Diaľničné známky pre rok 2019 majú platnosť do 31. januára a dnešným dňom sa tak ich platnosť končí. Národná diaľničná spoločnosť však začala ešte v predstihu predávať aj tohtoročné elektronické známky. Vodiči, ktorým skončila platnosť ročnej známky, si musia pre využívanie spoplatnených úsekov kúpiť novú. K dispozícii bude aj 365-dňová diaľničná známka. O ukončení platnosti a spustení predaja novej známky informovala aj Národná diaľničná spoločnosť.

Predaj elektronických diaľničných známok pre rok 2020 bol spustený ešte 21. decembra. Už vtedy si mohli motoristi zakúpi novú eznámku v predstihu. Dneškom sa ale skončila platnosť 1-ročnej známky. Vodiči, ktorí si teda ešte nestihli kúpiť novú ročnú diaľničnú eznámku, majú niekoľko možností, a to prostredníctvom portálu eznamka.sk, mobilnej aplikácie eznamka, na diaľničných hraničných priechodoch alebo čerpacích staniciach.

Koniec platnosti ročnej diaľničnej eznámky pre rok 2019

Pri kúpe novej známky netreba zabúdať na overenie a správnosť údajov, ako aj EVČ vozidla či prípojného vozíka, pre ktorý je známka určená. Pokiaľ však platíš za známku prevodom, treba myslieť na to, že jej platnosť sa o nejaký čas posunie. Pri kúpe cez internet má vodič elektronické potvrdenie a na čerpacej stanici dostane aj papierové potvrdenie o zaplatení a platnosti známky. Papierové potvrdenie nemusia motoristi nosiť stále so sebou. Ceny diaľničných eznámok sa ani pre tento rok nemenili a ostávajú rovnaké ako v minulom roku.

Diaľničné známky pre rok 2020:

  • 1-ročná známka za 50 €
  • 30-dňová známka za 14 €
  • 10-dňová známka za 10 €
  • od 1.2.2020 aj 365-dňová známka za 50 €

V minulom roku vláda schválila aj vytúženú eznámku na „technický“ rok, ktorá platí celých 365 dní od jej zakúpenia bez rozdielu, kedy si ju vodič kúpi. Pre porovnanie má 1-ročná diaľničná známka platnosť vždy do 31. januára nasledujúceho roka, hoci by si ju motoristi kúpili napríklad uprostred roka. Národná diaľničná spoločnosť spustí predaj takejto 365-dňovej eznámky už zajtra 1. februára, kedy si ju bude môcť kúpiť každý za rovnakú cenu ako ročnú známku.

NDS

Počas predošlého roka pritom NDS zaznamenala vyššie predaje diaľničných známok, ktorých sa celkovo predalo až 4 572 220, čo je v porovnaní s rokom 2018 nárast o 2,6 %.

Motoristi tak za eznámky celkovo zaplatili až 79 374 263 € a najčastejšie pri kúpe využívali mobilnú aplikáciu či web, informuje NDS. Pokiaľ sa však vodič bez potrebnej výnimky, ktoré platia napríklad pre držiteľov preukazu ŤZP, vyberie na diaľnicu bez známky, čaká ho mastná pokuta, ktorá ho môže prekvapiť aj do 3 rokov po spáchaní priestupku.

eznamka
eznamka
Developer: SKYTOLL A.S.
Price: Free
‎eznamka
‎eznamka
Developer: Skytoll a.s.
Price: Free

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom