Ako upozorňuje portál Interesting Engineering, spoločnosť Synchron, zaoberajúca sa neurológiou a spájaním ľudského mozgu s výpočtovou technikou, dokázala čosi, čo chcel medzi prvými dosiahnuť Elon Musk. Paralyzovaný muž dokázal vďaka čipu od tejto firmy napísať status na sociálnej sieti Twitter len pomocou svojich myšlienok.

Nová éra pre znevýhodnených

K obrovskému úspechu sa prispel 62-ročný muž z Austrálie, ktorý je paralyzovaný kvôli amyotrofickej laterálnej skleróze, známejšej pod skratkou ALS. Ten dostal od firmy Synchron mozgový čip s názvom Stentrode. To všetko bez vážneho chirurgického zásahu a otvárania lebky, len skrz hrdlovú žilu.

Philip O’Keefe dostal tento čip ešte v apríli 2020. Odvtedy ho používal prevažne na komunikáciu s rodinou či kolegami prostredníctvom e-mailov. Učenie sa ako používať túto technológiu, pritom prirovnal k učeniu sa jazdy na bicykli.

„Žiadna potreba ťukania do klávesnice či hlasových povelov. Vytvoril som tento Tweet len pomyslením naň,“ napísal O’Keefe prostredníctvom Twitter účtu výkonného riaditeľa firmy Synchron Thomasa Oxleyho. Vyjadril sa tiež, že aj keď sa ovládanie čipu zdalo najprv zložité, časom si zvykol a dnes mu pripadá úplne prirodzené.

Potenciál je obrovský

O’Keefe používa myšlienky na to, aby klikal na počítačovej obrazovke, čo mu umožňuje nielen komunikovať, ale tiež využívať služby ako sú online nakupovanie či bankovníctvo. Ešte vždy sa pritom jedná len o začiatky tejto technológie, ktorá môže zásadne uľahčiť život obrovskému množstvu fyzicky znevýhodnených ľudí.

„Tieto vtipné sviatočné tweety sú v skutočnosti dôležitým momentom pre oblasť implantovateľných BMI. Vyzdvihujú spájanie, nádej a slobodu, ktorú mozgové čipy dávajú ľuďom, ako je Phil. Tešíme sa na ďalší pokrok nášho neurálneho rozhrania Stentrode v prvom americkom pacientovi už počas budúcoročnej štúdie,“ vyjadril sa Thomas Oxley.

Neuralink to nestihol

Podobné plány má aj Elon Musk so svojou spoločnosťou Neuralink, ktorá sa radí medzi jeho najmladšie firmy. Jej ultimátnym cieľom je úplna symbióza ľudského mozgu s počítačom, čo umožní oveľa lepšie vnímanie a rôzne šialené využitia, ako je presné ukladanie a opätovné prehrávanie spomienok.

Zatiaľ sa však k testom na ľuďoch nedostali a najväčším úspechom je opica, ktorá hrala počítačový pingpong pomocou svojej mysle. Čipy Neuralink však ľudia dostanú už v budúcom roku a prvou cieľovou skupinou sú opäť fyzicky znevýhodnení pacienti, ktorým môžu takéto technológie prinavrátiť schopnosť pohybu, aspoň čiastočne.

Screenshot / YouTube / Neuralink

Ako sa navyše nedávno ukázalo, mozgové implantáty dokážu riešiť ohromné množstvo problémov a okrem čiastočného obnovenia zraku či sluchu zvládli poraziť aj ťažkú depresiu, ktorá je v dnešnej dobe obzvlášť rozšírená najmä medzi mladými.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú