Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedcom sa podarilo vôbec po prvý raz prinavrátiť schopnosť komunikácie človeku, ktorý je kompletne ochrnutý a neostáva mu tak schopnosť ovládania akéhokoľvek svalstva. Ako informuje Science, pomohol s tým mozgový čip, ktorý umožňuje komunikácie výhradne pomocou myšlienok.

Hotový technologický zázrak

36-ročný pacient začal spolupracovať s tímom vedcov a inžinierov ešte v roku 2018, kedy dokázal ovládať svoje oči, ktoré používal na dorozumievanie sa. Bohužiaľ sa nachádza vo finálnom štádiu vážneho ochorenia ALS (anymotrofická laterálna skleróza), ktoré napáda a ničí nervy zodpovedné za ovládanie pohybu svalstva, píše Independent.

Pacient nakoniec prišiel aj o posledné svaly a nedokázal sa nijak dorozumievať, až doteraz. Mozgový čip mu však túto schopnosť prinavrátil a to bez toho, aby musel hýbať akýmkoľvek svalstvom. Experimentálne zariadenie dokáže identifikovať špecifické mozgové signály a tvoriť z nich slová a vety.

Chen Shi/Columbia Engineering

„Ľudia pochybovali, či je niečo takéto vôbec možné,“ vyjadril sa Mariska Vansteensel, výskumníčka mozgovo-počítačových rozhraní z Univerzitného medicínskeho centra v holandskom Utrechte. Ak sa spoľahlivosť zariadenia preukáže aj pri ďalších pacientoch, prípadne dôjde k ďalším vylepšeniam, môže uľahčiť život tisíckam pacientov, ktorých toto ochorenie postihlo.

Ťažké začiatky

Snaženie o dosiahnutie tohto historického míľnika nebolo vôbec jednoduché. Tím vložil do centra mozgu pacienta, ktoré je zodpovedné za ovládanie pohybu, dve polia elektród so šírkou 3,2 mm a požiadali muža, aby sa pokúsil hýbať rôznymi časťami tela. Signály však neboli dostatočné konzistentné ani len na to, aby spoľahlivo odpovedali áno alebo nie.

Po troch neúspešných mesiacoch však použili „neuro-odozvu“, v ktorej dostáva pacient informácie o tom, aké signály jeho mozog vysiela. Keď sa mu podarilo aktivovať neuróny v blízkosti čipu, rozoznel sa tón s narastajúcou výškou – ak tieto neuróny spomalili, výška tónu klesla, vysvetľujú vedci v štúdii zverejnenej v Nature.

Zobraziť celú galériu (1)
Wyss Center for Bio Neuroengineering)

Už po prvom dni dokázal pohybovať týmto tónom a po dvanástich dňoch ho zvládal dostať na cieľovú výšku. Po menších úpravách mohol neskôr muž použiť tieto tóny na odpovedanie „áno“ alebo „nie“ na skupiny písmen či jednotlivé písmená a po troch týždňoch dokázal čosi neuveriteľné – mozgový čip mu umožnil vytvoriť prvú vetu.

Budúcnosť medicíny

Touto vetou požiadal ošetrovateľov o zmenu jeho polohy, v priebehu roka však vytvoril množstvo viet – aj keď veľmi pomaly, len jediným písmenom za minútu. Medzi tieto vety patria napríklad: „Gulášová polievka a sladká hrášková polievka.“ „Rád by som si vypočul album od Tool nahlas.“ „Milujem svojho skvelého syna.“

Aj keď sa jedná o jedinečný pokrok, technológia má pred sebou ešte množstvo vývoja a vylepšovania. Iba 107 zo 135 dní dokázal trafiť správne tóny a zrozumiteľnú vetu vytvoril len v 44 z týchto 107 dňoch.

ScreenShot /CNET/ YouTube

Mozgový čip v tomto prípade predznamenáva oveľa svetlejšiu budúcnosť, než sa kedysi očakávala a nie je to jediná oblasť, v ktorej môže takáto technológia pomôcť. Okrem prinavrátenia zmyslov či schopnosti ovládať, v niektorých prípadoch, ochrnuté svalstvo, dokáže potlačiť depresiu či potenciálne vyriešiť aj jeden z najväčších problémov – Alzheimerove ochorenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú