Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Samojazdiace autá sú jednou z najčastejšie riešených tém v automobilovom priemysle. Záujem o ne majú giganti ako Tesla, Uber alebo Google, no je ich cesta správna?

Známy hacker George Hotz sa k samojazdiacim autám vyjadril v rozhovore pre Reason. Ten sa už vo veku 17 rokov vyznamenal jailbreakom pre iPhone, vďaka ktorému ho mohol rekonfigurovať a vytvoriť kompatibilitu aj pre iných operátorov ako AT&T. Veľkú pomoc poskytol aj používateľom PlayStation 3, keďže im na ňom vďaka jailbreaku umožnil hrať neautorizované hry.

Skvelá vízia v oblasti antonómie

Hotz má teraz už 28 rokov a chce zmeniť spôsob, akým používame automobily. Zatiaľ čo veľkí hráči ako Waymo (Google), Tesla a Uber vyvíjajú drahé systémy (až za 100 000 dolárov) do nových áut, Hotz chce spraviť autonómne autá aj z tých existujúcich. A to nielen rýchlejšie, ale aj lacnejšie. „Google prehrá, pretože pre systém za 100 000 dolárov neexistuje žiaden trh,“ poznamenal Hotz.

samojazdiace autá
Zobraziť celú galériu (4)
Screenshot / ReasonTV / YouTube

Nenechaj si ujsť
Tesla Roadster zachytená priamo v uliciach Malibu. Prvý prototyp však mal problém

Jeho prístup je od konkurencie drasticky odlišný. Narozdiel od dobre financovaných projektov spoločností, jeho tím pracuje s rozpočtom 3.1 miliónov dolárov. Technológia využíva existujúce systémy radar a drive-by-wire nachádzajúce sa v moderných autách. Keď sa tieto systémy napoja na fotoaparát a procesor v smartfóne, vznikne samojazdiace auto. Hotz svoj projekt nazýva Comma a na comma.ai si záujemcovia môžu zakúpiť všetky potrebné komponenty.

Medzi nimi je EON Dashcam DevKit za 699 dolárov, panda OBD-II Dongle za 99 dolárov či giraffe za 60 dolárov pre Toyotu alebo Hondu. Samotné trénovanie comma.ai openpilota však prebieha cez Android aplikáciu chffr. Najdôležitejšími súčasťami sú pritom aplikácia a panda. Chffr zmení smartfón na kameru a monitoruje jeho GPS a akcelerometer. panda sa zas pripojí k autu a sleduje každý detail jazdy. Pokiaľ sa vyznáš v kódoch a chceš si o celom projekte zistiť viac, zamier na Github.

Zatiaľ teda neexistuje žiadne zariadenie, ktoré by si vodič k autu pripojil a zrazu by z neho bolo samojazdiace. Hotz sa zatiaľ sústreďuje iba na vytváranie databázy a motivuje ostatných nadšencov, aby si samojazdiace auto vytvorili sami. Avšak predpovedá, že v budúcnosti sa to zmení a samojazdiace auto si bude môcť vytvoriť aj bežní vodič. Postačí k tomu aplikácia chiffr a panda pre prepojenie s vozidlom.

Databázu vytvárajú bežní vodiči

Veľkú výhodu voči Waymo vidí Hotz v tom, že jeho databázu vytvárajú dobrovoľne bežní vodiči na najpopulárnejších autách. Nepotrebuje žiadne drahé, špeciálne navrhnuté vozidlá a trénovaného vodiča zakaždým, keď potrebuje pridať nové dáta. Všetko pochádza od reálnych vodičov jazdiacich v reálnom svete.

Celkovo existuje šesť úrovní autonómnych schopností. Súčasné riešenia zatiaľ dosiahli úroveň dva, ktorá znamená, že autá dokážu jazdiť samostatne, no vodič musí jazdu sledovať a v prípade potreby do nej zasiahnuť. Zlomová je pritom úroveň štyri, pri ktorej sa vodič stáva pasažierom auta a volant a pedále môžu byť odstránené.

samojazdiace autá
Zobraziť celú galériu (4)
Screenshot / ReasonTV / YouTube

Hotz si myslí, že o súboji bude rozhodnuté o päť rokov. A ostatné spoločnosti budú môcť vysloviť podobný výrok, aký vyslovil CEO Nokie pri ukončení jedného prejavu: „neurobili sme nič zlé, ale nejako sme prehrali.“

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú