Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Rusko zrejme pracuje na stavbe extrémne silnej laserovej zbrane, ktorá môže ohroziť spojenecké satelity, informuje Interesting Engineering. S projektom sa má zaoberať v meste Zelenčukskaja neďaleko hraníc s Gruzínskom a môže zásadne rozšíriť schopnosti Ruska ničiť družice na obežnej dráhe oveľa lacnejšie, než s pomocou dnes používaných rakiet.

Je reálnou hrozbou?

K odhaleniu týchto plánov došlo vďaka vyšetrovaniu vedenému na základe verejne dostupných informácií. Ako vysvetľuje The Space Review, konštrukcia prebieha neďaleko rádioteleskopu RATAN-600. Ten začal fungovať ešte v roku 1974 a pozostáva z kruhu rádiových reflektorov s celkovým priemerom 576 metrov a skupiny sekundárnych reflektorov a prijímačov.

V ruskom vesmírnom špionážnom komplexe Krona funguje už od roku 2019 laserové zariadenie Peresvet, ktoré je podľa všetkého schopné nielen bojovať proti bezpilotným leteckým cieľom, ale tiež proti satelitom. Rusko vyprodukovalo len niekoľko kusov laserových zbraní Peresvet, no je možné ich používať aj ako prenosné systémy na nákladných armádnych vozidlách.

The Space Review

K Peresvetu sa má v tejto oblasti pripojiť aj nové zariadenie Kalina, ktoré je podľa dostupných informácií laserovou zbraňou. Zariadenie aj s celou budovou je schopné ustáť teploty od -40 do +40 °C a zemetrasenie magnitúdy 7. Priemer základu Kaliny dosahuje 7,13 m a samotné zariadenie zakrýva dóm zložený z dvoch sekcií, ktoré je možné otvoriť do 10 minút.

Z orbity ich nedostane, zničí ich inak

Vo finančnej dokumentácii je Kalina uvádzaná ako systém elektro-optického boja, ktorý dokáže extrémne silnými laserovými pulzmi permanentne poškodiť optické senzory nepriateľských satelitov, píše portál SPACE. Dôjde tak k ich trvalému zneškodneniu bez toho, aby na orbite vznikli tisícky úlomkov ako v prípade ich zostrelenia raketami tak, ako sa v minulosti Rusko vyhrážalo.

Zariadenie je vybavené aj systémom pre zachytávanie odrazeného svetla, vďaka čomu dokáže, aspoň v teoretickej rovine, dosiahnuť oveľa vyššiu presnosť. Ako ale už dobre vieme, na papieri dosahuje „zázračné hodnoty“ prakticky akákoľvek ruská zbraň a akonáhle sa dostane do prevádzky, nastávajú problémy, prípadne ich Rusko nedokáže vyprodukovať dostatočne veľa na to, aby mali v bojoch skutočnú váhu.

U.S. Air Force

Vlastné protisatelitné technológie vyvíja nielen Rusko, ale tiež Čína, čo spôsobuje vrásky na čelách spojeneckých veliteľov. Americké špionážne satelity sú údajne pod útokmi na pravidelnej báze a okrem laserov a rakiet má Čína v rukách aj iné inovatívne metódy, ktoré zneškodnia satelit tak, aby to vyzeralo ako nehoda.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú