Výrobca grafických čipov, spoločnosť Nvidia, je podľa informácií z portálu The Verge v pokročilom štádiu rokovaní s technologickým konglomerátom SoftBank. Predmetom rokovaní je kúpa firmy ARM, ktorá je lídrom v dizajnovaní mobilných čipov pre všetky typy zariadení.

Qualcomm, Apple, Samsung a mnoho ďalších veľkých technologických spoločností využíva architektúru procesorov od ARM. Na stole je však zmena vlastníka a obchod medzi Nvidiou a SoftBank by mohol prebehnúť už do pár týždňov.

SoftBank kúpil ARM ešte v roku 2016 za 31 miliárd dolárov, teda približne 26,3 miliárd eur. Od tej doby však ARM svoje pôsobenie na trhu značne upevnilo a jeho hodnota poriadne vzrástla. Podľa dostupných informácií by mala byť cena obchodu medzi oboma spoločnosťami vyššia ako 32 miliárd dolárov, teda približne 27,1 miliárd eur.

Ak sa obe spoločnosti naozaj dohodnú, pôjde o najväčší obchod v oblasti čipového priemyslu v histórii, informoval web AndroidAuthority. Pre Nvidiu táto akvizícia prinesie množstvo výhod a otvorenie dverí do ďalších oblastí vo vývoji mobilných čipov. Samotná Nvidia už využíva služby ARM pri vývoji mobilných grafických čipov Tegra.

Okrem toho, že na architektúre ARM v súčasnosti bežia takmer všetky smartfóny, Apple plánuje v budúcnosti nahradiť čipy v Mac a MacBook zariadeniach vlastnými procesormi, ktoré sú postavené práve na ARM architektúre. Sieť zákazníkov sa tak bude v budúcnosti určite len rozširovať.

Uzatvorenie obchodu však musí priniesť jedno podstatné pravidlo – nutnosť prísnej kontroly Nvidie, aby sa nestala monopolnou spoločnosťou na poli mobilných čipov. Sú tu isté obavy, že by Nvidia mohla časom začať obmedzovať prístup k technológii spoločnostiam, ktoré ARM technológie využívajú a uprednostňovala by tak svoje vlastné produkty pred ostatnými.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom