Filmový veterán Ridley Scott sa do dôchodku zďaleka nechystá a okrem rozpracovaných filmových projektov si minulý rok odskočil aj do televízie, kde divákom predstavil neopozeranú sci-fi novinku Raised by Wolves. 10-dielny seriál zapodievajúci sa filozofickými, spoločenskými, ale tiež náboženskými otázkami, sa okamžite po premiére zaradil medzi najväčšie hity HBO Max a už pár dní po premiére mu bola odklepnutá ďalšia séria.

Tá je u divákov nielen vítaná, ale dokonca vyžadovaná, keďže koniec prvej série nechal otvorených viacero horúcich otázok a okrem iného medzi fanúšikmi vyvolal živú diskusiu. Zhrnuli sme preto dôležité, čo zatiaľ o druhej sérii Raised by Wolves vieme.

Kedy bude premiéra?

Druhá séria nateraz nemá stanovaný žiadny oficiálny dátum vydania. Nakrúcanie, ktoré prebiehalo v Kapskom meste v Južnej Afrike, sa skončilo v polovici augusta, očakáva sa, že ďalších 6-7 mesiacov budú tvorcovia pracovať na postprodukcii. HBO Max svoje seriály vydáva epizodicky každý týždeň, čo štábu dáva dodatočný priestor na prípravu aj po premiére prvej epizódy.

Všeobecne sa očakáva, že Raised by Wolves by mohol pokračovať v marci / apríli 2022, vylúčené však nie je ani budúcoročné leto. Neskôr sa už premiéra neočakáva, na rozdiel od predchodcu s desiatimi časťami bude druhá séria pozostávať len z ôsmych epizód. Showrunner seriálu Aaron Guzikowski aj týmto spôsobom reagoval na divácku kritiku pomalého tempa prvej série, ktoré patrilo k najčastejším diváckym sťažnostiam. Pokračovanie by teda malo byť o niečo dynamickejšie.

Bude druhá séria poslednou?

Nikto presne nevie, s čím na nás tvorcovia v pokračovaní vyrukujú, isté však je, že ak sa Raised by Wolves bude sledovať, druhá séria nebude finálnou stanicou. Guzikowski s HBO ešte pred premiérou prvej série uzavrel dohodu na viacero pokračovaní, v minulosti sa nechal počuť, že príbeh seriálu by rád rozpovedal na pozadí piatich alebo šiestich sérií. Zároveň sa vyjadril, že má veľmi jasnú predstavu, ako by Raised by Wolves malo skončiť. Či sa vízia naplní bude záležať v prvom rade od sledovanosti.

Vráti sa aj Ridley Scott?

Raised by Wolves záujem divákov vyvolal aj účasťou Ridleyho Scotta, ktorý sa na projekte nepodieľa len v role producenta, ale tiež režiséra. Tvorca Votrelca či Gladiátora pre HBO nakrútil úvodnú dvojicu epizód prvej série, na ďalších sa pre zmenu režisérsky spolupodieľal jeho syn Luke. Pre Scotta Raised by Wolves predstavuje jedinečný projekt, ktorý mu prirástol k srdcu predovšetkým vďaka netypickému zasadeniu a mnohým komplexným otázkam, ktoré seriál rieši.

WarnerMedia

Momentálne však nevieme, či si Ridley Scott režisérsku úlohu pri niektorej z epizód zopakuje. Scott v minulosti takéto ambície potvrdil, má však mimoriadne nabitý program, kedy aktuálne dokončuje sľubne vyzerajúcu stredovekú drámu The Last Duel i životopisný triler House of Gucci v hlavnej úlohe s Lady Gaga a Adamom Driverom. Následne sa čoraz hlasnejšie hovorí o pokračovaní Gladiátora a ak by si Scott popritom našiel čas aj na Raised by Wolves, išlo by skôr o malý zázrak. Vylúčené to však nie je.

Text nižšie obsahuje spoilery.

Čo sa stalo v prvej sérii a ako to ovplyvní pokračovanie?

Väčšina prvej série sa sústredí na dvojicu robotov-androidov, ktorí vychovávajú ľudské deti na odľahlej planéte Kepler-22b po zničení Zeme Veľkou vojnou. Nehostinné prostredie si postupne vyžiada smrť viacerých detí, nakoniec prežije už len jedno jediné. Situácia sa zásadne zmení s novou hrozbou v podaní náboženskej skupiny Mithraic, ktorej Matka androidka unesie potomkov.

Medzi deťmi s rozdielnymi pohľadmi na svet i výchovu zo strany androidov, ale tiež v tábore ľudí a uctievačov boha Sola, začína narastať napätie a vnútorné nezhody, čo postupne vedie k viacerým zradám i nečakaným spojenectvám. Vybrané postavy navyše začnú počuť nevysvetliteľné hlasy a začína byť čoraz jasnejšie, že nehostinná planéta vôbec nie je opustená a v skutočnosti skrýva množstvo tajomstiev.

Kým prvá časť úvodnej série sa sústredí na budovanie sveta a vzťahov medzi postavami, finálne epizódy vo veľkom spoliehajú práve na záhadné otázky a mysticizmus. Matka a Otec, ako sa navzájom nazýva dvojica androidov, je aj napriek vzájomnej nedôvere nútená opustiť svoj domov a v snahe zachrániť deti spája sily s preživšími z tábora ľudí.

Matka nevysvetliteľne otehotnie, v závere poslednej epizódy ale neporodí vytúženého potomka, ako si myslela, ale parazita – lietajúceho červa tvoreného z organickej i robotickej zmesi, ktorý sa živí krvou a narastie do obludných rozmerov.

WarnerMedia

V snahe zabiť ho sa dvojica androidov pokúsi spáchať samovraždu, len aby preletom cez stred planéty objavila jej skrytú tropickú a omnoho úrodnejšiu časť, na ktorú sa v prvej sérii vo veľkom odkazovalo. Lietajúci parazit  sa však v závere poslednej epizódy vyslobodí a bude predstavovať hlavnú hrozbu nadchádzajúcej druhej série.

Jej príchod sprevádza množstvo ďalších otvorených otázok. Komu patrí tajomný hlas, kvôli ktorému mladý chlapec Paul postrelil svoju údajnú matku a prečo už hlavná ľudská postava prvej série, herec Travis Fimmel známy z Vikingov, tento hlas zrazu prestal počuť? A čo zmiznutie dievčatka Tally, ktorej bábiky a kresby aj po jej údajnej smrti skupina ľudí naďalej nachádzala?

Práve na týchto témach bude postavený dej druhej série. Tvorca Aaron Guzikowski naznačil, že medzi hlasmi a tým, kto ich počuje, existuje zaujímavá spojitosť. Showrunner rovnako odhalil, že záhadný chrám, ktorý navštívili nasledovníci Sola, nie je ojedinelý a v skutočnosti ich na planéte existuje až päť. Je teda pravdepodobné, že sa v nových častiach pozrieme prinajmenšom do jedného z nich a pri troche šťastia začne história planéty dávať lepší zmysel.

WarnerMedia

Aspoň čiastočné vysvetlenie si zároveň pýta aj pôvodné osídlenie planéty. Dôkazy o tom, že Matka a Otec zďaleka nie sú jej prvými návštevníkmi, sú už nepopierateľné. Začína byť jasné, že Kepler-22b už bol v minulosti osídlený a útočiace príšery sú v skutočnosti zdegenerovaní ľudia. Podobne ako v prvej sérii tiež dúfame v retrospektívne vsuvky, v ktorých sa vrátime späť na zanikajúcu planétu Zem a dozvieme sa viac o apokalypse, ktorá sa nakoniec ľudstvu stala osudnou.

Koho v druhej sérii uvidíme?

V pokračovaní Raised by Wolves uvidíme prakticky všetky kľúčové postavy, ktoré prežili udalosti prvej série. Vrátia sa Matka a Otec v podaní hereckého dua Amandy Collin a Abubakara Salima, ktorí si k sebe vo finálnej epizóde po narastajúcej nedôvere opäť našli cestu a všetko nasvedčuje tomu, že dvojica je pripravená čeliť novým hrozbám spoločne.

Uvidíme tiež hviezdu seriálu Vikingovia, Travisa Fimmela, spoločne s jeho manželkou Sue v podaní herečky Niamh Algar. Tu sa vzťah v záverečnej epizóde naopak výrazne skomplikoval, keďže z Fimmela sa stal náboženský fanatik počujúci hlasy a Sue synovi odhalila, že v skutočnosti nie sú jeho biologickými rodičmi.

WarnerMedia

S určitosťou sa vrátia aj herecké hviezdy, predovšetkým však postavy Campiona a Paula, ktorý sa stal novým objektom počujúci hlasy a po zistení pravdy o svojich rodičoch sa pokúsil zastreliť svoju niekdajšiu matku.

Dočkáme sa však aj viacerých nových tvárí. HBO oznámilo až 6 nových hereckých prídavkov na dôležité vedľajšie úlohy, ktoré už boli priblížené. Až na výnimky ide prevažne o neznámych umelcov, tu sú mená a ich úlohy.

Peter Christoffersen – dánsky herec o sebe dal vedieť vydareným komorným trilerom Tiesňové volanie z roku 2018. Christoffersen v Raised by Wolves stvárni postavu Cleavera, oddaného ateistického vojaka a veterána z Veľkej vojny na Zemi. Jeho jediným priateľom je superpočítač, ktorý Cleaver prisahal chrániť.

Selina Jones – absolútne neznáma herečka, ktorá sa doposiaľ objavila len v krátkometrážnom filme Short stvárni postavu Starej matky, mocnej androidky, ktorú pred tisíckami rokov vyrobila staroveká stratená civilizácia, ktorá na Kepler-22b žila.

Morgan Santo – rovnako neznáma začínajúca herečka, ktorá rozšíri detské herecké osadenstvo. V druhej sérii stvárni postavu Vrille, humanoidného androida naprogramovaného tak, aby vyzeral a správal sa ako dievčatko Vrille, ktoré v minulosti spáchalo samovraždu. Popis hovorí o nekľudnej, impulzívnej a temnej postave, ktorá nachádza útechu v starostlivosti o malé zvieratá.

Peter Christoffersen / James Harkness / Kim Engelbrecht / Jennifer Saayeng

James Harkness – ani  v tomto prípade sa nedá hovoriť o opozeranej tvári, britský herec o sebe dal výrazne vedieť len v škótskej minisérii od BBC – The Victim. Harkness zastane postavu Tamerlanea, zatvrdnutého vojaka z tábora ateistov, ktorý bojoval proti náboženskej skupine Mithraicov vo Veľkej vojne na Zemi. Tamerlane bude v druhej sérii pravdepodobne robiť problémy, tvorcovia ho opisujú ako neprispôsobivého jedinca, ktorý zle znáša skutočnosť, že po novom musí žiť v mieri so svojimi úhlavnými nepriateľmi.

Kim Engelbrecht – herecká kráska z Južnej Afriky sa vžije do postavy menom Decima, prominentnej vedkyne a vývojárky zbraní, ktorá si na Zemi vyslúžila skvelú reputáciu. Decima ale zároveň zastáva filozofiu, že účel svätí prostriedky a svoje úspechy dosiahla pochybnými spôsobmi.

Jennifer Saayeng – britskú umelkyňu si diváci mohli všimnúť v zrušenom fantasy seriáli Cursed, kde si zahrala jednu z menších vedľajších úloh. V sci-fi hite od HBO teraz herečka stvárni postavu Nervu z tábora ateistov, zručnú obchodníčku s tovarom i službami, ktorá cestou na Kepler-22b stratila svoje dieťa.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú