Aktualizované 5. januára 2022: Zvyšok ruskej rakety Angara A5, konkrétne jej najvyšší stupeň s testovacím nákladom, s celkovou hmotnosťou cca 4 000 kg, opätovne vstúpil do zemskej atmosféry po tom, čo sa Rusku vymkol spod kontroly kvôli zatiaľ neznámej chybe.

Ako informuje známy astronóm Jonathan McDowell, k vstupu došlo nad Tichým oceánom, do ktorého s najväčšou pravdepodobnosťou dopadli aj zvyšné trosky, ktoré nestihli zhorieť počas vysokorýchlostného prechodu atmosférou.

Vzhľadom na veľkosť rakety ich však veľa zrejme nebolo. Celkovo mal kus techniky vážiť až 20 ton, avšak ako informuje CNET, 75 % tejto hmotnosti tvorilo palivo, ktoré nemalo žiadnu šancu dostať sa až na povrch.

Aktualizované 4. januára 2022: Ako informuje Ars Technica, ruská raketa, ktorá sa nedávno vymkla spod kontroly, môže už o pár hodín opätovne vstúpiť do zemskej atmosféry. Aj keď väčšina z nej vďaka relatívne malej veľkosti zhorí, zvyšky môžu dopadnúť na povrch a zatiaľ nie je jasné, kam.

Pozíciu a parametre objektu je možné sledovať prostredníctvom webovej stránky n2yo, pričom momentálne sa nachádza pod hranicou 200 km. To znamená, že je vystavená pomerne silnému vplyvu najvyšších vrstiev zemskej atmosféry.

Roskosmos

Tie sú síce riedke, majú však badateľný vplyv aj vo výške 400 km. Medzinárodná vesmírna stanica musí kvôli nim pravidelne štartovať motory, aby sa na orbite udržala. Zvyšok ruskej rakety však svoje motory znovu naštartovať nedokázal a orbitálna degradácia naberá na sile. Predpokladaný dopad je v stredu, 5. januára 2022.

Ruský informačný web RT zverejnil len pred dvomi dňami článok, podľa ktorého má horný raketový stupeň Persej zásadne zvýšiť kapacity rakety Angara A5. Je to však práve Persej, ktorý uviazol na orbite a rúti sa naspäť k Zemi. Podľa RT čaká Dmitrij Rogozin, riaditeľ Roskosmu, na opätovné naštartovanie motorov – zrejem už zbytočne.

Pôvodný článok:

Rok 2021 priniesol ohromné množstvo dramatických udalostí na obežnej dráhe Zeme a len nedávno svet nervózne sledoval, kam spadne obrovský kus čínskej rakety. Rok však ešte ani neskončil a história sa opakuje, tentoraz však nie je raketa čínska, ale ruská, informuje Futurism.

Nespoľahlivý kus techniky

Roskosmos sa najprv pochválil úspešným testom svojej rakety Angara-A5, pričom išlo už o jej tretí test. Samotná raketa pritom skutočne vykonala to, čo mala a potvrdila svoju spoľahlivosť. To isté sa, bohužiaľ, nedá povedať o najvyššom stupni Blok DM-03.

Tento vrchný stupeň rakety používa typické raketové palivo s kvapalným kyslíkom a je poháňaný motorom RD-58 s maximálnym ťahom takmer 80 kN.

Zásadným problémom však je, že zo šiestich letov zlyhal až v troch prípadoch. Tentoraz mal dopraviť testovací náklad s hmotnosťou 2 400 kg na obežnú dráhu, ktorá je určená práve pre nepoužívané a nefunkčné objekty, píše NASASpaceflight.

Roscosmos

To sa však nestalo a keď sa stroj pokúsil o druhý z troch štartov motora, nič sa nestalo. Príčina problémov zatiaľ, aspoň verejne, známa nie je a objekt je ponechaný napospas osudu nízkej obežnej dráhy Zeme a už čoskoro môže opätovne vstúpiť do atmosféry.

Našťastie je malý

Kým čínska raketa vážila okolo 20 ton a dokázala prevažne zhorieť v atmosfére, v prípade tohto kusu rakety je to ešte o niečo lepšie. Váži totiž len asi štyri tony a počas vysokorýchlostného prechodu zemskou atmosférou z neho zhorí ešte viac.

Raketa Angara letela s vrchným stupňom DM-03 po prvý raz, pričom pôvodných päť vykonal na rakete Proton-M, píše Everyday Astronaut. Zároveň sa jedná o mierne modifikovanú verziu, čo mohlo zohrať istú úlohu v jeho zlyhaní.

Ako sa vyjadril známy astrofyzik Jonathan McDowell, niektoré kúsky sa môžu dostať až na zemský povrch, o žiadnu veľkú hrozbu sa ale našťastie, nejedná a môžeme v kľude spať. Veľkou otázkou však ostáva spoľahlivosť ruskej techniky, ktorá v tomto roku “ukázala” naozaj nevídané kúsky.

Začalo to vychýlením Medzinárodnej vesmírnej stanice z jej orientácie, čo sa Rusom podarilo hneď dvakrát, následne na obežnej dráhe odpálili vlastný satelit, čím opäť priamo ohrozili ISS a zamorili orbitu troskami. No a na koniec roka je to zlyhanie pohonu rakety.

Nie sú výnimkou

Po roku 2021 to môže vyzerať, že za všetkým zlým vo vesmíre stojí Rusko, no nie je to tak. Čosi podobné sa predsa podarilo aj kozmickej spoločnosti SpaceX, ktorej druhý stupeň nedokázal vykonať brzdiaci manéver a bezpečne vstúpiť do atmosféry, kvôli čomu dopadli jeho trosky na pevninu.

A kým Rusko ohrozuje astronautov vesmírnym odpadom, SpaceX to pred niekoľkými hodinami dokázal aj s funkčnými satelitmi Starlink. Teda aspoň podľa Číny, ktorá sa sťažuje, že dva takéto satelity takmer narazili do ich novej vesmírnej stanice.

ESA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP