Ruskí inžinieri boli zatknutí po tom, čo neoprávnene využili superpočítač pre vývoj nukleárnych zbraní. Dôvodom bola ťažba kryptomien. Tento superpočítač nemal na internete vôbec čo robiť.

Ruská tlačová agentúra Interfax informovala, že inžinieri z Ruského výskumného ústavu experimentálnej fyziky (RFNC-VNIIEF) a jadrového centra boli zatknutí v súvislosti s neopraveným ťažením kryptomien. Tatiana Zaleskaja, vedúca tlačovej služby inštitútu, povedala: „Uskutočnil sa neúspešný pokus o využívanie počítačových zdrojov na súkromné ​​účely vrátane takzvanej ťažby“.

Prichytení inžinieri majú smolu

Zaleskaja ďalej nešpecifikovala, koľko ľudí bolo zadržaných a ani Federálna bezpečnostná služba (FSB) nevydala žiadne vyhlásenie. Správy ale naznačujú, že skupina bola prichytená pri snahe využiť superpočítač v laboratóriách na ťaženie kryptomien. Tento prípad sa stal v ruskom meste Sarov, ktoré je doslova „uzavretým“ mestom východne od Moskvy. V Sarove sa uskutočňuje výskum jadrových zbraní už od roku 1946.

Mesto, ktoré sa istý čas ani nenáchádzalo v mapách

Zariadenie bolo v minulosti také tajné, že Sarov bol vymazaný zo sovietskych máp. Aktuálne je obklopený plotmi a strážený ruským vojskom. Návšteva mesta sa neodporúča, nakoľko nikto, kto nemá oprávnenie, ho nesmie navštíviť bez povolenia. Cudzinci musia odovzdať svoje pasy, mobilné telefóny a iné elektronické zariadenia na kontrolných miestach.

Pokus o pripojenie superpočítača bol ihneď identifikovaný

Vzhľadom na povahu práce v inštitúte žiaden z počítačov, vrátane superpočítača schopného dodať výkon jedného petaflopu, nesmie byť pripojený k internetu. Práve spomínaný superpočítač, ktorý sa používa na simuláciu testov jadrových zbraní, sa niekto pokúšal pripojiť k internetu. Tento pokus bol ihneď identifikovaný Federálnou bezpečnostnou službou, ktorá začala vyšetrovanie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom