Diaľničné známy pre rok 2019 majú platnosť do konca januára budúceho roka, no Národná diaľničná spoločnosť začala v predstihu predávať aj budúcoročné elektronické známky. Ceny diaľničných eznámok sa nemenili, no ponuka sa rozšíri o novú 365-dňovú diaľničnú známku, ktorej predaj NDS spustí až začiatkom februára. Informácie prišli v predstihu formou tlačovej správy.

V uplynulom roku zaviedla vláda viacero zmien týkajúcich sa cestnej premávky, ale aj diaľničných známok, u ktorých sa vodiči konečne dočkajú vytúženej celoročnej známky platnej 365 dní od jej zakúpenia. Po novom si tak môžu kúpiť túto známku aj uprostred roka a platná bude celé obdobie, nie len do konca januára nasledujúceho roka, ako je tomu v prípade ročnej známky. Takúto 365-dňovú známku si však zatiaľ nekúpime. NDS jej predaj spustí až od 1. februára 2020.

NDS už spustila predpredaj takmer všetkých elektronických diaľničných známok

Od včera ale majú vodiči možnosť si v predstihu zakúpiť elektronické diaľničné známky na budúci rok, ktoré môžu uhradiť hneď niekoľkými spôsobmi, a to prostredníctvom portálu eznamka.sk, mobilnej aplikácie eznamka, na diaľničných hraničných priechodoch alebo čerpacích staniciach, informovala NDS.

Diaľničné známky pre rok 2020:

  • 1-ročná známka za 50 €
  • 30-dňová známka za 14 €
  • 10-dňová známka za 10 €
  • od 1.2.2020 aj 365-dňová známka za 50 €

Pri kúpe diaľničnej známky je vždy potrebné skontrolovať správnosť údajov, za ktoré zodpovedá vodič. V prípade úhrady elektronickej diaľničnej známky prevodom je potrebné počítať s posunutým začiatkom jej platnosti, o čom jej kupujúci informovaný. Pri kúpe e-známky cez aplikáciu a internet dostane vodič elektronické potvrdenie. Pokiaľ známku kúpi na čerpacej stanici, dostane aj papierové potvrdenie o kúpe.

Nenechaj si ujsť
„SOS-ky“ na Slovensku: Nevyhnutná pomoc vodičom na diaľnici, o ktorú sa zaujíma len málokto

To však nie je nutné nosiť neustále so sebou, avšak doklad o kúpe by vodič nemal vyhadzovať. Národná diaľničná spoločnosť taktiež informovala, že od platenia za diaľničnej známky sú držitelia preukazu ŤZP oslobodení aj v roku 2020, pokiaľ nedošlo k žiadnym zmenám údajov v žiadosti. V takom prípade je potrebné podať novú žiadosť.

eznamka
eznamka
Developer: SKYTOLL A.S.
Price: Free
‎eznamka
‎eznamka
Developer: Skytoll a.s.
Price: Free

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom