RECENZIA: Vážení, Mercedes konečne vyrobil elektrickú Triedu S. No prečo nie ako limuzínu?
Mercedes EQS – písmenko S na konci značí, že ide o vlajkovú loď nemeckej automobilky a označenie „EQ“ zas napovedá, že sa jedná o elektromobil. Paradoxne som však pri teste limuzíny EQS nemali taký pocit komfortu, ako pri klasickej Triede S, v ktorej ešte stále hrá prím spaľovací motor.
Najmä sedenie na zadných sedadlách sa s klasickým S-kom nedá ani len porovnať. Dôvod je prostý, pri EQS dbali na aerodynamiku, a tak je vnútorný priestor o niečo menší a posed na zadných sedadlách nie je rozhodne „manažérsky“.
Časom ale Nemci priniesli aj SUV verziu elektrickej vlajkovej lode EQS. Tá so sedanom zdieľa pohonnú jednotku a aj batériu. O nadštandardný dojazd som preto nemal obavy, no EQS SUV je podstatne väčšie, vyššie, a tak som v kútiku duše veril, že práve vďaka tomuto sa môže vlajkový elektromobil dorovnať na úroveň komfortu napríklad takého GLS.
Po týždňovom testovaní môžem smelo povedať, že tu konečne máme plnohodnotnú Triedu S, ktorá je rovnako komfortná, luxusná majestátna, ako jej spaľovací náprotivok.
V recenzii sa dozvieš:
- Aké vychytávky prináša Mercedes EQS SUV
- Aké sú spotreby v rôznych podmienkach
- Koľko prejde EQS SUV na jedno nabitie
- V čom je SUV podstatne komfortnejšie ako sedan
- Koľko stojí elektrická vlajková loď prakticky v plnej výbave
Na test som dostal aktuálne tú najvýkonnejšiu verziu EQS SUV s označením 580 4Matic. Ide teda o štvorkolku s dvomi elektromotormi, ktoré produkujú celkový výkon 400 kW, respektíve 544 koní.
Aj navzdory hmotnosti, ktorú má EQS SUV v pohotovostnom stave až 2 735 kg, dokáže auto vystreliť z 0 na 100 km/h za 4,6 sekundy. Vážení, toto sú čísla, ktoré vyzerajú neuveriteľne už na papieri. Ako môže vyše 2,7-tonový tank zrýchliť na stovku za kratší čas ako niektoré rýdzo športové vozidlá? No, vďaka elektrike ako nič a musím povedať, že ten pocit na palube je priam dych vyrážajúci.
To zrýchlenie s ohromnou veľkosťou a majestátnosťou auta ani nejde dokopy, no napriek tomu ťa EQS SUV oprie do sedačky, či zrýchľuješ z 0 na 100 km/h alebo zošliapneš akcelerátor pri stovke.
Keď už sa ale rozbehne a vodič iba udržiava konštantnú rýchlosť, z EQS SUV sa stane „loď“ levitujúca nad cestou. Nerovnosti filtruje ako “vznášadlo”, čo môžem z veľkej časti pripísať špičkovému vzduchovému podvozku. Dokáže reagovať aj na zmeny jazdných režimov, no aj pri tom športovom bol stále komfortný a mäkký.
Keď už hovorím o komforte, zaujímal ma najmä ten na zadných sedadlách. Tu môžem povedať len jedno veľké „Ó, áno!“. Sedadlá sú dostatočne vysoké a hlboké na to, aby mi krásne podopreli celé nohy. To sa pri sedane EQS nestalo a moje nohy boli kvôli nízkemu posedu až príliš skrčené.
Naozaj som sa cítil ako v Triede S a značne sa k tomu pripísali aj obrazovky pre zadných pasažierov. EQS SUV je dokonca nie päť, ale sedemmiestne auto a aj sedadlá v treťom rade poskytujú nadštandardný komfort.
Áno, ak chceš odviesť siedmych ľudí, veľa priestoru na batožinu ti nezostane, no s trochou nadhľadu sú sedadlá v treťom rade EQS SUV rovnako komfortné ako tie v druhom rade sedanu EQS.
V čom ale EQS SUV za sedanom výrazne zaostáva, je spotreba a tým pádom aj dojazd na jedno nabitie. Aj sedan som totiž testoval vo verzii 580 4Matic, takže môžem priamo porovnať takmer identickú motorizáciu v dvoch rozličných karosériách. Je pravdou, že pri SUV je výkon ešte o pár koní navýšený, no rozdiel v spotrebe je podstatne výraznejší.
Aerodynamika EQS SUV je nepochybne špičková, no hmotnosť sa oklamať nedá a rozhýbať 2,7 tony v meste dá elektromotorom a batérii zabrať. Aj preto som mestskú spotrebu nedokázal stlačiť pod 22 kWh/100 km. Tá diaľničná naopak milo prekvapila a spotreba 27,5 kWh/100 km pri 130 km/h dokazuje, že keď už sa raz 2,7-tonový kolos rozhýbe, vďaka skvelej aerodynamike dokáže jazdiť so spotrebou, ktorú nedosahujú ani niektoré menšie elektrické SUV.
Sedan naopak dokáže v rovnakých letných podmienkach jazdiť po meste plus mínus s rovnakou spotrebou, možno bližšie k 20 kWh/100 km, no na diaľnici som s ním mal problém prekročiť 25 kWh/100 km a to som mohol mať tempomat nastavený aj na 140 km/h. EQS SUV si už pri 140-ke potiahlo cez 30 kWh/100 km.
Každopádne vďaka 108 kWh batérii a rýchlemu až 200 kW nabíjaniu je diaľničné cestovanie absolútne bezproblémové a vodič ani nepostrehne, že ide nejakým elektromobilom, ktorý je nutné nabíjať. Ak by si sa pohyboval iba v „rozumných“ hodnotách a na diaľnici budeš jazdiť v rozmedzí 10 % – 80 % batérie, môžeš sa spoľahnúť na 300 km dojazdu. Následne auto na 80 % dobiješ za 30 minút. Pri plne nabitej batérie až do úplného vybitia prejde EQS SUV v pohode 400-450 km v zmiešaných podmienkach.
Čo sa týka technológií, EQS SUV ponúka prakticky to isté čo EQS sedan. V testovanom modeli som mal obrazovku Hyperscreen, ktorú som detailne popísal vo videu nižšie.
Interiér zdobia najlepšie materiály a úroveň detailov ohúri aj tých najnáročnejších zákazníkov. Nedá mi však nespomenúť jeden problém, s ktorým som sa pri využívaní infotainmentu stretol.
Niekoľkokrát sa mi totiž počas jazdy stalo, že sa mi prerušilo spojenie s telefónom, ktorý som mal prepojený cez Apple CarPlay. Neviem, či šlo o chybu softvéru vo vozidle, ale pri iných autách sa mi takéto niečo nedialo. Uvažoval som však nad tým, čo ak sa počas horúcich letných dní, kedy na obrovský hypersceen celý deň praží Slnko, systém prehrieva?
Konečne plnohodnotná elektrická trieda S. Mercedes EQS SUV ponúka špičkový komfort aj na zadných sedadlách
Predsa len obrovská čierna plocha je pomerne rýchlo horúca, no takúto vec snáď inžinieri v Mercedese vyriešili a „črevá“ počítača, ktorý celý systém riadi, sú ukryté a dostatočne chladené. Pravdou je, že žiaden z novinárov, ktorý predo mnou EQS SUV testoval, podobný problém nehlásil, a tak je možné, že išlo len o „nezhodu“ medzi mojím iPhonom a systémom auta a opätovné spárovanie by to možno vyriešilo.
Zhodnotenie
Mercedes EQS SUV je elektromobil, ktorý prakticky nemá chybu. Maličké nedostatky sú väčšinou subjektívne, no ešte nikto nevyrobil také auto, ktoré by bolo dokonalé pre každého jedného človeka na svete.
EQS SUV sa svojim komfortom dorovnalo spaľovaciemu náprotivku, no za sedanom zaostáva najmä z hľadiska spotreby a dojazdu. Nie je to však nič dramatické, nakoľko EQS SUV stále ponúka nadštandardný dojazd na jedno nabitie. Ak ale chceš po diaľnici prejsť aj 500 km bez zastávky, rozhodne by si mal siahnuť po sedane.
Verzia 580 4Matic je však zážitkom, ktorý ti mozog poberie len veľmi ťažko. Šoférovať 2,7-tonové, obrovské SUV s ľahkosťou, ako by šlo o ostrý hatchback, je takmer na nezaplatenie. No a koľko takýto zážitok stojí? EQS SUV som testoval v tej najvýkonnejšej verzii a prakticky plnej výbave, pričom jeho cena ľahko presiahla 198 000 €.
Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Foťák a výkon ťa odrovnajú. Našli sme dokonalý smartfón, s ktorým sa vieš rozprávať po slovensky
RECENZIA Nový Captain America neuspel. Chcel sa zapáčiť všetkým, nakoniec si nezíska nikoho
Má 29 asistentov a obrovský priestor. Renault stvoril vycibrené SUV, jeho famózna spotreba a cena ma dostala
Takýto zážitok som nečakal. Nová Cupra je dokonalé SUV so silným motorom, sklame len kontroverzná vec
Ovládanie hlavou a dokonalé potlačenie hluku. Našli sme bezdrôtové slúchadlá, ktoré nebudeš chcieť dať z uší
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Poľsko prišlo s revolučným nápadom: Elektromobil u našich severných susedov kúpiš už od 10-tisíc eur
Mesežnikov skritizoval Ficov prejav v USA: „Prvýkrát na tejto konferencii vystúpil bývalý komunista“
KVÍZ: Zvieracie rekordy prekvapia 70 % Slovákov. Dokáž, že si znalec živočíšnej ríše
Nebezpečnú potravinu konzumujú milióny ľudí. Pri nesprávnej úprave je smrteľná. Ročne má na svedomí stovky obetí
Fico v USA prekvapil vyjadreniami: „Rusko malo ‚vážne bezpečnostné dôvody‘ na inváziu na Ukrajinu“
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Brzdy v autách sa radikálne zmenia. Bosch úspešne otestoval novinku na 3 300-km trase
- Ak nepredáš auto, poškodíme ti ho. Majitelia populárnej značky čelia vyhrážkam po celom svete
- Môžeš prísť o auto aj o vodičák. Polícia dostala nový prístroj, Slovákov začali kontrolovať priamo na ceste
- Stojí smiešne peniaze. Tento inteligentný hybrid prejde 1 200 km s minimálnou spotrebou
- Ohrozených je skoro 400 000 áut. Vozidlám populárnej značky môže zlyhať dôležitý komponent
-
- Stojí smiešne peniaze. Tento inteligentný hybrid prejde 1 200 km s minimálnou spotrebou
- Autá produkujú čosi horšie, než len spaliny. Tento problém majú aj elektromobily
- Cybertruck vystavili najnáročnejším testom. Výsledky prekvapili, majú však odvrátenú stránku
- KVÍZ: Oplatí sa ti viac elektromobil alebo spaľovák? Vyplň tieto otázky a zisti
- Brzdy v autách sa radikálne zmenia. Bosch úspešne otestoval novinku na 3 300-km trase
-
- Stojí smiešne peniaze. Tento inteligentný hybrid prejde 1 200 km s minimálnou spotrebou
- Ak nepredáš auto, poškodíme ti ho. Majitelia populárnej značky čelia vyhrážkam po celom svete
- Kia uviedla na trh elektrickú beštiu, ktorá výkonom poráža aj športiaky. Cena ťa prekvapí
- Má spotrebu 1,3 litra na 100 km a dojazd 2 000 km. Číňania predávajú neuveriteľné auto za 14 000 €
- Môžeš prísť o auto aj o vodičák. Polícia dostala nový prístroj, Slovákov začali kontrolovať priamo na ceste
Môže za to najmä jeden faktor. Apple zvýšil cenu nového iPhonu, ten ďalší bude ešte drahší
Musk obvinil Bidena v citlivej veci. Európsky astronaut ho usvedčil z jasného klamstva
Oživili zabudnutý projekt. YouTube dostane novú aplikáciu, používateľov až tak veľmi nepoteší
Apple pridáva do svojich zariadení novú funkciu. Pomôže zefektívniť ich používanie
Slovenské projekty dostanú miliónovú podporu. Zamerajú sa na výrobu perspektívnej suroviny
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Poľsko prišlo s revolučným nápadom: Elektromobil u našich severných susedov kúpiš už od 10-tisíc eur
Mesežnikov skritizoval Ficov prejav v USA: „Prvýkrát na tejto konferencii vystúpil bývalý komunista“
KVÍZ: Zvieracie rekordy prekvapia 70 % Slovákov. Dokáž, že si znalec živočíšnej ríše
Nebezpečnú potravinu konzumujú milióny ľudí. Pri nesprávnej úprave je smrteľná. Ročne má na svedomí stovky obetí
Fico v USA prekvapil vyjadreniami: „Rusko malo ‚vážne bezpečnostné dôvody‘ na inváziu na Ukrajinu“
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené