Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Legendárna ruská raketa Proton-M sa chystá na svoj absolútny koniec, informuje Ars Technica. Rusko v tomto roku, podľa Roskosmu, postaví posledný kus tohto majestátneho stroja a následne sa ho pokúsi nahradiť raketou, ktorá je podľa všetkého vážne pozadu.

Rozlúči sa po takmer 60 rokoch

História rakiet Proton sa začala písať ešte v 60-tych rokoch v Sovietskom zväze a od svojho vzniku prešli rôznymi verziami a dôležitými vylepšeniami, ktoré ich neskôr zaradili medzi tie najpoužívanejšie a najúspešnejšie rakety zo všetkých.

Na konte majú viac ako štyri stovky letov, najnovšia verzia Proton-M však len niečo cez 100 a až 9 z nich zlyhalo. Niektoré z týchto nehôd sa pritom stali nesmierne populárnymi, najmä v roku 2013. Proton-M sa vtedy pokúsil o vynesenie satelitu GLONASS, necelých 30 sekúnd po štarte však dopadol na zem a explodoval.

Raketa Proton-M, ktorá vyniesla do vesmíru nový modul ISS Nauka. Zdroj: Roscosmos

Z trhu ho ale nakoniec vytlačila aj konkurencia. Ako totiž pre Ars Technica spomína Eric Berger, Proton kedysi vykonával viac ako 10 letov ročne – toto číslo však už dlhšiu dobu klesá a od roku 2015 nezvláda viac, ako tri alebo dokonca menej misií ročne.

Proti Falconu sa postaví Angara

Do značnej miery môže za stratu množstva kontraktov raketa Falcon 9, ktorá dokázala vďaka možnosti opakovateľného použitia drasticky znížiť cenu za vynášanie družíc či astronautov na obežnú dráhu.

A to až natoľko, že interná cena letu tejto rakety sa podľa NextBigFuture pohybuje na úrovni približne 30 miliónov amerických dolárov, pre zákazníkov začína na asi 50 miliónoch. Svoju úlohu v strate trhového podielu však zohrala aj spoľahlivosť.

Falcon 9 má po vyše 130 letoch na konte len dve úplne zlyhania a jedno čiastočné, pričom k nim nedošlo už niekoľko rokov.

Roscosmos

Legendárny stroj chce Rusko nahradiť modernejšou raketou, ktorá je známa ako Angara. Konkrétne Rusko v posledných rokoch testuje Angaru A5, ktorá síce naposledy fungovalo zväčša správne, avšak jej nový druhý stupeň zlyhal a napokon sa neriadene zrútil naspäť na Zem.

Ciele znejú nemožne

Angara A5 má však jeden vážny problém a tým je jej cena, ktorá sa pohybuje na úrovni 100 miliónov – má pritom nákladnú kapacitu len o pár stoviek kilogramov vyššiu, než Proton-M.

Roskosmos

Rusko sa spolieha na to, že túto cenu dokáže stiahnuť na „len“ 57 miliónov $ do roku 2024, čosi také sa však k realite ani zďaleka nepribližuje. Nepomáha ani fakt, že sa Rusko rozhodlo zásadne znížiť rozpočet pre vesmírne aktivity v takmer všetkých oblastiach.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú