Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Americká spoločnosť Neuralink založená Elonom Muskom nedávno získala od zvučných investorov štedrý balík peňazí. Investícia prichádza iba 2 roky po tom, ako Neuralink vyzbieral 51 miliónov dolárov a iba necelý rok po tom, ako Musk svoju prelomovú technológiou demonštroval na prasati menom Gertrúda. Na investíciu upozornil portál CNBC.

Neuralink si výrazne polepšil

Ako uvádza spravodajská agentúra Reuters na svojom webe, Neuralink získal v „C“ sérii investičných kôl 205 miliónov dolárov, čo podľa portálu Crunchbase znamená, že aktuálne bolo do tejto spoločnosti investovaných už 363 miliónov dolárov.

YouTube/Screenshot/Neuralink

Po úspechu, aký Neuralink zožal, keď sa podarilo napojiť mozog opice tak, aby len pomocou neho dokázala hrať videohru, a Muskovych odvážnych vyhláseniach ako technológia umožní ľuďom s paralýzou ovládať smartfón len pomocou mysle, bolo zrejme len otázkou času, kedy „veľkí hráči“ investujú do Neuralinku ďalšie peniaze.

Nové investičné kolo bolo pod taktovkou dubajskej investičnej spoločnosti Vy Capital a podieľali sa na ňom aj spoločnosti ako Google Ventures, DFJ Growth, Founders Fund či Craft Ventures. Medzi investormi sa objavili aj zvučné mená ako Sam Altman (CEO OpenAi), Fred Ehrsam (spoluzakladateľ Coinbase) či Ken Howery (spoluzakladateľ PayPal), uvádza sa v tlačovej správe.

Screenshot / YouTube / Neuralink

Spoločnosť Neuralink založená v roku 2016 sa snaží vyvinúť mozgové implantáty, ktoré nielenže umožnia ľuďom s paralýzou ovládať smartfón pomocou mysle, ale prinavrátia i zrak slepým ľudom (to umožnia až ďalšie verzie tejto technológie).

NEPREHLIADNI
Nielen Musk chce čipy do mozgu. Neuralink dostal konkurenta, zafinancoval ju spoluzakladateľ PayPalu

Automatická implantácia čipu

Ako upozorňuje portál Business Insider, spoločnosť aktuálne „bojuje na dvoch frontoch“. Neuralink totiž pracuje na svojom prvom, po implantácií úplne neviditeľnom produkte s názvom N1 Link, ale i na špeciálnom robotovi, ktorý by mohol čip automaticky implantovať.

Robot je navrhnutý tak, aby sa počas operácie vyhol všetkým krvným cievam v mozgu. Malo by tak ísť o kompletný proces od otvorenia lebky, vloženia a spojenia čipu s mozgom, až po následné zatvorenie lebky. Keďže však ide o kus techniky v hlave, samotný čip bude musieť byť napájaný. O to sa postará bezdrôtové nabíjanie cez kožu.

Čo sa týka čipu N1 Link, ide o zariadenie, ktoré v minulosti Musk prirovnal k hodinkám Fitbit, ktoré sú vložené v lebke človeka. Samotný implantát komunikuje s mozgom prostredníctvom 1024 elektród prenikajúcich do vonkajšej časti mozgu.

Pomocou elektród zariadenie dokáže sledovať mozgovú aktivitu a teoreticky aj elektricky stimulovať mozog. Zozbierané údaje sú bezdrôtovo prenášané do počítača, kde ich majú vedci k dispozícii na analýzu.

Robot špeciálne vyvinutý firmou Neuralink pre veľmi presné implantovanie elektród do mozgu. Zdroj: Neuralink / YouTube Screenshot

Finančné prostriedky vyzbierané počas „C“ série investícií budú podľa dostupných informácií použité na urýchlenie výskumu, uvedenie prvého produktu Neuralink na trh, ale i na vývoj ďalších produktov.

Prvé komerčné N1 Linky by mali pomôcť ľudom s úplnou alebo čiastočnou paralýzou všetkých štyroch končatín získať „digitálnu slobodu“. Aktuálne Neuralink pracuje na tom, aby svoje čipy mohol otestovať priamo na ľuďoch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú