Mladá automobilka Rivian začala s doručovaním svojho elektrického SUV Rivian R1S zákazníkom. Čísla spoločnosti ale zatiaľ nie sú príliš pozitívne a za tretí fiškálny kvartál je Rivian v obrovskej strate, informuje portál Electrek.

Automobilka napriek tomu pokračuje v ofenzíve. V októbri začala zákazníkom doručovať ich dlho očakávané zarezervované elektrické pickupy R1T a 10. novembra vstúpila na americkú burzu NASDAQ.

Tento krok je priniesol 12 miliárd dolárov v hotovosti od dôverčivých investorov, ktoré mohla okamžite začať míňať na ďalší rozvoj svojho podnikania. Automobilka teda naďalej napreduje a ako informuje InsideEVs, v decembri začala aj s dodávkami elektrického SUV R1S.

“Začala” je však dosť presný termín, zákazníkom totiž dodala doslova iba dva kusy. Všetko sa však rozbiehalo len tento týždeň.

Plány automobilky zostávajú prekvapivo skromné, do konca roka chce totiž vyrobiť 25 kusov elektrického R1S, pričom zákazníkom ich má dodať iba 15.

Ani dodávky pickupu Rivian R1T ale nejdú úplne podľa predstáv a tohtoročný cieľ 1 200 kusov sa Rivianu zrejme nepodarí dosiahnuť. Doposiaľ bolo vyrobených iba 650 pickupov R1T a zákazníkom ich dodali 384.

Rok 2022 bude kľúčový

Automobilka si zo slabších predajov v tomto roku ťažkú hlavu nerobí.

Tento rok bolo dôležité najmä získať homologizácie pre jej tri elektromobily. Okrem pickupu a SUV plánuje Rivian tento rok doručiť aspoň 10 elektrických dodávok Rivian EDV, ktoré si objednal aj Amazon.

NEPREHLIADNI
Rivian šokuje, nakrátko sa stal treťou najhodnotnejšou automobilkou na svete. Kto si bublinu odskáče ako prvý?

Spoločnosť po vstupe na burzu získala naozaj ohromný balík peňazí, veľmi rýchlo z neho však ukrajuje. Za tretí fiškálny kvartál je v mínuse až 1,06 miliardy eur.

Podľa odborníkov zatiaľ nejde o žiadnu  tragédia alebo nič neočakávané, kedže sú všetky elektromobily iba na začiatku predaja a výroba stále neprebieha naplno.

Treba však sledovať, ako rýchlo sa krivka zdvihne. Netreba totiž zabúdať, že s pálením hotovosti a pomalými dodávkami už mala problémy aj aktuálne ospevovaná Tesla, pričom aj nad ňou sa dlhú chvíľu vznášala možnosť bankrotu.

Rivian

Predikcie na rok 2022 sú pre Rivian pozitívne. Na konci septembra automobilka obdržala 48 000 rezervácii na svoje elektromobily a tie do 15. decembra 2021 narástli až na 71 000.

V porovnaní s konkurenciou sa toto číslo môže zdať nízke, veď napríklad Cybertruck si rezervovalo viac ako milión záujemcov, no rezervačný poplatok v prípade Cybertrucku dosahoval iba 100 dolárov, teda asi 88,50 €. A zatiaľ sa nezdá, že ho zákazníci v dohľadnej dobe uvidia zhmotnených v reálne vozidlo.

Záloha za elektromobily Rivian je podstatne vyššia, tým pádom je väčšia aj šanca, že zákazník doplatí tiež zvyšok a elektrický pickup či SUV si nakoniec aj reálne kúpi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú