Aktualizované 5. 5. 2022: Rusko po viac ako dvoch mesiacoch intenzívnych bojov na Ukrajine konečne nasadilo svoj najmodernejší tank, pre Putinovu armádu to však zatiaľ vyzerá na poriadny debakel. Ukrajina úspešne zničila prvý tank T-90M, píše Defence Blog.

Podľa The Warzone sa jedná o pomerne vzácny tank, ktorých Rusko nemá vo svojom arzenáli veľa a na fotografiách, ktoré zverejnil Andrij Tsaplienko, z jeho vraku ešte vždy stúpa dym.

Rusko síce v minulosti predstavilo špičkový tank T-14 Armata, ten však doteraz nie je v aktívnej prevádzky a krajina nie je schopná ich dokončiť a vytvoriť dostatočné množstvo. Jej najpokročilejším tankom preto ostáva T-90M, o ktorý prišli len pár dní po veľkolepom oznámení jeho nasadenia.

T-90M je vylepšenou verziou tankov T-90, ktoré Rusko používa už od 90-tych rokov.

Nasadenie toho najlepšieho čo má ruská armáda v zálohe dáva do sveta jasnú správu, že je ochotná obetovať pre splnenie cieľov skutočne veľa. Ako sa však naďalej zdá, žiadne ciele nenapĺňa.

Aktualizované 27. 3. 2022: Do rúk ukrajinskej armády padol ďalší kus ruskej techniky, tentoraz sa jedná o špičkové zariadenie elektronického boja Krasucha-4, píše Insider.

To je schopné rušenia nielen dronov či riadených striel, ale dokonca aj špionážnych satelitov na nízkej obežnej dráhe a lietadlá NATO. Rusko toto zariadenie používalo na boj proti tureckým dronom Bayraktar TB-2 už v Sýrii, pričom dokázalo narušiť ich riadiaci signál a spôsobiť haváriu.

Celý systém sa skladá z dvoch častí a to veliteľského modulu a elektronického modulu, ktorý je zodpovedný za samotné rušenie. Obe časti sú nesené nákladnými vozidlami a zajatie tejto technológie znamená naozaj veľa.

Ako totiž vysvetľuje The Telegraph, systém si vezmú západné špionážne agentúry a podrobným preskúmaním je následne možné vykonať potrebné opatrenia, vďaka ktorým bude systém na bojisku prakticky nepoužiteľný. Najprv zamieri do americkej základne Rammstein v Nemecku, následne lietadlom do USA.

Aktualizované 19. 3. 2022: Rusko sa opäť priznalo k použitiu nového typu zbraní na Ukrajine, tentoraz sú to obávané hypersonické strely, ktoré je prakticky nemožné zneškodniť počas letu, informuje The Jerusalem Post.

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že pomocou hypersonických striel dokázalo Rusko zničiť veľký podzemný sklad striel a leteckej munície, ktorý patril Ukrajine. Či však k použitiu takýchto zbraní naozaj došlo je otázne, dôkazy zatiaľ neexistujú.

Ruské testy týchto zbraní prebiehali aj koncom minulého roka a dokázali nimi zasiahnuť ciele vo vzdialenosti stoviek kilometrov. Či je ale ruský priemysel v stave schopnom hromadne takéto zbrane vyrábať je neisté.

Aktualizované 9. 3. 2022: Ako informuje Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva, Rusko sa priznalo k použitiu desivých termobarických zbraní v podobe raketového systému TOS-1A.

Termobarické zbrane

Najhoršie obavy sa zrejme naplnili a Rusko použilo, podľa humanitárnych organizácií, termobarické zbrane, informuje The Guardian. Tie sú odpaľované z raketového systému TOS-1, ktorý je spomínaný aj nižšie.

Ako vysvetľuje Reuters, termobarická munícia alebo vákuová bomba nasaje vzduch z okolia, zmieša ho s palivom a odpáli. Výbuch tak trvá oveľa dlhšie, ako pri klasickej bombe a dokáže spáliť všetko živé.

Oficiálne potvrdenie použitia týchto zbraní zatiaľ neexistuje, prítomnosť raketových systémov TOS-1 je však už na Ukrajine potvrdená. Rusko okrem toho použilo aj zakázanú kazetovú muníciu.

Pôvodný článok:

Rusko pod vedením Putina, ktorý poprel azda všetko svoje doterajšie snaženie o pomerne stabilnú zahraničnú politiku, napadlo Ukrajinu. Okrem množstva vojakov sa útokov zúčastňuje veľké množstvo techniky, či už sa jedná o riadené strely, raketové systémy zem-zem, tanky, stíhačky, drony alebo helikoptéry, píše AlJazeera.

S akými typmi techniky a akými modelmi armádnych strojov Rusko na Ukrajine bojuje a môžeme dúfať v zopakovanie Zimnej vojny, kedy utŕžil Sovietsky zväz debakel proti malinkému Fínsku?

Letia nízko a naháňajú strach

Stíhačka Su-35S

Jednou z nasadených stíhačiek je Suchoj Su-35S, novšia a vylepšená verzia bojovej stíhačky Su-27. Po prvý raz sa dostali tieto stroje do vzduchu v roku 2008 a NATO ich označuje ako Flanker-E, pričom sa jedná o poriadny kus techniky.

Stíhačky Su-35S sú poháňané dvomi prúdovými motormi s prídavným spaľovaním a dokážu vyvinúť maximálnu rýchlosť približne 2 400 km/h. Existuje široká škála možnej výzbroje, od protilietadlových striel, striel vzduch-zem (ktoré vidíme vo veľkom aj na Ukrajine), navádzaných bômb KAB-500 (niektoré trosky v ukrajinských mestách sa podobali práve na ne).

Jednou z najočividnejších taktík, ktoré sme si mohli počas prebiehajúcich útokov všimnúť, je rýchly útok a lietanie veľmi nízko, ako s helikoptérami, tak aj so stíhačkami. Dôvodom je v tomto prípade, s najväčšou pravdepodobnosťou, psychologická vojna a snaha o zastrašenie ukrajinského obyvateľstva. Okrem toho majú stíhačky Su-35S integrovaný guľomet kalibru 30 mm so 150 nábojmi.

Množstvo vrtuľníkov Mi-24, Mi-8 a Ka-50

Zároveň sme mohli počas včerajších útokov na kľúčové ukrajinské základne, infraštruktúru a bohužiaľ aj civilné ciele vidieť aj množstvo vrtuľníkov, pričom mnohé z nich dobre poznajú aj Slováci.

Azda najznámejším je armádna helikoptéra rady Mi-24, ktorá sa kedysi nachádzala aj vo výzbroji Československa, samotného Slovenska a momentálne je aktívne používaná na Ukrajine. Niektorí ju prezývajú „lietajúci tank“ a dokáže uniesť rôzne typy bômb a navádzaných striel.

Armádny vrtuľník Mi-24. Zdroj: Wikimedia Commons

Okrem toho sú na Ukrajine prítomné aj helikoptéry Mi-8, ktorých už celkovo fabriky vyprodukovali takmer 20 000 (nachádzajú však aj civilné využitie) a bojové vrtuľníky Ka-50. Tie sú určené na priamy útok a majú len jedlo sedadlo, pričom sa včera Ukrajincom podarilo zostreliť jej modernejšiu verziu Ka-52.

Su-30

Ako informuje FigherJetsWorld, ukrajinským vojskám sa podarilo zničiť aj bojovú stíhačku Suchoj Su-30, ktorú NATO označuje ako Flanker-C, G alebo H, podľa konkrétnej verzie. K zničeniu nedošlo vo vzduchu, ale počas boja o základňu Millerovo.

Stroje sú poháňané dvomi prúdovými motormi s maximálnym ťahom takmer 75 kN. Každý Su-30 je vybavený 12 upínacími bodmi, pričom dokážu uniesť až do 8 000 kg výzbroje v podobe rakiet vzduch-vzduch, vzduch-zem alebo rôznymi bombami.

Tu-22

Podľa Reuters sa podarilo zostreliť aj strelu strategického bombardéru Tupolev Tu-22. Ten ju vystrelil z územia Bieloruska a aj v tomto prípade sa jedná o starší kus techniky z čias Sovietskeho zväzu.

U.S. DefenseImagery

Tu-22 dokážu odpaľovať veľké strely vzduch-zem, ale sú zároveň schopné niesť 24 bômb s hmotnosťou 500 kg alebo jednu bombu FAB-9000. Tieto bombardéry sú navrhnuté tak, aby boli schopné niesť jadrovú bombu a dosahujú rýchlosť cez 1 500 km/h.

Pozemné vozidlá padajú do rúk Ukrajincov

T-72 – overená klasika

O novších modeloch zatiaľ presné informácie k dispozícii nie sú, keďže s tými najnovšími T-14 Armata má Rusko problémy a nevie ich vyrábať v potrebnom množstve. Na Ukrajine však nasadil už klasické T-72, ktoré zažili azda všetky možné konflikty v posledných desaťročiach.

T-72 sa vyrábajú do dnešného dňa a poháňajú ich obrovské motory V12 s výkonom 580 kW (niektoré verzie majú výkon až 840 kW), vďaka ktorým sú schopné dosahovať rýchlosť do 75 km/h. Sú vyzbrojené 125 mm hlavným kanónom a 7,62 a 12,7 mm guľometmi.

Ako píše UKRInform, ukrajinskej armáda sa včera podarilo zneškodniť zástup 15 tankov T-72 pomocou striel Javelin (FGM-148), ktoré sú navádzané a vysoko efektívne. Tento výsledok tak nepoukazuje na nedostatky T-72, ako skôr na efektivitu systému Javelin pochádzajúceho z USA.

GAZ

Ruská pechota používa na Ukrajine „tradičné“ terénne vozidlá GAZ, ktoré spoločnosť Gorkovskij Avtomobiľnij Zavod vyrába v rôznych verziách. Niektoré z nich sú vybavené napríklad radarmi pre identifikáciu leteckých objektov alebo guľometmi. Ich prítomnosť na Ukrajine potvrdzujú aj fotografie, ktoré zdieľajú noviny AlJazeera.

Okrem Ruska ich využíva, pochopiteľne, aj Bielorusko či Čína. Počas prebiehajúcej invázie na Ukrajinu ich môžeme vídať vo videách zničených a opustených ruských konvojov, ale aj počas infiltrácií sabotážnych skupín do veľkých miest ako Kyjev či Charkov.

BMD-4

Súčasťou ofenzívy je aj bojové vozidlo pechoty BMD-4, ktoré sme mali možnosť takisto vidieť za snímkach a videách zničených ruských konvojov.

V službách ruskej armády sú od roku 2004 a ich palebnú silu zaručuje hlavný kanón kalibru 100 mm a menší automatický kanón 30 mm. Celý stroj váži asi 13,6 ton a okrem hlavných kanónov má aj guľomet PKT pre boj proti pechote.

Nízka hmotnosť je dosiahnutá tým, že stroj používa ako pancier miesto ocele len hliníkové zliatiny a je navrhnutý tak, aby umožnil posádke prežiť aj v oblasti rádioaktívneho spadu, píše Army Recognition.

Legendárna Čiernomorská flotila

Na pobreží Ukrajiny operuje aj Čiernomorská flotila, ktorú má Rusko v týchto vodách už dlhé roky. Jedná sa o vyše 20 000 vojakov a niekoľko desiatok vojnových lodí a ponoriek.

Ako píše portál NavalNews, nachádza sa tu napríklad vojnové plavidlo triedy Ivan Gren, ktoré je schopné uniesť stovky vojakov alebo 13 veľkých bojových tankov. Loď je vyzbrojená maximálne 30 mm kanónmi a z jej paluby dokážu štartovať bojové vrtuľníky.

Loď triedy Bujan-M. Zdroj: Ministerstvo obrany Ruskej federácie

Flotila sa skladá z niekoľkých divízií a jej súčasťou sú dokonca aj raketové korvety triedy Bujan-M a Bora, ktoré dokážu uniesť raketové systémy a kanóny kalibru až do 100 mm a tiež fregata triedy Krivak s podobnou výzbrojou. Ich nasadenie pri ukrajinskom konflikte je však zatiaľ nejasné.

Moderná Kaťuša a navádzané strely

BM-21 Grad

Extrémnu ničivú silu na Ukrajine ukazuje hneď niekoľko raketových systémov, pričom azda najpoužívanejším z nich je BM-21 Grad, nazývaný jednoducho Grad. Ten je modernou verziou dávno používanej Kaťuše, nákladného vozidla s raketovým systémom.

Grady sú vybavené 40 raketami s maximálnym dostrelom 45 km a dokáže odpáliť až dve za jedinú sekundu. Systém využíva množstvo krajín, ktoré majú modifikované verzie na iných nákladných podvozkoch.

Grad má síce v porovnaní s delostrelectvom nižšiu presnosť, no kompenzuje to množstvom striel a aj v tomto prípade zohráva dôležitú úlohu psychologický vplyv. Každá hlavica nesie nálož s hmotnosťou približne 20 kg.

Balistická strela Iskander

Územie Ukrajiny je bombardované aj oveľa väčšími raketami Iskander, ktoré sú odpaľované z veľkých armádnych nosičov a dokážu doletieť do vzdialenosti nad 500 km.

Rakety Iskander vážia takmer 4 tony a ich hlavica dosahuje hmotnosť až do 700 kg, pričom dokáže niesť množstvo rôznych typov hlavíc – od termonukleárnych, cez klasické výbušné až po termobarické, podobne ako TOS-1.

Najviac ich Rusko odpálilo počas prvého dňa invázie a ich počty sa postupom konfliktu znižujú, keďže sa jedná o pomerne drahú zbraň a to obzvlášť v prípade, keď je často plytvaná na civilné ciele.

Balistická strela Točka

Bojov na Ukrajine sa momentálne zúčastňujú aj balistické strely OTR-21 Točka, ktorých rôzne verzie používa Rusko na vyraďovanie kľúčových armádnych cieľov a infraštruktúry.

Tie boli počas včerajších bojov odpálené aj z územia Bieloruska a ich maximálny dosah je 185 km s presnosťou na 70 m. Rakety Točka letia vysokou rýchlosťou až 1,8 km/s a ich hlavice sú schopné niesť, okrem klasickej trhaviny, aj chemické zbrane, elektromagnetické a dokonca aj jadrové.

Russia Insight/Youtube screenshot

Ako drvivá väčšina armádnych rakiet, aj Točky používajú raketové motory na pevné palivo, ktoré sú spoľahlivé a schopné kedykoľvek odštartovať bez potreby procesu tankovania. Ich motory dosahujú ťah 96 kN a najmodernejšie verzie vážia približne 1 800 kg, pričom NATO ich označuje názvom Scarab-C.

TOS-1

Nebezpečným zbraňovým systémom Ruska na území Ukrajiny sú tiež samohybné raketomety TOS, píše Insider. Tieto odpaľovače 220 mm rakiet sú pripevnené k rovnakému podvozku, aký majú v tomto konflikte používané tanky T-72.

Systém TOS-1A dokáže vystreliť v rýchlom slede až 30 rakiet s dostrelom do 6 km, pričom sa o vozidlo stará posádka troch ľudí. Tá je vyzbrojená, okrem klasických samopalov, aj protitankovými strelami RPG-26.

Buk-1

Na území Ukrajiny bola potvrdená aj prítomnosť raketového systému Buk, ktorý je na rozdiel od TOS-1 určený na zneškodnenie vzdušných cieľov. V zásade sa jedná o samohybnú protivzdušnú obranu, ktorú môžu ruskí okupanti použiť na boj proti brániacemu sa ukrajinskému letectvu.

Systémy Buk môžu byť použité ako na podvozku nákladného vozidla, tak aj na podvozku pásovej techniky a používajú množstvo rôznych typov výzbroje. Typické sú pre nich štyri rakety zem-vzduch.

Armies Power/Youtube screenshot

Najnovšou a najmodernejšou verziou je Buk-M3, ktorých prítomnosť na Ukrajine však potvrdená nie je a v boji sú momentálne nasadzované staršie verzie.

2K22 Tunguska

Kontrolu nad oblohou sa snaží Rusko držať nielen raketami a stíhačkami, ale napríklad aj samohybným protilietadlovým kanónom 2K22 Tunguska. Ich rôzne verzie používa aj Bielorusko, India, Sýria a dokonca aj samotná Ukrajina.

Okrem dvoch 30 mm kanónov je stroj vybavený aj raketami zem-vzduch a váži približne 30 ton. Podľa dostupných informácií ich Rusko na Ukrajine stratilo už niekoľko a niektoré z nich sú opustené a v zdanlivo funkčnom stave.

Letecký transport a ďalšie stíhačky

Iľjušin Il-76

Na Ukrajine sa potvrdila aj prítomnosť strategických nákladných lietadiel Iľjušin Il-76, ktoré sú vyrábané už od 70-tych rokov z čias Sovietskeho zväzu a unesú úctyhodných 60 ton (najsilnejšia verzia tohto lietadla).

Nejedná sa o nevinný stroj a je vyzbrojený dvomi 23 mm kanónmi, tie sú však určené na obranu pred lietadlami nepriateľa. Bez nákladu dokážu doletieť do vzdialenosti cez 9 000 km a poháňajú ich štyri turbínové motory s celkovým maximálnym ťahom cez 450 kN.

mmamontov/Pixabay

Ako informuje The Times Of Israel, najmenej dve z týchto lietadiel sa podarilo ukrajinskej armáde zostreliť. Podľa niektorých sa na palube jedného z nich nachádzala asi stovka ruských vojakov, tieto informácie však zatiaľ overené nie sú.

Su-25

Ďalšia bojová stíhačka prítomná na Ukrajine je Suchoj Su-25, ktorých sa podarilo zostreliť hneď niekoľko, píše Anadolu Agency. Jedným z dôvodov pritom je, že sa jedná o pomerne starý stroj, ktorého produkcia začala ešte v 70-tych rokoch a s modernými stíhačkami je, na rozdiel od Su-35S, je s modernými stíhačkami takmer neporovnateľný.

Stíhačky Su-25 nemajú schopnosť nadzvukového letu, dosahujú rýchlosť do 975 km/h a okrem množstva rôznych rakiet a bômb, ktoré dokážu preraziť betón, sú vyzbrojené 30 mm kanónom s 250 nábojmi.

Silné delostrelectvo

2S7 Pion a 2S1 Gvozdika

Svojou prítomnosťou neprekvapilo ani samohybné delostrelectvo v podobe kanónu 2S7 Pion s gigantickým 203 mm kanónom a dostrelom až 55 km či 2S1 Govzdika, ktorých má vo svojej službe niekoľko desiatok dokonca aj Slovensko.

Výstrel z Pionu je tak silný, že dokáže omráčiť blízkych vojakov a stroj je preto vybavený alarmom, ktorý ich na výstrel upozorní. Posádka sa skladá zo 14 vojakov, pričom 7 z nich sa nachádza priamo v Pione, ktorý sa skladá z obrovského kanónu a podvozku tanku T-80 a ďalších 7 v podporných vozidlách.

Na druhej strane samohybné delo Gvozdika váži „len“ asi 16 ton a so 122 mm kanónom dokáže ohroziť ciele vo vzdialenosti takmer 22 km.

Aktualizované 27. 2. 2022 o 21:00, doplnené o bombardér Tu-22, stíhačku Su-30, mobilné vozidlá pechoty GAZ, bojové vozidlo pechoty BMD-4, samohybný protilietadlový kanón 2K22 Tunguska a samohybné delá 2S7 Pion a 2S1 Gvozdika

Aktualizované 27. 2. 2022 o 00:10, doplnené o raketové systémy Buk a TOS

Aktualizované 26. 2. 2022 o 8:00, doplnené o nákladné lietadlo Il-76 a stíhačku Su-25

Aktualizované 25. 2. 2022 o 17:00, doplnené o Čiernomorskú flotilu

Článok bude priebežne aktualizovaný o ďalšiu vojenskú techniku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú