V utorok Čínska vesmírna spoločnosť informovala o ďalšej fantastickej udalosti. Na Mesiac poslali semená bavlny, ktorým sa podarilo vyklíčiť. Nepodarilo sa im žiaľ prežiť lunárnu noc.

Semiačka bavlny sa spolu s ďalšími experimentálnymi plodinami nachádzajú v uzavretých nádobách s pôdou, kyslíkom, vodou a živinami. Zo všetkých plodín na Mesiaci, ako boli napríklad zemiaky či kapusta, sa podarilo vyklíčiť iba bavlne.

Tento experiment mal za úlohu sledovať, či je možné pestovanie rastlín aj pri zníženej gravitácii. Táto časť experimentu bola teda úspešná, no vyklíčený bavlník si to na Mesiaci dlho neužil.

Vedúci experimentu, Xie Gengxin, dnes verejnosť informoval, že rastline sa nepodarilo prežiť lunárnu noc. Počas lunárnej noci klesla teplota v nádobe až na -170 stupňov Celzia, čo rastlina nemala šancu prežiť a jednoducho zamrzla.

Tým pádom aj vyhlásil celý biologický experiment na Mesiaci za ukončený. Zvyšky rastlín sa rozložia vo svojich nádobách. Čína sa ale môže hrdo pýšiť tým, že ako prvá vypestovala rastlinu na Mesiaci.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom