Samsung sa pripravoval na oficiálne spustenie predaja skladacieho smartfónu Galaxy Fold. No po fiasku s pokazenými jednotkami recenzentov bolo spustenie predaja odložené na neurčito. Demontáž Samsungu Galaxy Fold od spoločnosti iFixit nám k tejto situácii možno povie viac.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Nedávno sme ťa informovali, že oficiálne spustenie predaja sa zatiaľ odkladá na neurčito. Môže za to masívna vlna pokazených jednotiek, ktoré dostali na recenziu známe osobnosti technologického sveta.

Väčšina z nich svoje zariadenie pokazila odlepením ochrannej fólie, Samsung však o zákaze neinformoval. Iným sa stali osudné doposiaľ nevysvetlené chyby, na ktoré si chce Samsung posvietiť.

Spoločnosť iFixit, známa svojimi demontážami smartfónov a ich následným hodnotením z hľadiska náročnosti opráv a kvality spracovania, však svojou najnovšou demontážou vniesla do prípadu pokazených jednotiek viac svetla. Na demontáž upozornil portál The Verge a poukazuje tiež na hlavné slabiny skladacieho smartfónu.

Závesu sa Samsung bezpochyby venoval zodpovedne

V rámci demontáže technici upozornili na samotný skladací mechanizmus. Ten je podľa všetkého kvalitne spracovaný a Samsung mu pravdepodobne venoval dostatočne veľa času. Je pevný, robustný a skladá sa z troch hlavných závesov. Stredový záves kontroluje synchrónne otváranie oboch častí, zatiaľ čo vrchný a spodný záves umožňujú určitú horizontálnu voľnosť v snahe absorbovať torznú silu.

Problémom je však samotná ochrana displeja a vnútorností smartfónu. Vďaka skladateľnosti a ohybu boli v konštrukcii urobené isté kompromisy. Ako poukazujú technici, v okolí skladacieho mechanizmu sú v zatvorenom stave viditeľné medzery, do ktorých sa bez problémov vojde plastový nástroj pre uľahčenie demontáže zariadení. Tieto medzery sa tak môžu stať hrozbou pre ukladanie špiny, prachu a rôznych nečistôt.

Medzery v konštrukcii, ktoré môžu narobiť nepekné škody

V otvorenom stave zas vyniká takmer 7 mm medzera, ktorá sa na prvý pohľad nezdá ako obrovský problém, no necháva displej vystavený napospas vonkajším vplyvom, špine a prachu. Práve týmto spôsobom sa mohli recenzentom dostať pod displej malé fragmenty, ktoré spôsobili miniatúrne vydutie obrazovky a jej následné pomalé znefunkčnenie.

Celú demontáž si môžeš pozrieť na stránkach spoločnosti iFixit, kde sú popísané aj jednotlivé súčiastky a ich uloženie. Dôležité však je, že Samsung prišiel s prvou generáciou svojho skladacieho smartfónu, ktorý ešte má množstvo nevychytaných múch. Ide o revolučné, no stále veľmi krehké zariadenie.

V dobe, keď sa snažia konštruktéri a dizajnéri smartfónov vytvoriť pevné zariadenia bez medzier a otvorov, Samsung ich v Galaxy Fold vytvoril až mnoho. Uvidíme teda, ako sa s týmto problémom popasuje v nasledujúcich generáciách skladacích smartfónov.

O autorovi
Dávid Hrabčák
Som študent doktorandského štúdia na Technickej univerzite v Košiciach v odbore Multimediálne telekomunikácie. Moderné technológie sú pre mňa nie len niečo, čo študujem, ale aj koníček. Okrem technológií rád počúvam a tvorím elektornickú hudbu.