Vedci prišli s novými solárnymi článkami, ktoré svojou efektivitou vysoko pokorili kľúčovú bariéru 30 %. Na nových solárnych článkoch pracovali odborníci z centra Helmholtz-Zentrum v Berlíne, ktorí využili tandemové solárne články s dvomi odlišnými typmi fotoaktívnych vrstiev. Na tému upozornil portál Electrek.

Solárne články dosiahli novú rekordnú účinnosť

Alternatívne zdroje energií sa stavajú čím ďalej, tým dostupnejšie. Výnimkou nie je ani solárna energia, ktorá je teraz vďaka rekordne účinným solárnym článkom nielen efektívnejšia, ale potenciálne i lacnejšia.

Hoci efektivita premeny slnečnej energie na elektrickú prostredníctvom solárnych článkov nikdy nebude kvôli zákonom termodynamiky na úrovni 100 %, snaha priblížiť sa k tejto hodnote je zreteľná.

Najnovším dôkazom je aj tandemový solárny článok, ktorý premieňa až 32,5 % dopadajúceho slnečného žiarenia na elektrinu. Články navyše už stihla schváliť a certifikovať ESTI (European Solar Test Installation), uvádza sa v tlačovej správe zverejnenej portálom ScienceDaily.

Nárast je nepopierateľný

Presnejšie ide o tandemové solárne články typu perovskit / kremík, pričom vedci uvádzajú, že rekord sa im podarilo dosiahnuť vďaka nasadeniu „perovskitu s veľmi inteligentnou úpravou rozhrania“.

ScreenShot/SunDrive/YouTube

Podľa dostupných informácií táto inteligentná modifikácia umožnila znížiť nielen straty, alebo bola použitá aj na „analýzu a pochopenie niektorých špecifických modifikácií tohto rozhrania“.

V minulosti na dosiahnutie rekordu rovnaká skupina vedcov použila taktiež tandemové solárne články s tým rozdielom, že jednu vrstvu tvorili  perovskitné solárne bunky, zatiaľ čo druhá vrstva bola tvorená  kombináciou medi, gália, india a selénia. Týmto spôsobom potom dosiahli najvyššiu účinnosť 24,16 %.

Ako sme uviedli vyššie, v tomto prípade však išlo o články typu perovskit / kremík, pričom horná bunka zachytávala modrú časť svetelného spektra, zatiaľ čo čo spodná konvertovala červenú časť spektra.

Fotovoltické panely ľudia vyhľadávajú čoraz viac

V podstate tieto rekordné solárne články fungujú na báze minerálu perovskitu a kremíka, ktoré sú pomerne bežne dostupné a k dispozícii sú dostatočne veľké množstvá pre celé ľudstvo. Perovskit je dobrým doplnkom kremíka, keďže zvláda efektívne premieňať viditeľné svetlo na elektrickú energiu.

Za zmienku stojí aj fakt, že nedávno sa inej skupine vedcov podarilo vytvoriť solárny článok s účinnosťou 31,25 %, o ktorom sme informovali v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú