o iPhone X nedostatok záujemcov. Dodávatelia komponentov, vrátane Samsungu, tak skončili o obrovským množstvom nedodaných súčiastok v skladoch. Mnohé spoločnosti, ktoré tento problém zasiahol, dúfajú, že sa situácia v najbližšom štvrťroku zlepší.

Dvaja rivali špekulujú nad znížením cien

Apple má totiž predstaviť nové modely, ktoré taktiež budú potrebovať do svojej výbavy kvalitný OLED displej od Samsungu. Ten má už podľa posledných správ čoskoro rozbehnúť výrobu týchto panelov, pričom len štvrtina z nich bude určená pre aktuálny iPhone X. Až 75 miliónov kusov týchto displejov totiž poputuje do nového iPhonu Xs. Všetkému však predchádza dohadovanie na cene. Apple vidí, že 4-ciferná suma za nový smartfón je pre mnohých zákazníkov jednoducho privysoká, a tak chce ceny nových modelov aspoň z časti znížiť. Hľadanie nového východiska spolu so Samsungom ale neskončilo podľa predstáv kalifornského giganta.

Nenechaj si ujsť
Apple pri smartfónoch chystá nové cenovky, ktoré by si nečakal najmä pri druhom iPhone X

Ten po poslednom stretnutí odišiel z Kórei bez novej dohody, nakoľko mu chcela táto spoločnosť ponúknuť Y-Octa panely, ktoré využíva aj v novom Samsungu Galaxy S9+. Ich výroba je totiž lacnejšia v porovnaní s OLED panelmi, no pri masovej produkcii Applu ušetrená suma zrejme neimponuje. Aj keď majú títo výrobcovia ešte menšie nezhody, Samsung má už v budúcom mesiaci pomaly spúšťať výrobu OLED displejov. Z nich na začiatok vyrobí iba 2 až 3 milióny kusov, pričom sa toto číslo má z mesiaca na mesiac zvyšovať. Ďalším dodávateľom OLED panelov by malo byť kórejské LG, ktoré ale zabezpečí väčšie obrazovky pre 6,4″ iPhone Xs Plus.

iPhone 9 môže poriadne prekvapiť

Apple nestráca záujem ani o klasický LCD displej, ktorý sa už o pár mesiacov ocitne v novom iPhone 9 so 6,1″ uhlopriečkou. Výrobu týchto zobrazovacích panelov už ale nechá na spoločnosť Japan Display a Sharp. V množstve vyrobených kusov LCD panely môžu poľahky prekonať moderné OLED displeje. Vyrobiť sa z nich má celkovo až 150 miliónov kusov. Apple teda predpokladá, že nový iPhone 9 bude poriadnym trhákom, no konečné čísla sa nakoniec budú odvíjať len od záujmu zákazníkov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP