Japonská automobilka Mazda sa v nasledujúcich rokoch chystá do Európy priniesť celý rad noviniek. Okrem nových veľkých SUV modelov sa dočkáme aj premiéry elektromobilu MX-30 s unikátnym rotačným motorom v úlohe generátora, informuje Mazda v tlačovej správe.

Aj európski zákazníci čoraz častejšie siahajú po veľkých rodinných SUV, no Mazda zatiaľ tento segment u nás v Európe príliš nepokrývala. Všetko sa ale zmení od budúceho roka, kedy k nám člen koncernu Toyota prinesie modely CX-60 a CX-80 v dvoj či dokonca trojradovej konfigurácii sedadiel.

Chýbať nebude ani široká ponuka motorizácií. Tou azda najzaujímavejšou bude plug-in hybridný pohon kombinujúci benzínový štvorvalec s elektromotorom. O výkon v podaní benzínovej, respektíve naftovej motorizácie sa postarajú úplne nové radové šesťvalce.

Mazda, plug-in hybridná motorizácia

Pre benzínovú motorizáciu to je motor s označením Skyactive-X a pre naftový variant Skyactive-D, obe motorizácie prídu v kombinácii so 48V elektrickou sústavou, pôjde teda o mild-hybridy, pri ktorých spaľovací motor dopĺňa elektrický štartér-generátor.

Mazda, mild-hybridná motorizácia

Modely CX-70 a CX-90 zatiaľ v Európe neuvidíme, ako informuje Mazda, s týmito dvoma veľkými SUV bude expandovať iba na americký trh.

CX-30 s unikátnym motorom

Počas budúceho roka sa k nám dostane aj nová verzia elektrickej Mazdy CX-30, ktorá je vybavená unikátnym rotačným spaľovacím motorom. Zrejme si hovoríš, čo to je za hlúposť, že je elektromobil vybavený spaľovákom.

V tomto prípade slúži rotačný motor iba ako generátor elektrickej energie, na pohon Mazdy CX-30 slúži elektromotor a elektrická energia. Generátor energie sa zapne iba vtedy, ak batérii dôjde „šťava“. Motor začne batériu dobíjať a auto vďaka bude môcť vďaka tomu pokračovať v jazde.

Mazda, platforma pre elektromobil

Rotačný spaľovací motor tak plní funkciu akéhosi „predlžovača dojazdu“ a japonská automobilka ním eliminuje problém s nízkou kapacitou batérie, ktorá trápi prvú generáciu elektrickej MX-30.

Elektrická platforma do roku 2025

Mazda MX-30 s rotačným motorom je iba akýmsi medzistupňom pri prechode k čistej elektromobiltie. Rýdzo elektrická platforma Mazdy má prísť už do rok 2025. Následne sa dočkáme predstavenia nových modelov na tejto platforme.

Mazda má tiež ambície stať sa čisto elektrickou automobilkou, čím ide proti ideológii materskej spoločnosti Toyota. Ukončiť predaj spaľovákov Mazda plánuje do roku 2030. Je to odvážny cieľ a to najmä preto, že len nedávno začala automobilka s vývojom nových radových šesťvalcov Skyactive.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú